zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ЕКОНОМІЧНИЙ ПОТЕНЦІАЛ КРАЇН СКАНДИНАВІЇ В ЄВРОПІ ТА СВІТІ

 

Бочкарьова Т.Ю.

Україна, м. Миколаїв,

Чорноморський державний університет імені Петра Могили

 

Статья посвящена определению особенностей внешнеэкономической кооперации Скандинавских стран в спектре их региональных интересов. Рассмотрены аспекты международных экономических связей и экспортного потенциала региона и каждой страны (Дании, Норвегии, Финляндии, Швеции, Исландии), в частности. Выявлены характеристики североевропейской экономической модели.

 

Скандинавія – це один із найбагатших регіонів не тільки Європи, але й світу, що займає стабільно лідируючі позиції за рівнем життя населення. Постає питання: яким чином країнам Північної Європи, населення яких нараховує скромні 0,4% від усього населення світу, вдалося створити так званий «едем добробуту, економічного зростання і технічного прогресу» та зуміти вирватися у світові лідери за рівнем розвитку інновацій, конкурентоспроможності, боротьби проти корупції, відсутності криміналізації суспільства, розвитку демократії, вдосконалення інформаційних, комунікаційних технологій та охорони навколишнього середовища? Чимало європейських країн, вивчаючи цей досвід, намагаються імплементувати його в себе. Проте успішно це вдається лише країнам Прибалтики, іншим же, вдається перейняти у вікінгів лише деякі елементи. У чому ж полягає «формула успіху»?...

Спеціалізація північноєвропейських країн першочергово склалася на основі їхніх переваг у природних факторах виробництва, які існували за рахунок наявності лісних багатств (Фінляндія, Швеція, Норвегія, Данія постраждала від масової вирубки), залізної руди (Швеція), руд кольорових металів (Ісландія, Норвегія, Фінляндія), рибних ресурсів (Ісландія, Данія, Норвегія) та сприятливих умов для ведення сільського господарства (Данія). Проте коли були винайдені нафта і газ на континентальному шельфі Північного моря у 1960-х рр., місце цих країн у Європі та світі кардинально змінилось. До того ж, по мірі технічного та економічного прогресу поступово підвищувався рівень переробки тієї сировини, якою Північна Європа була здавна збагачена. Поступово почали з’являтися, а потім і розширюватися нові нетрадиційні види виробництва, отримали переважний розвиток інформаційні технології, засоби зв’язку, біотехнологія, фармацевтика та ін.

Данія займає перше місце серед країн-членів ЄС за обсягами виробництва продуктів харчування на душу населення. Дві третини вироблених у Данії продуктів харчування йде на експорт, причому половина – в країни Європейського Союзу. Експорт м’ясних продуктів в 7 разів перевищує середній показник для країн ЄС, а риби і морепродуктів – в 12 разів. Проте Данія продовжує залишатися найбільшим експортером яловичини в світі. Датська фармацевтика та медичне приладобудування мають блискучі показники: компанія «Ново Нордіск» – світовий лідер з виробництва інсуліну та промислових ензимів (ферментів), компанія «Х.Лундбек» є найбільшим у світі виробником знеболюючих препаратів та препаратів для лікування захворювань центральної нервової системи, фірма «Хальдор Топсе» розробила технологію її безвідходного виробництва сірчаної кислоти, виробник слухових апаратів «ДжейЕн Ресаунд» утримує 25% світового ринку у своїй галузі.

Норвегія, за експортом нафти (90% здобутої нафти йде на експорт), займає третю позицію у світі після Саудівської Аравії та Росії. Країна є одним із найбільших у світі експортерів (після Саудівської Аравії та Алжиру) зрідженого природного газу. Окрім виробництва нафти та газу, спеціалізується у рибальстві (85% виловленої риби йде на експорт) та марикультурі, морських перевезеннях, кольоровій металургії, хімії, суднобудуванні, гідроенергетиці, інформаційних послугах тощо. Її торговий флот є одним із найкрупніших у світі і за рахунок цього країна отримує близько 1/5 своїх валютних доходів. Також Норвегія займає лідируюче місце у світі за виробництвом електроенергії на душу населення. Норвезька держава не має зовнішньої заборгованості та є взірцем ефективного використання своїх природних та економічних ресурсів, що є запорукою економічної безпеки.

Для Фінляндії основним природним ресурсом є ліс, який покриває ¾ частини її території. Країна має великі запаси торфу, залізної руди, кобальту, міді, нікелю, цинку та хрому.

Швеція лідирує за величиною запасів деревини. Є великими експортером наукомісткої продукції. За даними компанії «Еріксон», кількість користувачів їхньої продукції у світі перевищило 500 млн. осіб. Швеція займає вагоме місце у світовому експорті звукозаписного обладнання та засобів дальнього зв’язку, є одним з передових у світі експортерів розважальної продукції.

Експортна спеціалізація Ісландії є майже монокультурною, внаслідок браку природних ресурсів. ЇЇ експорт поділяється на основні три товарні групи: рибні ресурси, геотермальна енергія та руда.

На основі мирного переплетіння соціальної, інноваційної та екологічної складової розвитку, можна вважати, що північноєвропейська модель представляє собою унікальний варіант економічного розвитку в рамках європейської цивілізації. Важливою рисою північноєвропейської моделі розвитку є висока гнучкість і адаптованість до змін на світовому ринку, висока здібність до новацій, відносна незалежність від шаблонів, схильність до засвоєння новітніх досягнень технологічного і суспільного розвитку, прояв високих адаптаційних можливостей, а також готовність до соціальних нововведень. Як приклад, Норвегія стала «піонером» розвитку нового типу господарської діяльності людини, яка отримала назву аквакультура або марикультура, Швеція і Фінляндія стали лідерами в розвитку телекомунікаційного зв’язку, а Данія – в освоєнні нових досягнень у біотехнології та генній інженерії. Данія, Ісландія та Швеція згуртовано використовують свої зусилля щодо використання та розвитку екологічно чистих джерел енергії. Ісландія розвиває екстремальний туризм.

Треба звернути увагу і на якісну людську складову економічного розвитку країн Північної Європи. Трудові ресурси країн Скандинавії відрізняються високим рівнем освіти, професійної підготовки та високою тривалістю життя.

В епоху глобалізації країни Північної Європи вступили відносно безболісно: без струсу їхньої економічної системи або ломки виробничих структур. Виросла їхня участь у міжнародному русі капіталів. Швидко адаптувавшись, маючи високий економічний розвиток та вузькість внутрішніх ринків, країни раніше інших встали на шлях відкритої ринкової економіки.

Таким чином, можна зробити висновок, що Скандинавія – це незвичайно згуртований регіон, всередині якого держави пов’язані не лише незримою ниткою історії, але й вродженим почуттям дружби, партнерства та далекоглядності, що, безсумнівно, позначається на рівні розвитку господарства в державах. Скандинавія щедро забезпечена корисними копалинами, проте не поспішає витрачати запаси власних надр. Фінансова міць держав така, що їхні уряди цілком можуть дозволити собі часткову закупівлю копалин у інших держав, при цьому розвиваючи та зберігаючи власні надра. А фінансова самодостатність та дипломатичний авторитет дає їм можливість не вступати в політичні, економічні і військові блоки, зберігаючи нейтралітет і наглядову позицію, не втрачаючи при цьому прав та привілеїв членів подібних угруповань.

 

Література

1.              Елисеев Игорь Лучшие в Европе условия для бизнеса созданы в скандинавских странах // Мировая экономика. – №3, 2008.

2.              Волков А. Экономика Северных стран Европы на исходе ХХ столетия. // МЭиМО. - 1994. - №8-9.

3.              Офіційний сайт Міністерства закордонних справ України (Сайти Посольств України в Швеції, Данії, Норвегії, Фінляндії). Режим доступу: http://mfa.gov.ua/uaПервая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info