zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>КУЛЬТУРНА ДИПЛОМАТІЯ СУЧАСНОЇ УКРАЇНИ: ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД ТА ПОДАЛЬШІ ПЕРСПЕКТИВИ

 

Подаєнко Ю.Л.

Україна, м. Миколаїв,

Чорноморський державний університет імені Петра Могили

 

В статье освещаются основные принципы и специфика реализации культурной дипломатии Украины на современном этапе развития. Обобщаются основные цели и проблемы становления культурной дипломатии в пределах Европейского Союза. Предоставляется характеристика ведущих институтов и организаций, которые призваны способствовать распространению украинской культуры внутри и за пределами страны.

Ключевые слова: культурная дипломатия, Европа, Украина, международные отношения, культурный обмен, ценности, культурное наследие, «мягкая сила».

 

У сучасному мультиполярному світі дипломатичні засоби відіграють важливу роль у досягненні політичних цілей та підвищенні авторитету держав на міжнародній арені. В даному контексті культурна дипломатія дозволяє використовувати такий багатогранний ресурс «м’якої сили» як культура країни, щоб «привабити» і зацікавити світову громадськість та, в результаті, сформувати позитивний імідж власної держави на міжнародній арені та досягти різного роду цілей.

Проблематика культурної дипломатії або, як її нерідко називають, зовнішньої культурної політики, суміжної з концепцією «мякої сили», запропонованої відомим американським вченим Дж. Наєм знаходить нині все більше відображення в суспільно-політичному дискурсі, особливо у країнах Заходу [5]. Серед дослідників зазначених наукових напрямків варто відзначити, перш за все: Зб. Бзежинського, М. Каммінгса, А. Коена, Дж. Ная, М. Фрейзера, Т. Фрідмана та ін. Російські вчені, які розробляють окреслену проблематику: Є. Астахов, О. Дугін, В. Капіцин, В. Межуєв, Г. Філімонов, тощо. Відповідно, українськими авторами, роботи яких висвітлюють різні аспекти окресленої проблематики, є: І. Дудко, А. Луценко, С. Недбаєвський, І. Погорська та ін.

Окрім безумовного лідера у поширенні культурної дипломатії – США, вона розвивається також у країнах Західної Європи. Оскільки питання американської культурної дипломатії є більш-менш дослідженим, і з огляду на саме проєвропейський вектор розвитку України, доцільно звернути увагу на зразки культурної дипломатії країн відповідного регіону. Так, наприклад, у Німеччині основну роль у просуванні мови та культури цієї країни відіграє Інститут Гьоте, а також інші фонди (Фонд Боша, ДААД: Німецька урядова програма академічних обмінів, Фонд К. Аденауера, Фонд Гумбольдта та ін.). У Великобританії таку роль виконує Британська Рада, яка також має відділення по всьому світу. Специфікою цієї ради є орієнтація її діяльності не лише на культурні функції, але і політична робота (часом прикордонна з агентами спецслужб, тощо). Це характерно для британської діяльності за кордоном ще з колоніальних часів. Головною організацією культурної дипломатії Іспанії є Інститут Сервантеса, який діє за схемами французького Альянсу. Інститут Сервантеса сприяє також налагодженню культурного співробітництва з іспаномовними країнами Латинської Америки. Досить активно ведуть культурну дипломатію італійці. Сильною рисою італійської дипломатії є робота з діаспорами в США, Уругваї, Аргентині, інших країнах. Крім того, урядом виділяються значні фінансові кошти, які йдуть на утримання коледжів, кафедр італійської мови та літератури в університетах, допомога малозабезпеченим верствам іммігрантів. Варто відзначити, що відносно культурної дипломатії досить стрімко розвивається Франція. Широко відомий «Альянс Франсез» відіграє роль державного органу, координуючого всю роботу з просування мови та культури цієї країни.

Що стосується нашої держави, то українські науковці Ю. Лунь, М. Ваховська вважають, що культурна дипломатія – це заснування або полегшення обмінів інформацією, ідеями, цінностями з метою вироблення переваг на довгий термін, або ж підтримки національних інтересів, побудови відносин або посилення соціокультурного розуміння [2]. Водночас, з того часу як у 1991 році Україна стала незалежною державою, вона перманентно веде боротьбу з негативним міжнародним іміджем. Будучи однією з найбільших країн в Європі та однією з найбільш стратегічно важливих країн континенту, Україна так і не змогла сформувати за роки незалежності потужний бренд держави та залишається країною з неприродно низьким профілем інвестицій. Відзначаються негативні асоціації та стереотипи пов’язані з Україною, наприклад, Чорнобиль та сталінізм, організована злочинність, політичне насильство. Перш за все, невдалий імідж на міжнародній арені впливає на сектор бізнесу i розвиток економіки країни. На сучасному етапі розвитку культурна дипломатія в Україні здійснюється Міністерством культури і туризму, Міністерством закордонних справ, Міністерством з питань сім’ї, Міністерством освіти і науки, молоді та спорту, Державним комітетом телебачення і радіомовлення України, неурядовими громадськими організаціями і приватними особами [1]. Цікаво, що за даними МЗС України, бюджет формування позитивного іміджу України за кордоном склав у 2005 і 2006 р. по 20 млн. грн.., в 2007 р. – близько 20 млн. грн.., в 2008 р. – 16 млн. грн. [3]. В 2010 році на імідж України було витрачено 8 мільйонів доларів. Органи влади на обласному і місцевому рівні можуть розвивати міжнародне співробітництво самостійно чи за підтримки з боку центрального уряду, а саме: організовувати мистецькі заходи, гастролі, фестивалі, конференції тощо. В даній сфері, багато робиться для розвитку культурного діалогу та підтримки українських митців через різноманітні проекти, міжнародні культурні організації та фонди («ПінчукАртЦентр» в Києві, наприклад). Із прикрістю можна також констатувати, що українська культурна дипломатія є переважно спрямованою саме на сприйняття культурного здобутку інших країн, аніж на розповсюдження власного.

В цілому, культурна дипломатія європейських країн має більш довгу історичну ретроспективу та налагоджену систему інститутів. Однак, загальноприйнятим є заохочення просування мови, традицій, культури окремої країни; створення позитивного іміджу та бренду території. Враховуючи особливості європейської практики Україна має можливість у подальшому на належному рівні застосувати засоби власної культурної дипломатії.

 

Список джерел та літератури:

1.      Выговская Л. Украина заняла 13-е место среди развивающихся стран, которые включены в индекс «мягкой силы» исследования компании Ernst & Young [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: http://finance.eizvestia.com/full/ ekonomiku-spustili-po-myagkomu

2.      Лунь Ю. Культурна дипломатія в Україні / Ю. Лунь, М. Ваховська // Восьма відкрита наукова конференція професорсько-викладацького складу Інституту прикладної математики та фундаментальних наук. Львів, 12–13 листопада 2009 р. : тези доп. – Л.: Вид-во Нац. ун-ту «Львів. політехніка», 2009. – 120 с. – C. 73.

3.      Семченко О. «М’яка сила» держави як потенціал іміджу країни / О. Семченко // Політичний менеджмент. – №4–5. – 2012. – С. 265–272.

4.      Cummings M. Cultural Diplomacy and the United States Government: A Survey. – Електронний ресурс. – Режим доступу до ресурсу: www.culturalpolicy.org.

5.      Nye J. Soft Power: the Means to Success in World Politics / J. Nye. – Published in the United States: PublicAffairs, 2004. – 192 p.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info