zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>МОБІЛЬНИЙ МАРКЕТИНГ: ПЕРСПЕКТИВИ ТА ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ

 

Семенова А.В.

Науковий керівник –Федорченко А.В.

Україна, миїв,

ДВНЗ «Київський національний економічний

університет імені Вадима Гетьмана»

 

Abstract: The state of mobile marketing development both of the world and of Ukraine was analyzed. The basic features of mobile and SMS-marketing were studied, the advantages of marketing activities using mobile devices were studied. The basic trends and prospects of mobile marketing in were studied both in the world and in Ukraine. The main problems of mobile marketing activity were analyzed.

Keywords: mobile marketing, SMS-marketing, Internet, marketing communications, SMS-mailings, spam, products and services promotion.

 

Вступ. З розвитком ринкової економіки все більшого значення набуває збереження конкурентоспроможності підприємств з метою їх стабільного прибутку. Технологічний прогрес є головною рушійною силою, що зараз чинить вплив на суспільство та визначає його потреби. Тому, все більшого значення набувають інноваційні інструменти збереження конкурентоспроможності бізнес-одиниць на ринку. Одним із таких інструментів маркетингової діяльності є мобільний маркетинг, що набуває великої популярності в епоху інформатизації.

Зростання ринку Інтернет-реклами багато у чому пов’язане зі зростанням ринку мобільних пристроїв, таких як комунікатори та смартфони, які за своїми функціональними характеристиками майже нічим не поступаються персональним комп’ютерами та ноутбукам. Цільовою аудиторією даних мобільних пристроїв є активна молодь, яка користується новинками Інтернет-технологій та намагається слідувати інноваційним тенденціям. Особливістю даних користувачів є активна участь у різних сферах життя, зайнятість у бізнесі, чому вони присвячують багато часу та зусиль. Тому, такі поняття як час та простота користування набувають високої цінності в очах у нового покоління. Це, в свою чергу, сприяє створенню значних можливостей для мобільного маркетингу як найбільш ефективного інструменту комунікації зі споживачами.

Дослідженням питання розвитку мобільного маркетингу як самостійного та перспективного виду маркетингу присвячено праці багатьох науковців, зокрема, А. Пірсона[3], Г. Холланда [4], Кр. Баммеля, С. Крума[2], А. Борисевича, В. Анюкова, А. Лютенко [5], Юноса Г.М. та ін..

Постановка проблеми. Метою дослідження є виявлення особливостей мобільного маркетингу, його відмінностей від традиційних видів маркетингу, переваг його застосування для підвищення ефективності маркетингової діяльності компаній, а також виявлення особливостей та проблем розвитку мобільного маркетингу в Україні та світі.

Методологія дослідження. Методологічною основою дослідження є діалектичний метод, що дозволяє розглядати явища і процеси в динаміці. Теоретичною основою дослідження є сучасні концепції розвитку маркетингу, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених, наукові публікації щодо перспектив розвитку мобільного маркетингу.

Результати дослідження. Аналізуючи погляди різних науковців на мобільний маркетинг як його сучасний самостійний вид, можна визначити дану категорію нвступним чином: «Мобільний маркетинг – це використання інтерактивних інструментів бездротового медіа-середовища для забезпечення клієнтів персоналізованою інформацією, чутливою до місця перебування клієнта, що сприяє просуванню товарів, послуг та ідей, тим самим генеруючи цінність для всіх зацікавлених сторін». Внаслідок цього мобільний маркетинг сьогодніи охоплює собою всі сфери суспільного життя і є відмінним інструментом для розвитку бізнесу.

Слід зазначити, що лише за 2011 рік зростання ринку мобільного маркетингу у світі склало 43 %. Це створює величезні перспективи розвитку бізнесу в сфері мобільного маркетингу. На основі даних, отриманих аналітичною фірмою мобільних додатків «Flurry» в червні 2011 року було показано, що мобільні пристрої активніше використовуються для виходу в Інтернет, ніж персональні комп'ютери. При цьому найбільшим попитом користуються мобільні клієнти соціальних мереж, програми для спілкування, пошукові системи, сервіси прогнозу погоди та мобільні версії карт [11].

Ключовим інструментом використання мобільного маркетингу є реклама, зокрема, використання таких моделей рекламування як моделі «Push» (англ. «штовхати, натискати») та «Pull» (англ. «тягнути»). Модель «Push» використовується компаніями, як правило, для здійснення розсилань повідомлень рекламного характеру через SMS-оповіщення. Щодо моделі рекламування «Pull», вона використовується для забезпечення споживача інформацією, запит на отримання якої він виконував самостійно (наприклад, інформація про прогноз погоди, трафік тощо) [15]. Внаслідок цього модель рекламування «Push» є переважаючим методом рекламування за допомогою SMS (скор. від англ. «Short Messaging Service» - «служба коротких повідомлень» - технологія, що дозволяє здійснювати прийом і передачу коротких текстових повідомлень за допомогою стільникового телефону. До теперішнього часу входить у стандарти стільникового зв'язку [9]). Варто також відзначити, що використання даного методу сприяє економії часу та коштів споживачів порівняно з класичним пошуком через Інтернет. Проте ця модель має місце лише у випадку, якщо дана інформація є необхідною та важливою для отримувача [14]. Так, зарубіжний науковець Г. М. Юнос стверджує, що більшість користувачів розглядає рекламні повідомлення через SMS на своїх мобільних пристроях як небажане втручання компаній у повсякденне життя споживачів [17].

Для більш детального аналізу мобільного маркетингу, розглянемо його основні напрямки:

·       SMS–маркетинг. Рекламна розсилка SMS-повідомлень;

·       IVR (скор. від англ. «Interactive Voice Response» – система записаних голосових повідомлень [10]). Різні голосові сервіси;

·       WAP (скор. від англ. «Wireless Application Protocol» – безпровідний протокол передачі даних). Реклама на WAP-сайтах, створення WAP–порталів) [7];

·       Контент. Просування тем, зображень, мелодій, слайдшоу, додаткиів розроблених спеціально для мобільних пристроїв;

·       Ігри і програми. Розробка брендованих ігор, онлайнові ігри для телефонів, додаткове програмне забезпечення, яке може допомогти у взаємодії з брендом (наприклад , сервіс OVI від «Nokia»);

·       Реклама під час дзвінка;

·       «Bluetooth –маркетинг» [1].

Проте варто звернути увагу на те, що попри наявність різних можливостей комунікації зі споживачами за допомогою мобільного маркетингу, все ж в Україні синонімом мобільного маркетингу залишається SMS-маркетинг. Однак даний висновок не відображає розвиток мобільного маркетингу в Україні лише з негативної точки зору. У результаті багатьох проведених досліджень було виявлено, що найбільш ефективною формою рекламної комунікації зі споживачем залишається SMS-маркетинг. Практика засвідчила, що часто він є значно ефективнішим від інших видів реклами, передусім, традиційної. Згідно з оцінкою експертів, 70 % користувачів мобільних пристроїв погоджуються з отриманням SMS-повідомлень у разі, якщо вони відповідатимуть їх інтересам [6].

За статистикою, до 90 % людей читають усі прийняті SMS, показник ефективності цього каналу зв’язку (відгуки на повідомлення) становить 4-15 %, що в декілька разів перевищує ефективність листів, відправлених за допомогою розсилань електронною поштою. При цьому кількість Інтернет–спаму становить 90 % від усієї мережевої кореспонденції. Частка ж SMS-спаму загалом становить 10-20 % (у промислово розвинених країнах), що пояснюється набагато більшою ціною таких повідомлень порівняно з відправленими повідомленнями на електронну пошту.

Також варто відзначити, що із прискоренням інформатизації розвиток мобільного маркетингу в Україні набуває стійкої тенденції. За оцінками української агенції мобільного маркетингу «LEAD9», ринок мобільного маркетингу в Україні у 2011 році перевищив 6 млн. дол. США і сягне 10 млн. дол. США до кінця 2013 року [13].

Варто зосередитися також на основних перевагах мобільного маркетингу, які є основоположними для прогнозування тенденцій подальшого його розвитку та збільшення кількості компаній, що буде його використовувати. До них можна віднести:

·       Інтерактивність – можливість отримання зворотного зв’язку від споживачів протягом короткого часу;

·       Мультимедійність – можливість використання у зверненнях не лише текстових або звукових повідомлень, але й графіки, відео;

·       Персоналізація – можливість враховувати особливості та потреби кожного споживача при формуванні рекламних звернень, що, в свою чергу, сприятиме збільшенні ефективності від рекламної кампанії;

·       Режим доступу до медіа-каналу «24Х7». Оскільки мобільний телефон є незамінним засобом комунікації для більшості споживачів, він знаходиться завжди зі своїм власником. Це створює додаткові переваги для комунікації з абонентам саме у той час, який буде вигідний для рекламодавця.

 Варто також відзначити той факт, що збільшення медіа-каналів сприяє розширенню можливостей для просування товарів та послуг. Тому, зараз можна спостерігати тенденцію відходу від традиційних маркетингових активностей, як ATL (Above The Line) і BTL (Below The Line). Все більшої популярності набуває концепція TTL (Through The Line) – кросмедійна комунікація, яка відбувається відразу у всіх середовищах, що використовує максимум комунікативних можливостей - від Інтернету та WAP до повного арсеналу мобільних технологій [16].

З метою узагальнення визначених тенденційи для вітчизняного Інтернет-середовища необхідно виокремити ряд проблем мобільного маркетингу, що знижують ефективність його впровадження не лише в Україні, але і в інших державах світу. Зокрема, основною проблемою залишається відсутність окремих стандартів та повної взаємодії між операторами. Дана проблема є актуальною у разі, коли діяльність компанії виходить за межі окремого регіону або країни. Адже при цьому різні оператори стільникового зв’язку встановлюють власні ціни на відправку SMS–повідомлень та іншу тарифікацію.

Іншою значущою проблемою, яку не варто ігнорувати, є проблема кроскультурної комунікації. Деякі, переважно, азійські країни мають власні уявлення про використання інформаційних технологій. Зокрема, використання SMS-маркетингу є недоцільним у Японії, оскільки населення майже не користується SMS-повідомленнями у процесі комунікації. В даній країні переважно використовується електронна пошта [8]. Також у результаті досліджень динаміки використання SMS різними цільовими аудиторіями виявилось, що вхідні бар'єри до використання SMS були високі для вчителів та інших дорослих авторитетних фігур [12].

Не варто також забувати і про відмінність у законодавстві різних країн стосовно конфіденційності інформаційних даних. Несанкціонований збір інформації та її розсилання може бути сприйнята як грубе порушення закону у ряді держав.

Не менш значущою проблемою залишається також SMS-спам. І хоча ситуація з ним в Україні ще не досягла рівня країн Європи і деяких азійських країн, але тим не менше, вона починає назрівати. Позитивним моментом є те, що в Україні все ж таки вживаються заходи щодо боротьби з даним видом спаму. Одним із прикладів став Кодекс мобільного маркетингу, прийнятий у 2011 році. Документ покликаний врегулювати рекламу товарів та послуг через телекомунікаційні мережі. Також в Україні діє «Закон про захист персональних даних», що є одним із важливих кроків у боротьбі з несанкціонованими розсиланнями.

Висновки. Дослідження феномену мобільного маркетингу показало, що даний напрямок просування бізнесу в сучасних ринкових умовах є дуже ефективним та окупним інструментом підвищення конкурентоспроможності підприємств на ринку. З одного боку, можна спостерігати постійне збільшення попиту на мобільні пристрої, а з іншого – збільшення попиту на Інтернет-послуги. Тому, однією з тенденцій розвитку сучасного маркетингу є поступове переміщення Інтернет-реклами в сторону задоволення потреб цільової аудиторії, що здійснює вихід в Інтернет за допомогою мобільних пристроїв. Згідно з прогнозами дослідницької компанії «ABI Research», у 2015 році виручка від мобільної торгівлі складе 163 млрд. доларів США, а її частка у світовому об’ємі електронної торгівлі складе 12 % [10].

Варто зазначити, що на сьогодні для ефективної роботи кожної компанії необхідно мати не лише свій власний корпоративний сайт, але й підтримувати його PDA-версію, спеціально адаптовану для мобільних пристроїв. Спостерігаємо такий розвиток нових інформаційних технологй, що діагональ екрану деяких комунікаторів перевищує п’ять дюймів. Це дозволяє з комфортом користуватися повноцінними Інтернет-послугами без допомоги персонального комп’ютера. Це означає, що процес відтоку користувачів у мобільний Інтернет буде неухильно продовжуватись. Все це свідчить про значні можливості розвитку мобільного маркетингу, про зростання ринку мобільної комерції.

Проте головними проблемами на цьому шляху залишаються відсутність прозорості у діях деяких гравців ринку та відсутність єдиних стандартів вартості трафіку на міжнародному ринку. Враховуючи актуальність використання розглянутих у даному дослідженні технологій мобільної реклами та маркетингу, можна спрогнозувати на перспективу уніфікацію таких стандартів сильними міжнародними гравцями ринку.

 

Література:

1.     Кобелев О.А. Электронная коммерция./О.А. Кобелев - Учебное пособие.– М.: Дашков и К., 2011.– 345 с.

2.     Крум С. Мобильный маркетинг /С. Крум – Кью, 2010. – 360 с.

3.     Пирсон А. Мобильная революция /А. Пирсон – Куолекс Паблишинг, 2010. – 178 с..

4.     Холланд Г. Мобильный маркетинг /Г.Холланд, Кр. Баммель – М. : Вершина , 2006. – 208 с.

5.     Анюков В., Лютенко А. Анатомия эффективного SMS-маркетинга. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.aramba.ru/ebook2.pdf.

6.     Популярность смартбуков значительно увеличится в 2015 году. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.dailycomm.ru/m/7681

7.     Просцевичене Е. Исследование: мобильные устройства активнее используются для выхода в интернет, чем ПК. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://readnote.ru/issledovanie-mobilnyie-ustroystva-aktivnee-ispolzuyutsya-dlya-vyihoda-v-internet-chem-pk

8.     Хрусталёв И. Главная проблема мобильного маркетинга в отсутствии стандартов и универсальности платформ. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.adme.ru/zakonodatelstvo/glavnaya-problema-mobilnogo-marketinga-v-otsutstvii-standartov-i-universalnosti-platform-ddb-65718

9.     SMS. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/SMS

10.  IVR. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/IVR

11.  WAP. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/WAP.

12.  Матеріали сайту «Connect Ru» [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://www.connect.ru

13.  Мобільний маркетинг. [Електронний ресурс].– Режим доступу: http://uk.wikipedia. org/wiki/Мобільний маркетинг

14.  Quah, J.T.-S. and Lim, G.L. (2002). “Push selling - Multicast Messages to Wireless Devices Based on the Publish/Subscribe Model”, Electronic Commerce Research and Applications,1: 235-246.

15.  Schreiber, G.A. (2000). Schluesseltechnologie Mobilkommunikation. Koeln: Deutscher Wirtschaftsdienst.

16.  Thiele, C. and Liess, A. (2010). Social Impact Study. Vienna, Fessel-GfK Market Research.

17.  Yunos, H.M., Gao, J.Z. and Shim, S. (2003). Wireless Advertising’s Challenges and Opportunities, IEEE Computer, 36(5): 30-37.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info