zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ГЕНДЕРНІ ВІДМІННОСТІ ПРОЯВУ АГРЕСІЇ В ПІДЛІТКОВОМУ ВІЦІ

 

Нікітченекова Ю.І.

Україна, м. Горлівка,

Горлівський інститут іноземних мов

 

Освещены теоретичесие аспекты проявления агрессии. В статье рассматриваются психологические особенности подросткового возраста и проявления агрессии в этом возрасте.

 

В наш час проблема агресивної поведінки є актуальною у зв’язку з розповсюдженням агресії в суспільстві. Посилилося неповажне демонстративне відношення до старшого покоління з боку підлітків та дітей молодшого віку. Ми є свідками зміни всієї соціальної структури суспільства, інтенсивних процесів розшарування населення за майновою ознакою, по відношенню до різних форм власності. На грунті соціальних суперечностей виникають міжгрупові і міжособові конфлікти, що породжують агресивну поведінку.

Нові можливості для дослідження і корекції агресивності відкриває гендерний підхід, що передбачає такий спосіб пізнання дійсності, в якому відсутній «безстатевий погляд» на психічні явища, і в той же час немає поляризації та ієрархії «чоловічого» і «жіночого». Методологічні основи гендерного аналізу в психології розробляються як зарубіжними - Ш. Берн, К. Бьерквіст, К. Дьюкс, А. Іглі, К. Лагерспетц, Д. Фаррингтон, К. Уест і Д. Зіммерман, так і вітчизняними дослідниками Н.І. Абубакірова, О.А. Вороніна, Т.А. Гурко, Є. Здравомислова, А. Тьомкіна, І.С. Клеціна, Л. Попова, Л.П. Рєпіна, Н.А. Челишева та ін.

Психологи почали вивчати гендерні відмінності ще в кінці XIX ст., проте аж до 1970-х рр.. вони здебільшого займалися тим, що демонстрували відмінності статей і обгрунтовували цим різне ставлення до чоловіків та до жінок. У своїх працях Маккобі і Джеклін виділили тільки чотири психологічних відмінності між статями - здатності до орієнтування в просторі, математичні здібності, мовні навички та агресивність. [4, С. 127].

Для того щоб зрозуміти, як виявляється агресивність у обох статей, треба уявляти, про які її різновиди йде мова. Тож, виділяють пряму (відкриту) і приховану агресивність. Відмінності полягають в намірах «агресора»: у другому випадку він намагається завдати удару таким чином, щоб це не виглядало як бажання образити партнера по спілкуванню, в першому ж випадку він не приховує своїх намірів. Відкрита агресія може виявлятися у таких формах: фізичної (супроводжується діями - ударами, нападом, поштовхами), вербальної (образливі слова, клички, іронічні вислови) та експресивної, або невербальної (образливі жести, саркастична посмішка, презирлива гримаса). Прихована агресія проявляється у формах фізичної (дії, що підкреслюють, що співрозмовника не помічають), вербальної (наклеп, лихослів’я, розкриття чужих секретів, залишення питань без відповіді) і невербальної (уникнення погляду, похмуре вираз обличчя у відповідь на усмішку і т.п.). [1, С. 76].

Статеві відмінності в агресії намагаються пояснювати впливом як біологічних, так і соціальних факторів. До перших відноситься наявність подібних статевих відмінностей у тварин, зв’язок агресивності з домінантністю і сексуальністю і гормональний фактор, до других - формування гендерних стереотипів, що дозволяють чоловікам відкрито демонструвати свою агресивність, а від жінок вимагають її приховувати.

Переконливі докази про відсутність прямого зв’язку агресивності та домінантності у людини призводять Маккобі і Жаклін:

·         агресія - як примітивний спосіб впливати на інших людей, не єдиний і не найголовніший;

·         домінування з допомогою агресії ефективно тільки в обмеженому наборі ситуацій - там, де людина, що піддався агресії, не може перервати відносини;

·         граючи в групові ігри з іншими хлопчиками, хлопчики змушені дотримуватися «хлоп’ячих» законів (в тому числі брати участь в бійках), так як у них обмежений вибір партнерів для ігор, адже внаслідок статевої сегрегації для них не прийнято грати з дівчатками;

·         коли діти стають старшими, у них з’являється можливість брати участь у більшій кількості груп, взаємодіяти з особами, вони не обов’язково проявляють агресію, і при цьому домінування в групі досягається вже не тільки за допомогою агресії;

·         ступінь агресії дорослих чоловіків по відношенню до своїх дружин для збереження домінування над ними пов’язана з тим, який «вихід» із шлюбу суспільство надає жінці. У деяких традиційних культурах жінка повертається в батьківську сім’ю або просить захисту від грубості чоловіка у братів, в інших вона може з ним розлучитися . Але у всіх культурах суспільство забезпечує жінкам захист від агресії чоловіків;

·         існують і дорослі групи, де домінування засноване на фізичній силі і агресії. У них лідерство захоплюють, швидше за все, чоловіки. Але є й інші групи, де лідерство грунтується на інших здібностях (які є і у жінок);

·         існують заняття, в яких чоловіча агресивність і спроби домінувати є корисними, позитивними факторами. [2, С. 99].

Проблема агресивної поведінки є актуальною і для підліткового віку, саме цей період вважається психологічно складним і суперечливим. Невипадково вже з XX століття він привертає пильну увагу дослідників. До теперішнього часу психологами отриманий великий фактичний матеріал про психологічні особливості підлітків.

Підлітковий вік - це межа між дитинством і дорослим життям, пов’язана з віком обов’язкової участі людини в суспільному житті. Межі підліткового періоду приблизно співпадають з навчанням дітей в 5 - 8 класах середньої школи і охоплюють вік від 10 - 11 до 14 років, але фактичний вступ у підлітковий вік може не збігатися з переходом в 5-й клас і відбуватися на рік раніше або пізніше. [3, С. 402].

Підлітковий вік є групою підвищеного ризику. По-перше, позначаються внутрішні труднощі перехідного віку, починаючи з псіхогормональних процесів і кінчаючи перебудовою Я-концепції. По-друге, невизначеність соціального стану юнацтва. По-третє, протиріччя, зумовлені перебудовою механізмів соціального контролю: дитячі форми контролю, засновані на дотриманні зовнішніх норм і слухняності дорослим, вже не діють, а дорослі способи, які передбачають свідому дисципліну і самоконтроль, ще не склалися або не зміцніли. [5, С. 61].

Потрібно зазначити, що в агресивній поведінці підлітків яскраво виявляються гендерні відмінності, які обумовлюються статевовіковими і соціально-культурними особливостями: різницею соціальних ролей, специфікою вимог до поведінки хлопчиків і дівчаток у різних ситуаціях, а також існуючими в суспільстві стереотипами мужності і жіночності. Тож, агресивність дівчат та хлопчиків має різний характер, різні форми та інтенсивність прояву, тобто має гендерні відмінності.

 

Список використаних джерел:

1.      Бютнер, К. Жить с агрессивными детьми [Текст] : учебное пособие / К. Бютнер. – М.: Педагогика, 2005. – 241 с.

2.       Заваржин, С.А. Агрессивные фантазии в детском и подростковом возрасте: учебное пособие / С.А. Заваржин. - Харьков, 2004. – 204 с. – 213 с.

3.      Каширская, И.К. Социально–психологический анализ основных источников информации и процесс гендерной социализации: учебное пособие / И.К. Каширская. - СПб.: Питер, 2003. – 262 с.

4.      Менделевич, В.Д. Психология девиантного поведения: учебное пособие / В.Д. Менделевич. – М.: МЕДпресс, 2004. – 432 с.

5.      Паренс, Г.А. Агрессия наших детей [Текст] : учебное пособие / Г.А. Паренс. – М.: Форум, 2007. – 152 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info