zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ЕРГОНОМІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ НАВЧАЛЬНИХ ВИДАНЬ

 

Куротич О.О.

Україна, м. Луцьк,

Луцький національний технічний університет

 

Анотація: В статті розкрито різноманіття поняття «ергономіка навчальних видань». Вид даної літератури поділено на групи (підручники, навчальні посібники, конспекти лекцій) та проведено їх детальне дослідження з точки зору ергономіки.

Ключові слова: підручник, навчальний посібник, конспект лекцій, ергономіка.

 

Аbstract: The variety of concept "ergonomics of educational editions" is exposed in the article. The type of this literature is divided into groups (textbooks, train aid, compendia of lectures) and they are conducted the detailed research from the point of view of ergonomics.

Кeywords: textbook, train aid, compendium of lectures, ergonomics.

 

Актуальність теми. В наш час навчальна література відіграє важливу роль в житті кожної людини. Протягом життя людина навчається, дізнається нове, еволюціонує в плані робочого професіоналізму. В цьому допомагають книжки, з яких отримується необхідна інформація.

Задля зручної, якісної експлуатації, видавці дотримуються усіх ергономічних вимог, які необхідні задля кращого сприйняття навчальної літератури читачем. Особливості вирізняються своїм різноманіттям, адже кожна з груп навчальних видань (навчальний посібник, підручник та конспект лекцій) відрізняється специфічним підходом до подачі інформації, що обґрунтовує актуальність теми.

Мета та завдання дослідження. Метою роботи є розкриття ергономічних вимог у навчальних виданнях. Завданням роботи є детальне дослідження ергономічних особливостей навчальних видань.

Огляд літературних джерел. Розглядаючи ергономічні особливості навчальних видань, слід відмітити, що існує чимало праць, в яких досліджуються види даної літератури. В роботах М.Я. Куленко [3] досліджено особливості оформлення графічних частин книги. Науковці Р.О. Комаров [4] та Ю.К. Паливода [5] досліджують специфіку змістової частини, текстового наповнення та різноманітних схем у навчальних виданнях. Інтернет-джерела дають інформацію рекламного характеру, що стосується ергономічних особливостей для кожної з груп навчальної літератури (підручники, посібники, конспекти лекцій). На основі аналізу вищезазначеної літератури, стає актуальною проблема детального дослідження ергономічних вимог для навчальної літератури.

Виклад основного матеріалу. Ергономічні вимоги, які необхідні для якісного проектування та розробки навчальних видань включають в себе такі категорії як: антропометричні, гігієнічні, психо-фізіологічні вимоги.

Антропометричні вимоги. Навчальне видання як об’єкт зручно експлуатується людиною. Найбільш розповсюдженою формою видань є книга формату А5, яка зберігає читабельність шрифту, має зручну форму для людини, не є важкою. Папір використовується більш цупкий, задля довшої експлуатації книги. Також відсутній друк на папері з глянцевим покриттям (інформативна частина посібника), адже він має здатність прилипання до подібного листа, погано перегортається. Тверда обкладинка, яка зустрічається в більшості книг навчальних видань забезпечує довшу експлуатацію [5]. Слід відмітити, що дуже часто трапляється навчальна література, в якій використовується замалий шрифт, що негативно впливає на органи зору. Для дітей, подекуди юнацтва, підручники друкуються більшим форматом, а шрифт більший стандарту. Це зумовлено тим, що дитина краще сприймає більші площини, великі літери і т.д. [4].

Для конспекту лекцій характерний розмір формату А5, однак даний вид навчального видання відрізняється від інших. Головною ознакою конспекту є його інформаційна суть - короткий виклад матеріалу. Відповідно, кількість сторінок є незначною, а обкладинка слугує заразом титулом і створена з простого паперу.

Гігієнічні вимоги. Чи не найголовнішою вимогою до книжки є її безпечність для організму. Сучасний полімерний друк та глянцеве покриття можуть негативно вплинути на здоров’я. Найпоширенішим у розробці навчальних видань є офсетний друк. Якісні вихідні матеріали та високий рівень автоматизації дозволяють виконати навіть найскладніші поліграфічні роботи за короткі терміни, зберігаючи при цьому рівень якості офсетного друку. Офсет застосовують для друкування і на грубих сортах паперу. М'яка гума краще прилягає до паперу і краще передає фарбу, більш якісно відтворює зображення [7].

Трапляються підручники, зокрема для дитини, у яких ілюстрації занадто яскраві або дуже контрастні, це може негативно вплинути на органи зору. Саме тому, для оформлення дитячих підручників використовується інформація про психологічне сприйняття дитини. Навчальні видання зазвичай ергономічно правильні. Усі вони маються прямокутну форму, що дає змогу її пакування, перенесення і т.д.

Психо-фізіологічні вимоги. Інформаційний зміст книги – це текст наукового змісту, який є чітко сформульованим, лаконічним. Містить мінімум додаткової інформації. Винятком є дитяча література, яка часто доповнена різноманітними розповідями, загадками, віршами тощо. Цей прийом створений задля кращого сприйняття дитиною інформації. Також в дитячих підручниках присутні завдання, завуальовані під гру, що дає змогу краще передавати асоціації дитині, розв’язувати задачі та розвивати фантазію.

Кольорова гама, яка характерна для навчальних посібників та підручників – це мало контрастні кольори, здебільшого пастельних відтінків [1]. Цей прийом використовується для акцентування головної ідеї книги – навчання. Для дитячих підручників кольорова гама є яскравою, акцентується як завдання, так і авторська графіка, яка напряму поєднана з завданням або науковим фактом. Конспект лекцій зазвичай чорно білий (чорно-біле фото і т.д.), подекуди трапляється кольорова обкладинка тощо [3].

Висновки. Отже, дослідивши основні проблеми та ергономічні особливості в навчальних виданнях, можна сказати про їх функціональне призначення, необхідність їх дотримання для зручного та практичного користування книгою. Однак, застарілість підходу до створення інформаційної частини, необхідність оновлення з точки зору психології сприйняття дають можливість для створення нового підходу до проектування посібників, підручників, конспектів лекцій.

 

Список використаних джерел

1.     Бірюков М.Ю. Техніки графічного мистецтва та їх особливості / М.Ю. Бірюков. – Вісник ХДАДМ. – 2009. – № 4. – С. 50-58.

2.     Горчаренко І. М. Підручники, підручники і… не тільки / І.М. Гончаренко – К.: Веселка, 2008. – С. 59-63.

3.     Куленко М.Я. Основи графічного дизайну / М. Я. Куленко. К.: Кондор, 2006. – 275 с.

4.     Комаров Р. О. Підручник, яким йому бути? / Р.О. Комаров // Історія шкільної України. – 2009. – С. 25 – 33.

5.     Паливода Ю. К. Сучасна навчальна книга/ Ю. К. Паливода // Вісник книжкової палати. –2011. – С. 7 – 10.

6.     Навчальне видання [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/

7.     Ергономіка [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wikiПервая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info