zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>СУЧАСНЕ МИСТЕЦТВО ЯК ПОТЕНЦІАЛ КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ В ХХІ СТОЛІТТІ

 

Шумська Я.І.

Україна, м. Львів, ЛНАМ

 

Анотація. Проаналізовано стан сучасного мистецтва, його особливості розвитку і поширення у сьогоденній Україні. Досліджено актуальні напрями культурного поступу країни.

Ключові слова: культура, перформанс, сучасне мистецтво.

 

Anotation. Shumska Y. Contemporary art as a potential of Ukrainian Art of the 21st century. State of contemporary art was analyzed. Promotion and development peculiarities of contemporary art in Ukraine were indicated. New tendencies of Ukrainian cultural life were observed.

Keywords: contemporary art, culture, performance.

 

Суспільство та середовище є невід’ємними складовими мистецького розвитку та культурного життя. Сучасне мистецтво тісно пов’язане з оточенням. Оскільки ми живемо у ХХІ столітті, то засоби в комунікації «митець – глядач» суттєво відрізняються від тих, котрі існували раніше. Такі явища як інсталяція, перформанс, відео-арт існують у світі понад півстоліття (в Україні повноцінно поширюються впродовж останніх двадцяти років), дуже різноманітні, торкаються як особистісних, так і соціальних аспектів, вступають у діалог із буденністю, провокують на роздуми, активізують відчуття та емоції. Теоретики концептуалізму стверджували, що мистецтва не існує поза грою, серйозність зацьковували. Тодішня нова школа претендувала на роль активізатора у взаємопроникненні мистецтва та життя, і вона ним стала.

В актуальному мистецтвознавстві часто йдеться про неможливість визначення сучасного мистецтва течіями, періодами, напрямками, так як кожен художник – це подія, і тільки його діяльність можна характеризувати як самодостатнє явище. «Модель мистецтва, котра мала свої межі та була раніше справою закритою, окресленою, та модель вже не існує, вона так далеко розширилася, що охопила собою все» [1, с. 26]. Індивідуальний підхід, власне бачення, нові рішення – характеристики, котрі тепер хвилюють світ. Завдяки технологічному прогресу ХХ століття змінилися, навіть стерлися поняття близько-далеко, повільно-швидко. Зникають певні категорії, світ глобалізується. «Тут очевидно відбувається парадоксальне явище. Щоразу більший універсалізм у мистецтві, пов’язаний зі збільшенням швидкості переказу інформації. Одночасно відбувається явище щоразу меншої можливості існування спільної мистецької мови» [1, с. 24]. Не останнє місце надається глядачеві, котрий замість пасивного споглядання свідомо чи ні стає учасником мистецьких акцій, ідей. «Щоб оцінити інсталяцію, треба відмовитись від дистанції: знаходитись всередині, піддатись її дії, відчути її, у певному сенсі, на власній шкірі». [2, с. 132]. Об’єктивно визначити сучасні мистецькі прояви доволі тяжко, та все ж умовні їхні поділи існують. Ще одна ситуація – сучасні тенденції своєю неокресленістю спричиняють кризу в мистецтві, але в той же час сприяють його розвитку. Так як помилка є знаком, щоб виправитись – а може стати новою правдою. «Я вважаю, що найпрекраснішим у сучасному мистецтві є те, що воно вибудувало саме в собі могутню здібність до саморуйнування. Ніщо не поновлює себе таким шляхом, як мистецтво» – зазначив американський художник-концептуаліст Р. Баррі [3, 35]. Зміни породжуються рухом, дають поштовх критичним пунктом – консерватизм у цьому випадку не спрацьовує.

«…Кожного разу певна школа чи це кубізм, мінімалізм, чи концептуальне мистецтво, ніби вже досягнули безвиході, – художники повертались до перформанс як шляху ламання категорій і вказівника нових напрямів» – зазначила американська дослідниця мистецтва перформанс Р. Лі Голдберг [4, с. 13]. Можливо, сучасну ситуацію також варто роглядати з цієї точки зору. У 1960-х перформанс зробив революцію у мистецтві, хоча спочатку його ігнорували, підірвав культурні підвалини класики. З цього моменту мистець не схилявся до ліквідації свого життя з мистецтва, а через процес творення інтригував можливостями рутинної діяльності, несподіваними поєднаннями, відкриттями «на живо». Митець не постає тінню своїх доробків, а сам стає мистецтвом ідеями, їхнім втіленням, своїм тілом. «…Можемо працювати бездумно, але коли мислимо про свою роботу, з’являється свідомість, котра надає їй якості перформансу» [5, 28]. Людина через матеріальний прояв знаходиться на межі між біологією та суспільством. Поділ тіла між сексуальним і його класифікацією в термінах влади, біографії та історії – це місце для порушення обмежень значення або того, що соціальний дискурс пропонує як нормальне. Перформанс зорієнтований на активізацію мистецьких проявів у суспільстві, бачення специфічної естетики, деталей, неочікуваного, оскільки все може стати мистецтвом. У спогадах сучасників автор маніфесту Флюксусу Дж. Масіунас тому приклад: «Найбільше йому, здається, подобалося спостерігати за реакцією людей на його вчинки. …Його не можна назвати божевільним. Він просто був єдиним» [6] – що підкреслює новий підхід до особистості, до процесу в мистецтві, де вони важливіші за результат, вони стають мистецтвом.

Сучасні мистецькі фестивалі, які раніше проявлялися в пленерах, зустрічах, з’їздах – це важлива складова роботи митців і розвиток культурної сфери. Нові знайомства, контакти, люди, твори – усе це формує розуміння світу і дає можливість відчути своє місце в ньому, провокує нові ідеї, нагромадження досвіду, його поширення, сприяє культурному обміну – це збагачення особистості та суспільства, тому вкрай важливо розвивати і поширювати цей досвід в Україні.

Фестиваль «Тиждень актуального мистецтва» (ТАМ 2013), який вп'яте відбувся у Львові, став культовою подією осені. Залучивши не лише перформанс-арт, інсталяцію, відео, а й пластику, відбулася спроба визначити межу або її відсутність між цими жанрами. Мистецтво ХХІ століття справді поєднує в собі все. Тут важко кардинально відділяти живопис від інсталяції, перформанс від живопису, скульптуру від танцю, перформанс від музики – все взаємодіє, межа коливається. «Мистецтво не є ЧИМОСЬ, мистецтво є ВСІМ, за винятком того, що може бути до нього подібним» так описав свою творчість американський митець Дж. Кошут [1, 58]. Але це твердження стосується не тільки цього автора, воно досконало описує позицію сучасного мистецтва у світі. Наприклад, під час фестивалів, де можна зустріти дуже різні творчі пропозиції, не завжди все сприймається однозначно: хтось робить висновки, хтось спостерігає за тим, що відбувається, без жодних прогнозів і аналізів або в їх очікуванні. Цьогорічний фестиваль заново відкрив українське мистецтво, показав іноземне. Представники України, Ірландії, Литви, Ізраїлю, Польщі створили середовище, яке вийшло за межі «всіх своїх» (глядачами були не лише художники та зацікавлені у сучасному мистецтві люди, як часто траплялося раніше). Нарешті перформанс, контактна імпровізація, інсталяція з'явилися на вулицях, здивували, зацікавили пересічних глядачів. Це не спеціальне нав'язування, демонстрація, а свідчення про природний поступ сучасного мистецтва в Україні. З'явилася можливість поспілкуватися з класиками мистецтва 1970 – 80-х років: українськими, польськими, ізраїльськими, ірландськими. Жива історія цікавить і вражає значно сильніше. Поширюється інформація про якісну світову літературу в цій сфері. Налагоджуються міжнародні зв'язки.

Брак інформації про українське сучасне мистецтвo, але величезне зацікавлення ним, бачимо в іноземному мистецькому середовищі. С. Шімода, організатор Японського міжнародного фестивалю мистецтва перформанс (NIPAF), запросив мене взяти участь у ньому. Досвід перебування в Японії та участі у NIPAF’13 надзвичайно цікавий і багатий, оскільки учасниками були здебільшого молоді митці з Азії (М’янма, Непал, Індонезія, Китай, Японія), а також Мексики, Угорщини, Польщі та України. Фестиваль тривав 14 днів, передбачав презентації та перформанси в кожному з трьох відвідуваних міст – у Токіо, Осаці, Наґано. Незважаючи на те, що фестиваль відбувався в Японії, котра більшістю учасників була відвідана вперше, провокувала нові ідеї, відчуття, крім цього загального враження у кожному місті щоразу змінювалося місце дії, простір, що неабияк впливало на вибір показуваного твору, його розвиток. Японське середовище дуже емоційно вітало перформанс, публіка завжди уважно спостерігала за тим, що відбувалося, глядачі щоразу проживали ті кільканадцять хвилин із митцями під час показу – інколи плакали, дуже сердечно дякували. А якщо незнайомі люди з різних кінців світу відчувають через мистецтво подібні емоції, то воно має право на існування, навіть обов'язок. Незалежно як його називають чи окреслюють – це мистецтво.

Сучасне мистецтво, використовуючи розмаїті засоби в тому числі несерйозні, на перший погляд, наприклад, гру, переважно торкається глибоких і важливих проблем, продовжуючи надбання попередніх століть. Незважаючи на те, що в мистецтвознавстві сучасна творчість постає певною загадкою, так як складна до трактування і виокремлення в певні категорії, вона має неабиякий потенціал до змін і поступу. Сила сучасного мистецтва полягає у трактуванні ним людини, її можливостей, що спровоковане світовими суспільними тенденціями до виокремлення та колективізації індивіда. Напевно, така цікавість і надії прокидаються від нестачі та «молодості» цього мистецтва, але це тільки підтверджує його актуальність, затребуваність і успішний подальший розвиток в Україні.

 

Література

1.     Ludwiński Jerzy. Sztuka w epoce postartystycznej i inne teksty. Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu, Biuro Wystaw artystycznych we Wrocławiu. 2010. 360 s.

2.     Stuka instalacji. RocznikRzeżba polska”. T. VII: 1994-1995. Centrum rzeżby polskiej w Orońsku. Orońsko 1998. 240 s.

3.     Meyer Ursula, Conceptual art. A Dutton Paperback, E. P. Dutton, New York. 1972. 227 p.

4.     Goldberg R. Performance Art: From Futurism to the Present — New-York: Thames & Hudson, 2005. 256 р.

5.     Carlson Marvin / Marvin Carlson. Performans. Wydawnictwo naukowe PWN. Warszawa, 2007. – 364 s.

6.     Fluxus, Wikipedia. [Електронний ресурс]. http://en.wikipedia.org/wiki/Fluxus.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info