zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ВІТЧИЗНЯНІ LINUX-СИСТЕМИ

 

Смалько О.А.

Україна, м. Кам'янець-Подільський,

Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка

 

В статье повествуется о наиболее популярных украинских дистрибутивах Linux, приводятся фотографии разработчиков отечественных операционных систем, а также рисунки фирменных знаков Linux-проектов.

 

Вже двадцять років світом успішно поширюється рух вільних та відкритих операційних систем. Перші зразки побудованих на основі ядра Linux систем з'явились в Україні наприкінці ХХ століття, але лише останнім часом подібними проектами зацікавились вітчизняні комп’ютерні користувачі, науковці та дослідники.

Найпершим українським Linux-дистрибутивом був дистрибутив KSI Linux, розроблений на основі і за технологією, що застосовувалась компанією Red Hat. Головним розробником дистрибутиву був випускник Київського національного університету імені Тараса Шевченка Кубушин Сергій Іванович (рис. 1).

 

Рис. 1. Розробник першого українського дистрибутиву Сергій Кубушин і логотип першого релізу KSI Linux

 

Версія 1.1 (CyberZOO) першої вітчизняної Linux-подібної операційної системи вийшла 5 листопада 1997 року. У збиранні другого релізу (рис. 2) взяли участь ще двоє розробників — українець Віктор Форсюк і росіянин Віктор Хіменко (рис. 3).

 

Рис. 2. Логотип другого релізу KSI Linux

 

Спочатку дистрибутив створювався для серверів найбільшого на той час в Україні Інтернет-сервіс-провайдера Global Ukraine [8]. Пізніше Сергій Кубушин утворив власну компанію KSI, працівники якої розробляли та підтримували цю операційну систему до 2003 року.

 

Рис. 3. Віктор Форсюк (ліворуч) і Віктор Хіменко (праворуч)

 

У переліку найперших українських дистрибутивів можна знайти також проект Black Cat Linux (рис. 4), що розроблявся учасниками Донбаської групи користувачів Linux програмістами Леонідом Кантером і Олександром Каневським (рис. 5), які ставили за мету створити універсальний дистрибутив, зручний як для використання в якості серверу Internet/Intranet, так і в якості робочого місця чи домашньої мультимедіа-системи [2]. Цей проект, як і KSI Linux, розроблявся на базі дистрибутиву Red Hat Linux і також проіснував недовго (останній випуск відбувся у червні 2000 року).

 

Рис. 4. Логотип Black Cat Linux

 

Рис. 5. Леонід Кантер (ліворуч) і Олександр Каневський

 

У свій час дистрибутив Black Cat Linux був досить популярним на території колишнього СРСР завдяки чудовій підтримці російської та української мов, а також сумісності з комерційними програмами третіх фірм. Але у 2001 році українська компанія Black Cat Linux Team об'єдналась з російською компанією ASPLinux, і згодом об'єднана команда сумісними зусиллями вже на основі дистрибутиву Fedora Linux почала випускати різні комплектації операційної системи ASPLinux.

На базі Fedora Linux також збирався вітчизняний проект — дистрибутив myLinux (рис. 6) (розробник — однойменна компанія "Майлінукс"). Спочатку, з 2002 року, дистрибутиви myLinux базувались на основі RedHat Linux, але після його розділення на комерційний продукт RedHat Enterprise Linux і вільний проект Fedora project, розробники перейшли на базу пакетів Fedora.

 

Рис. 6. Логотип дистрибутиву myLinux

 

Дистрибутив myLinux мав коректну українською локалізацією і призначався для домашнього та офісного використання, також його орієнтували на потреби навчальних закладів і державних організацій.

Захищена операційна система myLinux ОКО призначалась для забезпечення комплексного захисту інформаційних об'єктів на рівні ядра операційної системи і, пройшовши державну експертизу Служби безпеки України, отримала експертний висновок про придатність для опрацювання даних з посиленими вимогами до безпеки [6]. Але, на жаль, проект myLinux вже кілька років не розвивається.

У 2001 році на базі дистрибутиву Slackware в запорізькій Науково-виробничій фірмі "Бізнес Комп'ютер Сервіс" було побудовано ще один український дистрибутив, що отримав нехитру назву "Blin". Повна назва проекту — BCS*Linux (BCS — Business Computer Service — від назви фірми-виробника англійською мовою) (рис. 7). Цей універсальний дистрибутив можна запускати з CD-диску без встановлення на жорсткий диск, і призначався він для роботи в офісі та вдома. Також пропонувалось його використовувати у навчальних цілях, в якості "аварійного" диску тощо.

 

Рис. 7. Логотип BCS*Linux

 

В Blin Linux підтримується російська і українська мови. Він простий у використанні, тому його рекомендувалось використовувати новачкам, які лише починають знайомитись з Linux [3]. Але вже багато років цей проект не розвивається.

Розробники іншого українського проекту DeepStyle, що ґрунтується на Slackware, вбачали основним своїм завданням максимальну адаптацію дистрибутиву до українських користувачів. Засновник проекту — Олександр Буханський, широко відомий у колі Linux-прихильників, як "Старик Хотабич" (рис. 8).

 

Рис. 8. Олександр Буханський і логотипи проекту DeepStyle Linux

 

Підтримка дистрибутиву DeepStyle Linux здійснюється і зараз. Але, здебільшого, робота, що проводиться командою розробників, стосується локалізації дистрибутиву Slackwаre, а також програмних застосунків, що включаються до складу збірки, для російсько- та україномовних користувачів [9].

На основі дистрибутиву Slax, що є похідним від Slackware, в Україні робляться спроби створювати інструментальні засоби, призначені для оцінювання рівня захищеності комп’ютерної системи. Цим, наприклад, займається випускник Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Богдан Туркиневич (рис. 9). В межах свого проекту 4n0n project він розробив Live-CD/USB, який містить інструменти, схожі на ті, що постачаються у відомих подібних проектах [1].

 

Рис. 9. Богдан Туркиневич

 

На кодовій базі дистрибутивів Gentoo і Sabayon Linux розробляється перспективна вітчизняна система Grusha Linux (рис. 10). Цей проект у наш час активно розвивається командою розробників на чолі з випускником Київського національного університету імені Тараса Шевченка Віталієм Тицьким (рис. 11).

 

Рис. 10. Логотип проекту Grusha Linux

 

Рис. 11. Віталій Тицький

 

Попередні версії системи Grusha Linux створювались на базі дистрибутивів Mint і Ubuntu. Тепер це зручна, функціональна система, в якій зібрано велику кількість українізованих програм.

Для спрощення адаптації до системи Grusha Linux користувачів, що є новачками у світі Linux, авторами проекту постійно розробляються технічні інструкції, навчальні статті та відеоролики про користування операційною системою та програмами [4].

Досить довгий час серед вітчизняних користувачів Linux користується популярністю дистрибутив Ubuntu. Саме тому українською компанією UALinux, що займається впровадженням і технічною підтримкою Linux в Україні, створюються різноманітні вітчизняні збірки Ubuntu, наприклад такі, як Ubuntu DesktopPack, Ubuntu Urk, Ubuntu Install Box, Linux Ubuntu DreamPack Ukrainian та інші, а також спеціалізовані застосунки на основі цієї операційної системи.

Спеціально для організації та спрощення процесу навчання створено пакет доповнень Ubuntu EducationPack, до складу якого входить повний комплект освітніх програм для тих, хто навчається у молодших, середніх і вищих навчальних закладах, а також програми для організації управління і контролю навчального процесу, призначені для керівників і викладачів [7].

Компаніями та окремими ентузіастами також збираються українізовані версії дистрибутивів Knoppix. Так, розроблено різні версії Live-дистрибутивів Knoppix-UA зі збірками вільних GNU/Linux програм, з якими можна працювати без інсталяції, завантажуючись з CD/DVD-дисків. Knoppix-UA можна використовувати в якості демонстраційного CD у комп’ютерних салонах, для відновлення встановленої системи, а також для реалізації навчальних потреб [5].

Практику створення вітчизняних дистрибутивів Linux слід всіляко підтримувати і продовжувати. Адже з кожним роком дух свободи і відкритості, притаманний Linux-проектам, все впевненіше і динамічніше поширюється у світі — від тихо­океанського узбережжя Америки до японських островів, від північних євро­пейських країн до південних африканських і австралійських широт. Україна не повинна залишатись осторонь.

 

Перелік джерел

1.    4n0n by tb0hdan. Internet Privacy CD project [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://tb0hdan.github.com/4n0n. — Назва з екрану.

2.    Black Cat Linux Team с честью представляет: Black Cat Linux [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://blackcatlinux.nxt.ru/nextpage/index.html. — Назва з екрану.

3.    BLin. О проекте [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://blin.zp.ua/a_project.shtml. — Назва з екрану.

4.    Grusha Linux [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://linux.grusha.org.ua/uk. — Назва з екрану.

5.    KNOPPIX-UA 5.1.1 [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://www.uafoss.org.ua/ua/breakthrough/stage-2/knoppix-ua. — Назва з екрану.

6.    MyLinux 3.1 ОКО — дистрибутив захищеної операційної системи на базі ядра myLinux для автоматизованих систем класу АС1 [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://www.mylinux.com.ua/mylinux-oko. — Назва з екрану.

7.    Ubuntu EducationPack 11.04 — освіта, наука і програмування [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://ualinux.com/uep. — Назва з екрану.

8.    Кожекин Н.Е. Дятел в красном колпаке [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://www.karlson.ru/publications/online/ksi-linux. — Назва з екрану.

9.    Старик Хоттабыч: "Рецепт DeepStyle предельно прост — дистрибутив делается для себя, и все должно быть просто, легко и надежно" [Електронний ресурс]. — Режим доступу: URL: http://linuxsam.org.ua/archives/3696. — Назва з екрану.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info