zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>Фізіологічна дія синтетичних регуляторів росту на процеси ризогенезу живців декоративних рослин

 

Марченко М.Г., Гавій В.М.

Україна, м. Ніжин,

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя

 

В статье исследовано влияние синтетических регуляторов роста на корнеобразование черенков декоративных растений, линейный рост корней. При этом наилучшие показатели по всем параметрам были получены у растений, обработанных «Корневином» российского производства, а наименее эффективным синтетическим регулятором роста оказался «Гетероауксин Супер».

 

Будь-яка діяльність людини має колосальний вплив на навколишнє середовище. Так останнім часом гостро постало питання оптимізації довкілля на техногенних територіях. Тому основним завданням сучасної людини є збереження вже існуючих біоценозів, а також створення нових фітоценозів. Культурні рослини здатні впливати на умови навколишнього природного середовища: регулювати тепловий режим, очищати та зволожувати повітря, продукувати кисень, поглинати шум, зменшувати швидкість вітру, а також бути декоративною прикрасою подвір’їв та домівок.

Існує багато способів для розмноження та розселення рослин, але найраціональнішим методом є живцювання – розмноження рослин за допомогою вегетативних органів (стебла, листка, кореня), які мають підвищену здатність до регенерації. Темпи вкорінення, росту та розвитку живців можна значно підвищити за допомогою синтетичних регуляторів росту рослин. Ці біологічно активні речовини сприяють швидкому розвитку вегетативних та генеративних органів, зменшують вплив негативних факторів навколишнього середовища шляхом підвищення стійкості рослин, покращують схожість та врожайність біомаси [1-2].

Тому метою даної роботи є вивчення впливу синтетичних регуляторів росту на процеси ризогенезу живців декоративних рослин.

Як тест-об’єкт для проведення досліджень використовувались живці декоративних рослин, зокрема жасміну садового та хризантеми садової, на які діяли синтетичними регуляторами росту: «Гетероауксином супер» (калієвою сіллю індолілоцтової кислоти), «Корневіном» українського виробництва та «Корневіном» російського виробництва (на основі індолілмасляної кислоти).

Дослідження проводили на території навчально-дослідної агробіостанції Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя на дослідних ділянках для проведення наукової роботи. Усі регулятори росту були розчинені у воді (2,5 г «Гетероауксину супер» на 1л води, 1 г. «Корневін» російського виробництва та 1 г. «Корневін» українського виробництва на 1 л води). У приготовлені розчини були поміщені живці декоративних рослин.

Живці декоративних рослин, які використовувалися для виконання досліду, нарізали з однорічних пагонів, які виросли з основи куща або нижніх ростових дво-трирічних гілок. Їх середня довжина – 10-15 см, при цьому на стеблі були наявні 2-4 бруньки, а нижня ж була зрізана. Живців кожної рослини було 120, для взяття трьохразової повторності по 30 шт. для кожного з регуляторів та контролю. Їх поміщали в банки з приготованими розчинами досліджуваних препаратів та тримали в цих розчинах 20 годин. Після цього вони були висаджені у грунт ділянок. Протягом двох місяців за ділянкою з живцями здійснювався догляд: періодичне прополювання від бур’янів та полив водою. На 64 день після посадки були визначені основні показники ризогенезу.

Фізіологічна дія регуляторів росту значною мірою залежить від їх природи (хімічної структури) та виду рослини. Вплив синтетичних регуляторів росту на процеси ризогенезу визначали за такими показниками: вкорінення, коренеутворення та лінійний ріст коренів живців.

Вкорінення живців хризантеми садової та жасміну садового найкраще стимулював «Корневін» російського виробництва, який перевищив дію контролю на 8,5% та 9% відповідно. Дія «Корневіну» українського виробництва виявилась менш ефективною – вкорінюваність в середньому склала 93% від показників контролю. Найнижчі показники вкорінення декоративних рослин спостерігається під впливом регулятора «Гетероауксин супер» (рис.1). Це пов’язано з тим, що індоліл-3-маслянна кислота (складова «Корневіну») транспортується на більш високі рівні, ніж β-індолілоцтова кислота, яка входить до складу «Гетероауксину», що може буде пов’язано з більшою молекулярною масою і, відповідно, більшою полярністю її молекул [3].

На процеси коренеутворення регулятори росту вплинули теж по-різному. Так максимальні кількості коренів спостерігаються у живців хризантеми садової та жасміну садового, що оброблялись «Корневіном» російського виробництва та перевищили контроль на 45% та 42% відповідно. Таку дію «Корневіну» можна пояснити тим, що індолілмасляна кислота, яка входить до його складу, є синтетичним аналогом природних ауксинів і стимулює поділ клітин паренхіми, що й зумовлює ріст клітин меристеми у фазі розтягнення та швидку диференціацію кореневих зачатків у базальній частині [4].

Хризантема садова під дією усіх синтетичних регуляторів росту мала приріст кількості коренів 5-60% у порівнянні з контролем. Однак «Корневін» (Укр.) та «Гетероауксин супер» інгібували утворенню коренів у жасмину садового (рис. 2).

 

Рис. 1. Вкорінюваність декоративних рослин під впливом регуляторів росту

 

Рис. 2. Вплив синтетичних регуляторів росту на коренеутворення декоративних рослин

 

Результати дослідження лінійного росту коренів живців декоративних рослин показали, що «Корневін» російського виробництва та «Корневін» українського виробництва стимулювали лінійний ріст коренів живців хризантеми садової на 16-19% порівняно з контролем. Ефективність дії «Гетероауксин супер» щодо лінійного росту коренів живців хризантеми садової близька до контролю. Всі досліджувані регулятори росту пригнічували лінійний ріст коренів живців жасміну садового (рис.3).

 

F:\79f5260a57dad15ce58af723e67c12f9.png

Рис. 3. Вплив синтетичних регуляторів росту на лінійний ріст коренів живців декоративних рослин.

 

Таким чином, дослідження впливу синтетичних регуляторів росту на процеси ризогенезу декоративних рослин підтвердило їх ефективність та доцільність використання для коренеутворення у декоративних рослин, однак показники ефективності різняться у стимуляторів різних видів: найбільш ефективним регулятором росту в більшості випадків є «Корневін» російського виробництва, тоді як найменш ефективним – «Гетероауксин супер».

 

Використана література:

1.     Калинин Л.Ф. Биологически активные вещества в растениеводстве. – К.: Наукова думка, 1984. — 320 с.

2.     Кур’ята Володимир Григорович. Фізіологія рослин. Частина 2. Навчальний посібник для студентів денної і заочної форм навчання спеціальності «Біологія». Вінниця: «Гіпаніс», 2006. - 105с.

3.     Фізіологія і біохімія сільськогосподарських рослин /Н.Н. Третьяков та інші.; під ред. Третьякова. – М.: Колос, 2000.

4.     Шевелуха В.С. Регуляторы роста растений. – М.: Агропромиздат, 1990. — 185 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info