zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>МЕНЕДЖМЕНТ ВОЛОНТЕРСЬКОГО РУХУ: ОСОБЛИВОСТІ ЙОГО ПРОВЕДЕННЯ

 

Сало С.М.

Україна, м.Луцьк,

Волинський національний університет імені Лесі Українки

 

В данной статье раскрыта и обоснована роль менеджмента при осуществлении волонтерского движения, в частности, внимание сосредоточено на систему мотивации волонтерского движения, контроль над его проведением для эффективной деятельности волонтерской организации.

 

На сучасному етапі розвитку України спостерігається зниженням рівня життя більшості населення, змінюються людські цінності і переконання. Це призводить до того, що ті соціально-психологічні проблеми, які відбуваються у нашій державі здійснюють негативний психологічний вплив на різні верстви населення. Щоразу, все більш стає відчутна недостатня увага тим людям, які потребують допомоги. Передусім, це діти, які обділені батьківською опікою, молоді люди, які не можуть реалізувати себе й свої здібності, через важке економічне становище нашої держави, дорослі безробітні, пенсіонери, ветерани…

Сучасна ситуація нашої країни зумовлена тим, що висококваліфікованих психологів та соціальних працівників в Україні не вистачає. Саме це є причиною для створення і проведення волонтерської діяльності.

Проблеми та особливості проведення волонтерського руху є предметом наукових досліджень багатьох вчених, зокрема: З. Бондаренка., О.Брижоватої, Р.Вайноли, І.Григи, А.Капської, В.Кратінової, Т.Ляха та ін., на нашу думку найбільш повніше з визначень є таке: волонтер – це передусім, добра, милосердна людина, яка володіє неабиякими комунікативними навичками і приваблює до себе людей, розуміє проблеми оточуючих та співчуває їм, має бажання безкорисливо допомогти вирішувати проблеми інших людей. До того ж, волонтер характеризується порядністю, уважністю, відповідальністю, відвертістю зі своїми клієнтами. Як і усі люди, волонтери навчаються, працюють на оплачуваних роботах і виконують звичайні життєві обов’язки [1].

Особливість проведення волонтерської праці полягає в тому, що волонтери можуть допомагати як друзям, знайомим, сусідам, так і цілому суспільству. Волонтерська діяльність виконується у вільний від навчання (роботи) час і не являє собою основний вид діяльності. Власна воля людини є основою волонтерської діяльності. Якщо грошова виплата, яку люди отримують за роботу, дорівнює чи перевищує вартість цієї роботи, то така діяльність не може вважатися волонтерською, тому людина не повинна нести витрат, пов’язаних із цією діяльністю.

Волонтерами можуть стати не тільки особи, які досягли 18-річного віку. Волонтерською діяльністю може займатись фізична особа, яка досягла шістнадцятирічного віку, з чотирнадцяти років у вільний від навчання час, за наявності письмового дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює. Не може бути волонтером недієздатна або обмежено дієздатна особа.

Професійна кваліфікація волонтерів-підлітків звичайно досить низька, проте вони володіють іншими якостями та здібностями, тому ця категорія волонтерів є незамінною у практичній діяльності:

·         підлітки абсолютно мобільні, тому роботу, пов'язану з поїздками, виходами на вулиці, провідуваннями, скажімо, дітей-інвалідів вдома, проведенням ігротек на вулицях, виконують дуже добре.

·         у підлітків немає комунікаційних проблем з дітьми і підлітками – об'єктами соціальної роботи, на яких спрямована значна частина програм, що реалізуються. Це дозволяє через волонтерів мати будь-яку інформацію для широкого кола дітей та молоді, а також для груп ризику.

·         підлітки із задоволенням включаються в організацію та проведення дозвільних форм роботи, оскільки однією із причин вступу у волонтери є бажання організувати власне дозвілля.

·         бажання підлітків оволодіти новими знаннями та навичками дозволяє підключати їх до нових, ще не розроблених програм, коли паралельно з роботою йде активне навчання, пошук нових форм і методів. Волонтери-підлітки із задоволенням працюють як у великих, так і у малих групах. При цьому за якісної організації волонтерської роботи підлітки можуть працювати до 5 днів на тиждень по 2-3 години [2].

Волонтерами можуть бути і спеціалісти в тій галузі, де вони працюють. Наприклад, лікар може вести додатковий безкоштовний прийом, артист – курси для дітей або студентів, учитель – допомогти упорядковувати посібники. Спеціаліста можна залучати і на одну годину, і на місяць.

Процес залучення потенційних волонтерів до здійснення волонтерської діяльності завжди має бути орієнтованим на їхню мотивацію. Формуючи волонтерську програму, керівник волонтерської організації зобов’язаний зазначити яку користь принесе участь у волонтерському русі.

Визначення типу мотивації потенційного волонтера під час проведення співбесіди дозволить знайти індивідуальний підхід до організації його роботи, що сприятиме більш довготривалій діяльності волонтера в організації. Необхідним є зосередження уваги на процес підтримки мотивації волонтерів, що, в свою чергу, послаблює рівень плинності добровільних працівників. Головним моментом волонтерської програми – втримання постійних волонтерів, оскільки підготовка кожного нового добровольця потребує затрати на додатковий час і ресурси, що призводить до збитковості організації в цілому.

Одним з найважливіших факторів побудови ефективної волонтерської програми є влаштування робочих місць для волонтерів. Якщо організація має цікаві та продуктивні види робіт для волонтерів, то вона не матиме ускладнень щодо їх залучення та збереження. Але, як показує практика, чимало організацій залучають волонтерів до нецікавих робіт і через це мають проблеми.

Методи заохочення волонтерів є вкрай необхідними, тому соціальним службам необхідно детально продумати їх. Доволі часто люди забувають проте, наскільки важливо заохочувати тих, хто працює на них. Волонтерам дуже важливо відчувати подяку за виконану працю, а найкращою винагородою за це може послужити – слово спасибі. Повага – один з чинників до успішної роботи волонтера. Адже кожному приємно, коли до нього ставляться з повагою, розуміють цінність виконаної роботи, тому проводячи волонтерський рух також необхідно дотримуватися таких умов, як позитивна атмосфера в колективі, особливо там, де задіяна добровільна праця.

Практика свідчить про те, як важливо підтримувати хороші людські стосунки, обстановку довіри і відкритості. Доброзичливе спілкування з волонтерами приносить організації, яка займається волонтерством, реальні результати. У людських стосунках потрібно поєднувати у єдину систему три складові: керівництво з боку організатора волонтерського руху і менеджерів, спілкування та мотивацію праці.

Хоча б один раз у рік координатор повинен організувати загальні збори волонтерів і висловити подяку за підсумками за рік. У цей момент дуже важливо нагадати кожному про місію, структуру і політику організації. Так волонтери можуть побачити своє місце в цілісній структурі. Таке відношення особливо важливе в рамках рутинної роботи. Розглядаючи себе в контексті цінностей і успіхів організації, волонтер одержує ефективну мотивацію.

Також одними з форм проведення заохочення волонтерів може бути святкування Дня волонетерів, поздоровлення з Днем народження, вручення значка з логотипом організації, запрошення волонтера на неофіційні зустрічі команди, допомога волонетру в підвищенні кваліфікації.

Важливо використовувати різні форми заохочення волонтерів; наприклад, не кожній людині подобається, коли його хвалять у присутності великої аудиторії, вручають чи дипломи дають інтерв'ю для преси. Заохочення разом зі стимулюванням робить свій внесок у створення гарної робочої атмосфери і підвищення ефективності праці. Організація не повинна забувати також забезпечувати волонтерів тими ж соціальними пільгами, що мають усі працівники, такими як: обід на роботі (звичайна практика в Центральній і Східній Європі), захисний одяг, різні знижки.

З метою заохочення до волонтерської діяльності в 2006 році успішно відбувся Перший міжнародний літній табір волонтерів «Культура миру», зібравши учасників з України, Росії, Японії та Південної Кореї. Завдяки даному табору були зав'язані стосунки з ПРООН в Україні, з метою спільної подальшої розробки проекту.

За допомого даного проекту учасники-волонтери мали можливість підтримувати діалог з представниками інших країн, зрозуміти цінність інших культур, розвивати лідерські здібності у контесті Десятиріччя культури миру, обговорити питання розвитку світу, які є важливими для молоді, знайти та спланувати можливі шляхи досягнення Цілей тисячоліття. Для проекту було обрано місце серед чудових карпатських гір та полонин – село Славське, Львівської області. Протягом проекту учасники жили в приватних котеджах з усіма зручностями, поруч був басейн, більярд, настільний теніс та волейбольний майданчик. Всі були забезпечені триразовим харчуванням українськими традиційними стравами.

Програма проекту була розроблена в тісній співпраці з представництвом ООН в Україні у рамках Програми розвитку ООН «Безпечне середовище для української молоді» тренерами «Служіння заради миру» і ООН. За успішного проходження програми учасники отримають сертифікати від «Служіння заради миру» та ПРООН.

Через табір молодь вчиться налагоджувати контакти з іншими країнами і усвідомлювати, наскільки цінною є унікальність кожної нації, індивідуальність кожної людини. Завдяки тренінгам у контексті Десятиріччя культури миру під керівництвом волонтерів-викладачів учасники вчаться розвивати лідерські здібності та знаходити реальні шляхи досягнення Цілей тисячоліття. Протягом 7 днів серед неповторної природи українських Карпат учасники опановують курси програми підготовки лідерів: вчаться ефективно спілкуватися, вирішувати конфлікти, досягати спільних рішень та якісно управляти проектами [4].

Важливою умовою для ефективного проведення волонетського руху є контроль за його виконанням. Для підвищення ефективності контролю потрібно встановити критерії, які б об'єктивно відображали результат волонтерської діяльності; уникати надто пильного прискіпливого контролю з боку організатора волонтерського руху над волонтерами; використовування методів стимулювання за досягнення позитивних результатів; провести впровадження інформаційно управлінської системи контролю.

Але, у свою чергу, керівник волонтерської організації має заслужити довіру до себе, адже вона є фундаментальною основою для здійснення ефективної діяльності волонтерами. Також керівнику необхідно враховувати інтелектуальний рівень виконання під час передачі і донесення важливості проведення проекту волонтерського руху. Ціль волонтерського руху, яку ставить керівник, не має суперечити системі цінностей самих волонтерів.

Матеріальне становище більшості помічників соціальних працівників дещо вище, ніж в українському суспільстві в цілому. Тобто на безоплатних засадах працюють ті, хто матеріально може собі це дозволити. Або це молоді люди, яких поки що утримують батьки [3].

Отже, на сучасному етапі розвитку України вкрай необхідним є розширення можливостей відносно нового соціального явища – волонтерського руху. Хоч і професійна кваліфікація волонтерів сьогодні знаходиться ще на початковому рівні, проте вони вже наділені якостями та здібностями, якими не завжди володіє фахівець тієї чи іншої суспільної організації. Надто важливим є можливість надавати волонтерам само реалізовуватися, тобто надавати їм окремі проекти, якими б вони керували самостійно, що може сприяти залученню нових волонтерів для організації.

 

Список використаних джерел

 

1.      Бондаренко В.А. Роль школи волонтерів у становленні особистості майбутнього соціального працівника / В.А. Бондаренко// Збірник наукових праць ТПУ, 2006. – с. 11-19.

2.      Вайнола Р.Х. Волонтерський рух в Україні: тенденції розвитку / Р.Х. Вайнола, А.Й. Капська, Н.М. Комарова. – К.: Академпрес, 1999. – 218с.

3.      Коваль І. Волонтерський рух стає масовим / І. Коваль // Урядовий кур’єр. – № 139. –2009. – С. 8.

4.      Міжнародний літній табір волонтерів «Культура миру» / Соц. політика. – № 2. – 2009. – С. 85.

5.      Шевченко І. Волонтерський рух в Україні і світі / І. Шевченко// Шкіл. світ. – № 47. –2009. – С. 6 – 9.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info Идея сайта - Студия веб-дизайна Zinet