zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>АНАЛІЗ ОСОБЛИВОСТЕЙ СОРТОВИВЧЕННЯ І НАСІННИЦТВА СОРТУ ОГІРКА НІЖИНСЬКИЙ МІСЦЕВИЙ НА ДС «МАЯК» ІОБ НААН У КОНТЕКСТІ ЙОГО ЗБЕРЕЖЕННЯ І ДОСЛІДЖЕННЯ В СУЧАСНИХ УМОВАХ

 

Хареба О.В.

Україна, м. Київ,

Державна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН,

Позняк О.В.

Україна, с. Крути,

Дослідна станція «Маяк»

Інституту овочівництва і баштанництва НААН

 

На основании собственных исследований и обобщения результатов изучения научных отчетов, архивных материалов, научной литературы и периодических изданий местной прессы проанализированы вопросы изучения морфолого-биометрических особенностей сортопопуляции Нежинского местного огурца, обоснована необходимость мероприятий по сохранению и поддержанию чистоты сорта в современных условиях.

 

На території Ніжинського району Чернігівської області шляхом народної селекції створено сорт огірка Ніжинський місцевий, який був еталоном засолювального типу. На основі даного сорту розвивався славнозвісний ніжинський огірковий промисел [ 8, 9, 12, 13, 16]. Селекційно-дослідна станція «Маяк» (тепер ДС «Маяк» ІОБ НААН) створена в насінницькому радгоспі ім. Котовського в с. Крути Ніжинського району Чернігівської області за наказом Міністерства сільського господарства СРСР № 192 від 26 квітня 1974 року з метою удосконалення технології механізованого вирощування і збирання насіння овочевих культур та кормових коренеплодів в районах Полісся УРСР. З самого початку діяльності установи згідно тематичних планів проводилась науково-дослідна робота з сортом огірка народної селекції Ніжинський місцевий по вивченню різноманітних аспектів: морфологічно-біометричний опис сортопопуляції, розробка елементів технології, підтримання сорту у чистоті, селекційно-насінницька робота тощо [5, 6].

Сортовивчення популяції. Наприкінці ХХ століття на Дослідній селекційній станції «Маяк» за договором з ВНДІСНОК проводились дослідження за темою «Розробити методи підтримуючої селекції і первинного насінництва Ніжинських огірків» (к.е.н. Жовнер І.М., н.с. Петренко М.П.). Робота проводилась за такими напрямами: відновлення еталону справжніх Ніжинських огірків, виділення в сорті огірка Ніжинський місцевий різноманітних відхилень, вивчення передачі цих ознак у спадок, родинний добір та випробування родин Ніжинських огірків, виділення в них господарсько-корисних форм, вирощування суперелітного та елітного насіння. Основні дослідження по даній тематиці проводились у 1989-1990 роках [1].

Необхідність відновлювальної, поліпшуючої та селекційної роботи з популяцією Ніжинського огірка в той час була обумовлена через наслідки епіфітотії пероноспорозу, що мала суттєвий вплив не тільки на її підтримання, а постала проблема збереження Ніжинського місцевого огірка як оригінального сорту взагалі. Крім того, спостерігались негативні тенденції щодо чистоти сорту через порушення насінництва: вже в той час науковцями, спеціалістами, практиками відмічалось, що Ніжинські огірки втрачали свою первісну якість, стрімко зростала кількість різноманітних домішок [2]. За морфолого-біометричними ознаками товарного і насіннєвого плодів та інших органів рослини виділено понад 70 різноманітних відхилень від описаного класичного сорту Ніжинський місцевий. В процесі досліджень даного питання на станції проведена значна робота по опису популяції Ніжинських огірків.

При вивченні сорту огірка Ніжинський місцевий на ДСС «Маяк» ВНДІСНОК аналізувалися такі ознаки: довжина та приріст гіпокотилю, довжина ніжки сім’ядолі, розмір, форма та період функціонування сім’ядолі, параметри листків та їх розміри, будова інших частин рослини, насіннєва продуктивність та ін.

Проведені на ДСС «Маяк» ВНДІСНОК дослідження по вивченню морфолого-біометричних ознак сорту огірка Ніжинський місцевий мають неабияку цінність, оскільки проведені в пік поширення в регіоні епіфітотії пероноспорозу, коли вирощування сорту у промислових масштабах було практично припинене. З цим матеріалом проводилась наукова робота (пошукові дослідження, первинне насінництво, безперервні добори відносно стійких проти пероноспорозу форм тощо) до 2009 року включно (н.с. Петренко М.П., м.н.с. Позняк О.В.), відколи робота по відродженню сорту на Дослідній станції «Маяк» ІОБ НААН та в ряді інших науково-дослідних установ мережі НААН була відновлена на державному рівні [6-10, 14].

На основі вивчення морфолого-біометричних ознак сорту запропоновано встановити еталон якості плодів сорту Ніжинський місцевий. Найбільш цінною фракцією вважалася колишня водянка, або корнішон. Довжина плоду 65-89 мм, (у 80-х роках ХХ сторіччя за стандартом фракція 70-90 мм), діаметром 3,3 см. Індекс форми плоду 2,88. В поперечному перерізі форма плоду тригранна з глибокими крутими борозенками, п’ятка і носик притуплені, плід з малою насінною камерою. Смуги на 1/3 частині плоду мають бути ясними і ясно-розпливчатими. Кількість горбиків на плоді від 15 до 25, розмір горбиків від малого до середнього, за формою горбики тупо конічні і розпливчаті. Плоди з помітною мармуровістю. М’якуш плодів твердий і хрусткий [1].

Особливості насінництва. Вирощування оригінального, суперелітного та елітного насіння огірка сорту Ніжинський місцевий на ДС «Маяк» ІОБ НААН здійснювалось з 1974 року, тобто від дня заснування станції, до кінця 80-х років минулого сторіччя, після чого було припинене у виробничих масштабах через епіфітотію пероноспорозу (несправжньої борошнистої роси). Проте з науковою метою роботи не припинялись до цього часу [8, 10, 14]. Протягом всього періоду вирощування сорту Ніжинський місцевий керувались загальноприйнятою методикою, адаптованою до морфолого-біометричних і біологічних особливостей сорту (остання редакція затверджена НТР Чернігівської ОСГДС, протокол № 9 від 8.12.1988 р.). Від якості елітного насіння в значній мірі залежить цінність насіння послідуючих репродукцій. Саме на цьому етапі насінництва проводяться заходи по збереженню господарсько-біологічних властивостей і якостей сорту. Виробництво елітного насіння включає в себе: первинне насінництво, вирощування оригінального і елітного насіння.

Первинне насінництво проводиться шляхом індивідуально-родинного добору з використанням «методу половинок» для оцінки родин по потомству. Кількість родин, що підлягають оцінці, становить 500-800. Виділене насіння з кожного насіннєвого плоду аналізується і підлягає браковці за кількісними і якісними показниками.

Насіння з індивідуально відібраних типових плодів розділяється на дві частини. Одна частина висівається в розсаднику випробування потомства першого року, а інша зберігається в резерві. По рослинах, вирощених із першої частини рослин, що складається зі 30 насінин, проводять оцінку родин на сортову чистоту, типовість, урожайність, а також інші господарсько-цінні показники. На кожні 10 родин висівається один стандарт, що є сумішшю елітного насіння урожаю кількох попередніх років.

В період вегетації в розсаднику випробування родин проводяться спостереження, браковки та обліки урожаю зеленця за фракціями, оцінка засолювальних якостей. В результаті кожна родина характеризується за низкою сортових ознак. Родини, що характеризуються найбільшою кількістю виділених господарсько-цінних ознак, відносяться до типових для сорту.

Для отримання оригінального насіння (розсадник випробувань потомства другого року) використовують насіння резервних частин «половинок» від вихідних рослин, які отримали позитивну оцінку в розсаднику випробувань потомства першого року. Цей розсадник закладається на ізольованій ділянці. В розсаднику випробування потомства другого року проводять оцінку родин за тими ж показниками, що і в розсаднику випробувань потомства першого року.

В період вегетації проводиться браковка рослин: перша – перед цвітінням за формою куща і листків; друга – в період цвітіння за зав’яззю; третя – за сортовими ознаками зеленця; четверта – в період повної стиглості насінників за їх сортовими ознаками. Якщо в період вегетації в якій-небудь родині виявлені форми, що є відхиленням від основного сорту, її вибраковують з видаленням всіх рослин.

Найбільш типові і урожайні родини, що залишилися після вибраковок, збирають, а отримане з них насіння об’єднують. На цьому етапі первинного насінництва отримують 5-6 кг насіння, яке використовують на посів для вирощування супереліти. На посівах супереліти проводяться сортові та фітопатологічні прочистки, при яких видаляють всі домішки і нетипові рослини, що мають відхилення від основного сорту. Апробація проводиться в фазу масового формування зеленця і поодинокого з’явлення насінників. Елітне насіння вирощують із суперелітного з використанням сортопрочисток, добору плодів за морфологічними і низкою господарсько-цінних ознак. На елітних посівах проводять три сортові прочистки: перед початком цвітіння, в період цвітіння і в період формування зеленця.

Крім того, підтримання господарсько-цінних ознак і інших біологічних властивостей (особливостей) сорту при використанні методів добору досягається у всіх ланках первинного насінництва, а саме: вирощуванням рослин на вирівняному агрофоні; видаленням нетипових, слабо розвинених, маловрожайних і уражених хворобами та пошкоджених шкідниками рослин; виключенням можливості механічного, а також біологічного засмічення іншими сортами шляхом дотримання просторової ізоляції. Оцінка якості суперелітного і елітного насіння проводиться випробуванням їх в конкурсному сортовипробуванні.

Аналізуючи питання підтримання сортової чистоти сорту Ніжинський місцевий протягом тривалого часу, можна зробити висновок, що найменші зміни процесів виробництва в тій чи іншій мірі мали вплив на сорт, на зміни якісних його показників. Так, у 80-х роках ХХ сторіччя (ще до поширення епіфітотії пероноспорозу, або несправжньої борошнистої роси) знову постає проблема з якістю плодів, що поступали на промислову переробку на Ніжинський консервний комбінат. Значна кількість плодів надходила викривлена, з помітними потовщеннями, невідповідними стандарту (сортовим особливостям) співвідношеннями довжини і діаметра плоду тощо. Якщо спеціалісти консервного комбінату пов’язували цю негативну тенденцію головним чином з неправильним застосуванням добрив, то науковці СДС «Маяк» наголошували на погіршенні якості плодів саме через погіршення самого сорту через неналежне ведення первинного та елітного насінництва. Другою причиною називалась та, що в зону потрапили інші сорти огірка, спричинивши при цьому перезапилення з Ніжинським місцевим. В той час знову розглядалася версія про можливе свідоме підмішування в окремих господарствах до насіння сорту Ніжинський місцевий інших сортів більш урожайних з метою збільшення валових зборів [2].

Аспекти правової охорони сорту в сучасних умовах. У 2005 р. сорт огірка Ніжинський місцевий зареєстрований в Національному центрі генетичних ресурсів рослин України (Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №177 / Запит № 000249 від 14.03.02 р.- № реєстрації Нац. каталогу UL 3700137) [15].

Важливим етапом в дослідженні сорту огірка Ніжинський місцевий в сучасних умовах є його реєстрація в Державному Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Це пов’язано з тим, що відповідно до чинного законодавства сорти, які не внесені в Реєстр, не можуть вирощуватись на території Україні [3, 4]. В 2009 році до Державної служби з охорони прав на сорти рослин Дослідною станцією «Маяк» Інституту овочівництва і баштанництва НААН була подана Заявка на реєстрацію сорту і визнання станції його підтримувачем.

За повідомленням № 2297 (лист № 7299 від 13.01.2010 р.) за заявкою № 09035002 від 20.05.2009 р. ухвалена назва сорту огірка «Ніжинський місцевий» [11]. Триває експертиза сорту в експертних закладах Держсортслужби.

 

Список використаної літератури

1.      Жовнер И.М. Разработать методы поддерживающей селекции и первичного семеноводства Нежинских огурцов (по договору с ВНИИССОК) / Жовнер И.М., Петренко М.П. // Отчет ОСС «Маяк» о НИР за 1990 год.- Круты, 1990.- С. 176-220.

2.      Жовнер І. Проблеми огіркового виробництва / Жовнер І., Дяченко І. // «Під прапором Леніна».- Ніжин, 1985- 18.01.1985 р.- № 13 (11194).- С. 2.

3.      Закон України від 2 серпня 2006 р. № 60-V «Про приєднання України до Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин» // Охорона прав на сорти рослин: Офіц. бюл.- К.: Алефа, 2006.- Вип.3’2006, част. 1.- С. 62.

4.      Закон України «Про охорону прав на сорти рослин» // Охорона прав на сорти рослин: Офіц. бюл.- К.: Арістей, 2007.- Вип. 4’2006, част. 1.- С. 61-87.

5.      Онищенко М. Дослідна станція «Маяк» / Онищенко М. // «Під прапором Леніна».- Ніжин, 1976.- 11.11.1976 р.- №179 (8662).- С. 2.

6.      Петренко М.П. Аналіз розвитку огіркового промислу на основі сорту Ніжинський місцевий / Петренко М.П, Позняк О.В. // Інф. листок.- Чернігів: ЦНТЕІ, 2007.- № 6-2007.- 15 с.

7.      Петренко М.П. До питання збереження і дослідження сорту огірка Ніжинський місцевий в сучасних умовах / Петренко М.П, Позняк О.В. // Екологізація сталого розвитку агросфери і ноосферна перспектива інформаційного суспільства: Тези доповідей Міжнар. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених (1-2 жовтня 2009 р., ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, Харків, Україна).- Харків: дільниця операт. друку ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, 2009.- С. 56.

8.      Петренко М.П. Історія сорту огірка Ніжинський місцевий та проблеми його вирощування в сучасних умовах / Петренко М.П, Позняк О.В. // Овочівництво і баштанництво: Міжвід. темат. наук. зб-к.- Харків, 2003.- Вип. 48.- С. 339-344.

9.      Петренко М.П. Ніжинські огірки: минуле, сьо­годення, майбутнє / Петренко М.П, Позняк О.В. // Дім, сад, город.- К., 2003.- № 12.- С. 6-7.

10.  Петренко М. Чи відродиться слава Ніжинських огірків? / Петренко М. Позняк О. // Сільський час - Київ: ТОВ «Сільський час»; Київ: ПК «Інтерекспресдрук», 2003- 25.04.2003 р.- № 31 (412).- С. 12.

11.  Повідомлення № 2297 про ухвалення назви сорту рослин // Лист № 7299 від 13.01.2010 р.- К.: Держсортслужба, 2010.- 1 с.

12.  Позняк А. Созданный народом / Позняк А., Жовнер И., Скрипка А. // Овощеводство.- К.: Изд. дом «Юнивест Медиа», 2007.- № 2 (26) – февраль.- С. 38-43.

13.  Позняк О.В. Ніжинський огірковий промисел на основі місцевого сорту: історичний аспект / Позняк О.В. // Історія освіти, науки і техніки в Україні: Матеріали п’ятої конф. молодих учених та спеціалістів (з нагоди 125-річчя створення Полтавського ін-ту АПВ ім. М.І. Вавилова УААН) 28 травня 2009 р./ УААН, ДНСГБ; редкол. В.А. Вергунов та ін.- К., 2009.- С. 152-154.

14.  Позняк О. Про Ніжинський огірок / Позняк О., Петренко М. // Селянська газета присадибна.- Харків: ред. «Селянської газети», 2010.- № 6 (906) – 5.02.2010 р.- С. 2.

15.  Свідоцтво про реєстрацію зразка генофонду рослин в Україні №177. Огірок сорт «Ніжинський місцевий» // Петренко М.П., Жовнер І.М., Дяченко І.І. / Запит № 000249 від 14.03.02 р.- № реєстрації Нац. каталогу UL 3700137.- НЦГРРУ, 2005.

16.  Хареба В.В. Історія ніжинського огірка / Хареба В.В., Федосій І.О., Позняк О.В. // Настоящий хозяин.- К.: ООО «Издательство «Деметра», 2009.- № 12 – декабрь 2009 г.- С. 34-38.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info