zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>РЕГРЕСИВНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ДЛЯ НАУКИ, ФАХІВЦІВ І ВИРОБНИЦТВА У ТВАРИННИЦТВІ

 

Вертійчук А.І.

Україна, м. Київ,

Національний університет біоресурсів і природокористування України

 

Показано взаимосвязь развития отраслей животноводства, зоотехнической науки и социально-экономического состояния в стране. При неудовлетворительном обеспечении животных кормами и другими жизненно важными факторами показатели продуктивности у них низкие и внедрение научных достижений не достигает цели – наука и производство не прогрессируют.

 

Світовий досвід свідчить, що кожна аграрна галузь і наука, яка обґрунтовує її, розвиваються у взаємозв’язку між собою і зі соціально-економічним станом у країні: із розвитком одних є успіхи в інших.

Зоотехнія, як всесвітня наука галузі тваринництва, є рушійною силою селекції, забезпечення повноцінного живлення й комфортного утримання тварин, модернізації технології виробництва та переробки продукції, впровадження новітнього обладнання, розробки й реалізації інноваційних програм, ведення економічно-ефективного господарювання тощо. При цьому історично простежується закономірність: у негативному (регресивному) економічному середовищі не проявляють потенційних можливостей ні видатні високопродуктивні породи тварин, ні кваліфіковані фахівні, ні інноваційна наука [ 1,3].

В Україні такий стан переважає із наступними основними характеристиками: 1) низький рівень (зменшення) сільськогосподарського виробництва; 2) перехід на закордонну селекцію для розведення (використання) порід тварин і кросів птиці; 3) наявність обмеженої кормової бази (переважно залишкові корми, здебільшого неповноцінні комбікорми); 4) використання у багатьох господарствах застарілого обладнання; 5) недостатність інвестицій тощо. За всіма показниками виробництва і переробки продукції галузь тваринництва у країні значно поступається аналогічним зразкам країн Європи, Північної Америки та інших. Без повноцінної годівлі тварин наука і фахівці не досягають селекційного прогресу, а технічна модернізація не може змусити тварин перейти на автотрофний спосіб живлення (використання сонячної енергії і вуглекислого газу повітря).

Довготривалий низький рівень продуктивності сільськогосподарських тварин у країні обумовлюється соціально-економічними факторами, особливо тим, що безпосередньо виробництво і сировина галузі тваринництва знецінені, оскільки внутрішня (потенційна) вартість виробленої продукції за принципу необґрунтованого економічного верховенства посередників, переробників і реалізаторів трансформується на користь останніх. За такого підходу попадають у стан зубожіння творці аграрної продукції – її виробники, фахівці, наука. Але державні інституції цю виробницьку галузь і не дотують і практично не інвестують. Не маючи коштів, селяни не можуть купити ні повноцінні комбікорми, ні впроваджувати досягнення науки. Тому на безплідній основі – без науково обґрунтованого живлення тварин (на одній траві влітку, грубих і соковитих кормах – узимку) генетично обумовленої потреби тварин в енергії, протеїні, засвоюваних (!) амінокислотах, макро-мікроелементах, вітамінах ніяка наука не забезпечить. Тому тварини низькопродуктивні. Тому села і фермерські господарства відмирають, не дивлячись на екологічність тамтешнього середовища. За часів цукрозаводчика Терещенка за переробку і реалізацію продукції брали платню лише по 10% від вартості сировини «деку» – і були капіталісти, і найбагатші у світі купці, і “куркулі”.

За регресивного середовища для тварин звинувачення в адрес зоотехнічної науки і фахівців галузі тваринництва є некоректними. Тим більше не можна погодитись із тим, що деякі вчені-софісти [3] піднімають Кесаря проти видатних вчених зоотехнічної науки, зокрема проти класика зоотехнії академіка М.Ф. Іванова [2], який створив дві вітчизняні породи: українську степову білу породу свиней і асканійську тонкорунну породу овець і якого визнавали, як вченого і практика, американські фахівці. Але не його вина, що в тодішніх колгоспно-радгоспних умовах американські й англійські генотипи не могли проявити свої генетично-племінні якості.

Після М.Ф. Іванова до цього часу було завезено десятки порід високопродуктивних тварин із різних іноземних фірм. І було створено багато вітчизняних порід тварин. Але ні одні ні другі без належного кормового забезпечення не виправдали виробничо-урядових надій і наукових гіпотез. Лише були марно витрачені кошти.

Вітчизняні вчені, фахівці та виробничники досягли успіхів лише в тих господарствах, в яких було дозволено внести необхідні кошти і створити кормову базу відповідно до потреби тварин. Так створювали “Маяки”. Ті ж господарники, які щиро здавали зерно “в закрома Родины” протягом десятиліть не могли надоїти 3 тис. кг молока на корову.

Нині діє інший механізм – знецінюється сировинна продукція на стільки, що господарникам невигідно розводити корів, овець, свиней та впроваджувати досягнення науки. А посередники та реалізатори продукції відкладають кошти в офшори – інвестують іноземні країни, а інвестиції на вітчизняне виробництво та науку не надходять.

Внаслідок цього не розвивається селекція, не досягається науково обґрунтоване живлення тварин, не розвивається промисловість для виготовлення ліків. Тому підприємці купляють за кордоном породи тварин, кроси птиці, кормові добавки і препарати, лікарські засоби, тобто також інвестують іноземні фірми.

Вітчизняні вчені в галузі зоотехнії знають, зокрема, про сучасні науково-обгрунтовані норми живлення тварин як за власними результатами досліджень, так за рекомендаціями іноземних фірм (десятки років!), а включати їх показники до Державного стандарту на комбікорми та до загально прийнятих норм годівлі до цього часу не можуть, бо неможливе їх забезпечення для більшості господарств, особливо для тварин у населення. Тому панує годівля тварин на рівні розвитку науки у ХІХ столітті.

Із наведених негативів складається враження про неспроможність учених і фахівців у галузі тваринництва. І Міністерство аграрної політики і продовольства України байдуже ставиться до того, що ліквідовуються племінні господарства та інша необхідна інфраструктура тваринництва. Так, у галузі птахівництва уже немає ні одного племінного заводу [4].

То ж ліквідовується наукова база для селекції та для роботи Інституту птахівництва НААН України загалом. Тому названий інститут під загрозою на існування. Аграрна наука не в шані.

А В.В. Мадісон [3] висловлює ще гіршу думку – про недоцільність вітчизняних зоотехніків.

Так вимальовується регресивний підхід: велика держава Україна не повинна мати власної бази тварин (поголів’я скорочено до неможливого), селекційної роботи, виготовлення біостимуляторів, підготовки вітчизняних зоотехніків, розвитку науки. Залишається лише споглядати та оцінювати ту продукцію, яку нам дадуть. Тоді для чого її оцінювати у нас, адже якість продукції визначають за кордоном?

На підставі зазначеного обумовлюються пропозиції: 1) змінити паритет цін на продукцію на користь (більші можливості) виробничників, увівши обґрунтоване нормування перебігу цін від фази її виробництва до реалізації, обмеживши таким способом незаслужені надприбутки невиробничих сфер, що дасть можливість до самоінвестування виробничих підприємств і ферм); 2) відмовитись від регресивного підходу до вітчизняного зоотехнічної науки, зоотехніків і тваринництва загалом; 3) виробити напрям на створення та розвиток вітчизняної бази для обов’язкового дотримання технологій у тваринництві, зокрема у кормовиробництві та використанні біологічно активних препаратів (добавок). Як за кордоном, наприклад у Чехії: якщо немає якогось компоненту для комбікорму, визначеного зоотехніком згідно сучасних досягнень науки – його взагалі не виготовляють.

Так в Європі по стадах худоби і по країнах загалом надоюють на кожну корову по 10-12 тис. кг молока. Так за кордоном досягають успіхів у селекції всіх видів сільськогосподарських тварин.

 

Література

1.      Вертійчук А.І. Дисиміляційний підхід до зоотехнії / А.І. Вертійчук // Ефективне птахівництво. – 2011. – № 6. – С. 29-32.

2.      Иванов М.Ф. Полное избрание сочинений. В 7-ми т./ Ред. коллегия: акад. Л.К. Гребинь и др. – М.: Колос, 1963-1965 рр.

3.      Мадисон В.В. Отечественное разведение: от советского бамбука до ассоциаций племенного дела / В.В. Мадисон // Ефективне птахівництво. – 2011. – № 2. – С. 39-42.

4.      Терещенко О.В. Стан і перспективи розвитку птахівництва /О.В. Терещенко // Сучасне птахівництво. – 2011. – № 7-8. – С. 4-7.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info