zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ЕПІОЙКИ ПРІСНОВОДНИХ МОЛЮСКІВ (GASTROPODA, BIVALVIA) УКРАЇНИ

 

Стадниченко А.П., Гирин В.К., Іваненко Л.Д

Україна, м.Житомир,

Житомирський державний університет імені Івана Франка

 

Приведен перечень наиболее обычных эпиойков пресноводных брюхоногих и двустворчатых моллюсков Украины. В нем представлены виды растений и животных, обитающие на поверхности раковин, в экстрапалиальной и мантийной полостях их хозяев.

 

Епіойкія – одна із найзвичайніших форм біоценотичних зв’язків молюсків у прісноводних екосистемах України. Чимало видів рослин і тварин оселяються на черепашках молюсків, між черепашкою і мантією (в екстрапаліальній порожнині), у їх мантійній порожнині. Черепашки видів Lymnaea, Planorbarius різних Unionidae зі стоячих водойм і тихоплинних водотоків часто бувають порослі зеленими (Cladophora sp.) і синьо-зеленими водоростями (Mycrocystis anodontae Hansg., Calothryx braunii Born. et Flah., Chroococcopsis gigantea Geitl., Pleurocapsa minor Hansg.). Серед цих «заростей» у видів Unio, Anodonta, Colletopterum часто трапляються сидячі інфузорії Vorticella convalaria L. i Carchesium polypinum (L.), а у низки видів Cycladidae їх виявила Х.Г. Макогон [1]. Дуже звичайними поселенцями на черепашках молюсків (стагнофільні види Unionidae, Lymnaeidae, Bulindae) є моховатки Plumatella emarginata Allm. i P. fungosa Pallas. У Unionidae вони зазвичай суцільним шаром вкривають виступаючий над поверхнею субстрата задній кінець черепашки, що підкреслюють і інші дослідники [2, 3]. У черевоногих молюсків моховатки трапляються також, але рідше, і, як правило, у вигляді окремих різної форми плям, розкиданих по усій поверхні черепашки. Зустрічальність цих епіойків у популяціях Unionidae нерідко сягає аж 95–98, натомість у Gastropoda – не перевищує 17–21%.

У чистих струмках, потоках, малих річках гірських, а особливо передгірських зон Крима і Карпат до черепашок двостулкових (Unionidae) і деяих черевоногих (Lymnaeа) молюсків прикріплюють часом свої хатки личинки волохокрильців (Crunoecis irrorata Curt., Agapetus sp.). а у басейні Середнього Дніпра на Unio, Anodonta, Colletopterum, Crassiana, Dreissena нерідко трапляються хатки Leptocerus fulvus Ramb., L. senilis Burm. і затягнуті ловчими сітками камери Hydropsyche sp.

У заростях водяної рослинності у басейнах Дунаю, Дністра, Південного Буга, Дніпра переважно за наявності замулених донних відкладів на черепашках як двостулкових, так і черевоногих молюсків досить звичайними є кладки Theodoxus fluviatilis (L.) (до 73 екз./особ.), рідше – поодинокі кладки видів роду Fagotia (на Th. fluviatilis). У Unionidae вони локалізовані зазвичай на задньому кінці стулок, який не занурений у донні відкладення. Натомість у черевоногих молюсків вони завжди приурочені до 2–3-го обертів завитка. Крупніші кладки молюсків (Lymnaea, Planorbarius) розміщуються здебільшого на найбільшому (останньому) оберті черепашки.

На черепашках молюсків можна знайти і кокони п’явки Erpobdella octoculata (L.). Середня частота трапляння їх у цих тварин становить по Україні близько 7%, максимальна (Colletopterum piscinale falcatum Drouët) сягає 14,3% (р. Тетерів, Житомир, парк ім. Ю.О. Гагаріна). Інтенсивність заселення, як правило, не перевищує 3 екз./особ.

Епібіонтами молюсків є і деякі круглі черви, зокрема, сидячі коловертки. Так, у Unio limosus graniger Ziegler ми виявили Rotaria rotatoria (Pallas) і R. neptunia (Ehrenberg).

У водотоках і зв’язаних з ними стоячих водоймах досить поширеними епібіонтами як двоостулкових, так і крупних черевоногих молюсків є види родини Dreissenidae. Заселеність ними черепашок інших видів молюсків нерідко значна. Наприклад, у Дніпрі поблизу Канева (Черкаська обл.) на одній особині Unio conus borysthenicus Kobelt ми нарахували 12 екз. Dreissenа polymorpha Pallas, на черепашках Viviparus viviparus duboisianus Mousson (р. Рось, Корсунь Шевченківський, Черкаська обл.) знаходили цих молюсків до 3–4 екз.

Епіойками прісноводних молюсків є і деякі Coelenterata. Зокрема на Unionidae у Дніпровському водосховищі нами виявлено гідроїдного поліпа Cordylophora caspia Pallas (поодинокі екземпляри вкупі з моховатками).

Окрім організмів, які оселяються і мешкають (як квартиранти) на поверхні черепашок прісноводних молюсків, до категорії епіойків належать і такі, які локалізуються у тих порожнинах їх тіла, котрі відзначаються наявністю широкого зв’язку з водним середовищем. До них належать екстрапаліальна і мантійна порожнини. У рідині, котра заповнює мантійну порожнину Unionidae і Cycladidae, виявлено чимало одноклітинних тварин. Це черепашкові амеби (Centropyxis sp.), сонцевики (Actinophrys sp.), джгутикові (Euglenoidea), інфузорії (Paramecium sp. і Nyctotherus sp.), що підтвердило дані, отримані й іншими дослідниками [1, 4]. Там же дуже часто трапляється (в екстрапаліальній порожнині – дещо рідше) малощетинковий черв Chaetogaster limnaei K.Baer, відмічений у багатьох як гребінчастозябрових (Theodoxus, Bithynia, Viviparus), так і черевоногих (Lymnaeа, Aplexa, Physa, Acroloxus, Planorbis, Anisus, Hippeutis) молюсків як нами, так і низкою вітчизняних дослідників [5]. Заселеність молюсків цими олігохетами, широко варіюючи, часом сягає 20–39 екз./особ. Заселення молюсків хетогастерами відбувається невдовзі після завершення ембріонального розвитку і виходу молоді із кладок. У роздільностатевих видів обумовлених статтю відмінностей за обговорюваною ознакою не відзначено. Під час зимової (а у дрібних видів і літньої) сплячки молюсків їх епіойки-олігохети зберігають життєздатність, перебуваючи у стані анабіозу, як і їх хазяї. Співжиття молюсків із олігохетами є корисним для них. Адже хетогастери характеризуються хижацьким способом живлення: вони елімінують мірацидіїв з навколишнього середовища, зменшуючи тим самим вірогідність зараження трематодами їх проміжних хазяїв-молюсків.

У мантійній порожнині двостулкових молюсків (Cycladidae) констатовано інші види олігохет – Dero obtusa dUdekem, Limnodrilus hoffmeisteri Claparede, Aeolosoma hemprici Ehrenberg.

За участю перлівницевих (Unionidae) здійснюється життєвий цикл гірчака Rhodeus sericeus amarus Bloch. Самки гірчака відкладають яйця у мантійну порожнину різних видів Unio, Anodonta, Colletopterum. Личинки, що з них утворюються, локалізуються у зовнішніх півзябрах молюсків. Інтенсивність заселення останніх цими епіойками становить 1–41 екз./особ. Екстенсивність заселення нерідко дуже висока – до 77–80%. Самці зазвичай заселені личинками гірчака значно більше (у 2–2,5 рази) порівняно із самками. Ці епіойкі трапляються тільки у статевозрілих особин (переважно у 3–4-річних самців і 4–5-річних самок) [6,7].

 

Література:

 

1.      Макогон Х.Г. Простейшие у моллюсков сем. Sphaeriidae // Матер. І Всесоюз. съезда протозоологов. Баку, 1971. С. 288–289.

2.      Клюге Т.А. Мшанки // В. кн.: Жизнь пресных вод СССР. Т.2. М.-Л.: Изд-во АН СССР, 1949. С. 200–212.

3.      Хамардюк М.І. Господарське використання і практичне значення водяних тварин. К.: Радян. шк., 1961. 211 с.

4.      Здун В.И. Простейшие пресноводных моллюсков западных областей Украины // Матер. I Всесоюз. съезда протозоологов. Баку, 1971. С. 283–285.

5.      Стадниченко А.П., Шубрат Ю.В. Chaetogaster limnaei (Oligochaeta: Naididae) як ентойк прісноводних молюсків роду Theodoxus (Gastropoda, Pectinibranchia) // Вісн. ДАУ, 2007. №2. С. 94–101.

6.      Стадниченко А.П., Стадниченко Ю.А. О воздействии личинок горчака на пластинчастожаберного моллюска Unio rostratus gentilis Haas // Гидробиол. журн., 1981. Т. 17, №5. С. 57–61.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info Идея сайта - Студия веб-дизайна Zinet