zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>СТАБІЛЬНІСТЬ УМОВ ГІДРОЛОГІЧНОГО РЕЖИМУ КОНТИНЕНТАЛЬНИХ ВОДОЙМ УКРАЇНИ – ВАЖЛИВИЙ ЧИННИК ЗБЕРЕЖЕННЯ ЯКІСНОГО РІЗНОМАНІТТЯ І КІЛЬКІСНОГО РОЗВИТКУ ЇХ ПРІСНОВОДНОЇ МАЛАКОФАУНИ

 

Стадниченко А.П., Гирин В.К.

Україна, м. Житомир,

Житомирський державний університет імені Івана Франка

 

Обговорюються наслідки потепління клімату України і виникнення стихійних весняно-літніх і зимових повеней на черевоногих і двостулкових молюсків. З’ясовано, за яких обставин зменшується виживаність особин і як це впливає на абсолютну чисельність популяцій і щільність їх населення.

 

На початку 70-их років ХХ сторіччя відомий фізик-теоретик Михайло Будико (жив і працював у Москві), котрий впритул займався вирішенням низки питань кліматології, вже тоді вдало спрогнозував [1] появу у кілька найближчих десятиліть глобальних змін клімату Землі. Перш за все, це, на його думку, має полягати у глобальному потеплінні, а, по-друге, у різкому збільшенні як кількості, так і інтенсивності стихійних метеорологічних явищ.

Наразі вже ніхто не сумнівається в тому, що наприкінці ХХ і на початку ХХІ сторіччя клімат України зазнав відчутних змін. Це, в свою чергу, вплинуло на низку показників численних абіотичних чинників водного середовища в усіх ділянках гідромережі України, що суттєво відбилося на тваринах – мешканцях природних і штучних водойм і водотоків, у тому числі і на прісноводних як двостулкових, так і черевоногих молюсках.

Останнім часом клімат України став більш деконтинентальним, з більш м’якою і коротшою зимою і теплою довготривалою осінню, ранньою і також довготривалою весною. Це спричинилося до зрушень у прояві різних фаз життєвих циклів прісноводних молюсків. Доведено [2, 3], що у сьогодення як Bivalvia, так і Gastropoda навесні прокидаються від зимової сплячки на 1,5-2 тижні раніше, ніж дотепер. Восени ж вони йдуть на зимівлю на 2-4 тижні пізніше, ніж колись. Відомо, що температура в Україні підвищується в основному за рахунок росту зимових температур. Так в північно-східних (Чернігівська і Сумська) і в деяких південно-східних (Луганська областях України температура взимку зросла на 3-4 ºС порівняно з періодом 40-50-річної давності [4]. З цим пов’язані нерідкісні вже факти, коли у черевоногих легеневих молюсків (роди Lymnaea, Planorbarius, Physa) не спостерігається зимового холодового заклякання. Такі тварини зазвичай ведуть у цей час у придонних шарах води активний спосіб життя: вони переміщаються у просторі у межах займаного ними біотопа, забезпечуючи себе при цьому киснем виключно за рахунок шкірного дихання [5], живляться напіврозкладеним фітобентосом, про що свідчать аналізи вмісту їх шлунково-кишкового тракту [6]. Спостерігаються також зрушення по фазі і у репродуктивних циклах цих тварин. Навесні парування і яйцекладіння здійснюються тепер на два, а то й на три тижні раніше, ніж колись. У зв’язку з цим у Theodoxus fluviatilis протягом вегетаційного періоду спостерігається розмноження не одного (минулорічного), а двох поколінь (минулорічного і цьогорічок) [2]. А у спекотні літа, там, де довго тримаються високі температури, до того ж швидше відбувається вихід молоді з кладок, інтенсивнішим є післяембріональний ріст цьогорічок.

Для багатьох видів молюсків важливим чинником є рівень стояння води, як в природних, так і в штучних басейнах. Останнім часом він стає все більш і більш нестабільним. Особливо це стосується південного і південно-східного регіонів України і АР Крим. В літню спеку інтенсивне випаровування води призводить до обміління крупних водойм і до повного пересихання водойм дрібних. Останнє стало причиною крайнього збіднення якісного складу фауни Valvatidae і Bithyniidae, зокрема, видів роду Opistorchophorus – звичайних мешканців невеликих періодично пересихаючих водойм. Взагалі ці тварини непогано пристосовані до нестабільних умов гідрологічного режиму і зберігають життєздатність у разі кількаразового нетривалого пересихання водойм протягом літа. Вони закопуються у вологі донні відкладення, котрі зберігають іще якусь кількість води протягом «сухої» фази існування водойм. Виживаність особин у таких випадках становить 70-88%. Тоді ж, коли водойми у зневодненому стані перебувають з кінця весни аж до осені (а то й весни наступного року), виживаність видів Opistorchophorus наближується до 0%. Саме це і споводувало зникнення багатьох популяцій цієї групи тварин на півдні Правобережної України протягом останнього десятиріччя.

У крупних водоймах у посушливий період року значне падіння рівня стояння води супроводжується утворенням осушної смуги різної ширини. Дрібні види черевоногих і двостулкових молюсків зазвичай залишаються в її межах, скупчуючись в тих улоговинах дна де довше залишається вода, а після її випаровування – зариваючись у донні відкладення. Фітофільні черевоногі молюски, як правило, мігрують у глибинні ділянки водойм. У гіршому стані опиняються малорухоміші за них крупні двостулкові молюски (родина Unionidae) і хоча вони намагаються повзти аби досягти води вдається їм це далеко не завжди. Через це на широких осушних смугах водойм нерідкими є чималі танатоценози різних видів Unio і Anodonta. Отже, в останні роки видове різноманіття та частота трапляння перлівницевих значно скоротилися [7].

Вкрай небезпечними для молюсків виявляються стихійні як весняно-літні, так і зимові повені. Особливо це стосується прикарпатських і карпатських теренів, де в останні роки висока вода стала вже швидше звичайним, ніж рідкісним явищем. За неї річки цих регіонів (як от Уж, Латориця, Боржава на початку лютого 2013 року) перетворюються у бурхливі потоки, які буквально «вимивають» як черевоногох, так і двостулкових молюсків із займаних ними біотопів. Такий катастрофічний дрифт закінчується часто загибеллю цих тварин або внаслідок їх механічної руйнації (вони нерідко розбиваються об каміння), або ж через потрапляння їх у інші, несприятливі для них місця перебування. Під час літніх повеней гине велика кількість кладок і ювенільних цьогорічок, що негативно впливає на щільність населення популяцій. В умовах загальної деградації прісноводних малакоценозів України роль обговорюваного чинника є вельми загрозливою.

 

Література

1.      Будыко М.И. Глобальная экология / Будыко М.И. – М.: Мысль, 1977. – 328 с.

2.      Пресноводная малакофауна Украины в условиях глобального потепления климата Земли / [Стадниченко А.П., Гирин В.К., Иваненко Л.Д. и др.]: Тез. докл. Междунар. науч. конф. и Междунар. школы для молод. ученых. – Иркутск, 2010. – С. 107.

3.      Антропогенная трансформация пресноводных малакоценозов Украины / [Стадниченко А.П., Павлюченко О.В., Уваева Е.И. и др.] // Живые обьекты в условиях антропогенного пресса: Матер. Х Междунар. науч.-практ. экол. конф. (Белград, 15-18 сент. 2008 г.). – Белград: ИПЦ «ПОЛИТЕРА», 2008. – С. 206-209.

4.      Сковорода С. Утомленные солнцем / Сковорода С. – Еженед. «7я», 2012. - №34 (611). – С. 4.

5.      Проссер Л. Сравнительная физиология животных / Л. Проссер, Ф. Браун. – М.: Мир, 1967. – 766 с.

6.      Стадниченко А.П. Вплив антропогенної трансформації навколишнього середовища на стан прісноводної малакофауни України / Стадниченко А.П., Богачова А.М., Шубрат Ю.В. // Вісн. ДАУ (Житомир), 2008. - №1. – С. 139-146.

7.      Янович Л.М. Видова різноманітність та частота трапляння перлівницевих (Mollusca, Bivalvia, Unionidae) Житомирщини / Янович Л.М., Пампура М. М., Васільєва Л. А. // Вісн. ЖНАЕУ, 2009. - №2(25). – С. 164-169.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info