zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ОБРАЗНІ РІШЕННЯ У ДИЗАЙНІ ОСВІТЛЮВАЛЬНИХ ПРИЛАДІВ

 

Гіль А.В.

Україна, м. Луцьк,

Луцький національний технічний університет

 

Аннотация. В статье рассмотрены образные решения в дизайне осветительных приборов, предложено разделение осветительных приборов за образами (антропоморфные, зооморфные, интеллектуальные, технические, бытовые, эмоциональные, биоморфыео, геоморфные). Проанализировано влияние образных решений на человека и окружающую среду.

Ключевые слова: осветительные приборы, образные решения, дизайн.

 

Постановка проблеми. Світло відіграє важливу роль в дизайні та у житті людини. Крім функціонального призначення світильників, також є дуже важливим аспектом його зовнішній вигляд. За допомогою образних рішень освітлювальних приладів можна сформувати простір та настрій [1].

Образне формотворення світильників істотно полегшує проблему організації інтер'єру. Особливістю освітлювальних приладів є гармонійне поєднання з дизайном середовища. Поява новітніх технологій сприяє створенню нових образів освітлювальних приладів. Кожна людина індивідуальна, як і образ світильника. Перед дизайнерами стоїть проблема пошуку образу освітлювальних приладів, які б гармонійно вписувалися б в інтер'єр. Це визначає актуальність обраної теми.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Теоретичні та практичні дослідження представлено у праці дизайнера Даніеля Лібескінда, який протягом багатьох років, збирав численні дизайнерські світильники, і прийшов до висновку, що світло повинно відповідати двом критеріям. «У першу чергу, це має бути щось гарне, тому що це об'єкт, який сидить на столі». Але він також повинен бути функціональним, і не тільки «з точки зору вигляду світильника» [6].

Питанням розвитку образу освітлювальних приладів займався художник Джеймс Террелл у XIX–XX ст., який є першим засновником образу світлових приладів, і сказав: «Світло потрібно зрозуміти, усвідомити, як воно працює. Багато часу пішло на те, щоб зрозуміти, що світло – це завжди простір» [2].

Питання образу міського електричного освітлення займає надзвичайно важливе місце в архітектурі. У якості одного з основних мотивів «світло» виступає в поетичній творчості У.Маяковського, А.Е.Кручених, Д.Д. Бурлюка, У.Г.Шершеневича [3]. В Інтернет-джерелах можна дізнатися про «шоу освітлення» в Мілані, що проводиться один раз на рік під час міжнародної меблевої виставки. Воно представляє три освітлювальні колекції від знаменитих жінок-дизайнерів: Кікі ван Eik, Паола Навоне і Іонна Вотрен, які слугують ілюстративною джерельною базою дослідження [5].

Дослідники проаналізували конструктивні, поетичні особливості освітлювальних приладів, проте не торкнулися питань формотворення образних рішень в дизайні освітлювальних приладів.

Предмет та об’єкт дослідження. Об’єктом дослідження є освітлювальні прилади. Предметом дослідження є образне формотворення освітлювальних приладів.

Формування цілей статті. Метою роботи є виявлення художньо-образних особливостей формотворення освітлювальних приладів з точки зору дизайну. Завданнями роботи є: виявити особливості образних рішень освітлювальних приладів, проаналізувати групи світлових приладів, виявити тенденції використання пошуку образів у формотворенні новітніх світильників.

Виклад основного матеріалу дослідження. Сучасний світильник – це потужний інструмент у руках дизайнера, за допомогою якого можна не тільки освітити простір, але і створити певну атмосферу і настрій. Розміщення сучасного світильника, його форма, колір, інтенсивність і спрямованість світлового потоку можуть або підкреслити достоїнства інтер'єру, або звести нанівець всі зусилля архітектора [4].

Питання про збереження образу не менш важливе, ніж проблема принципової її зміни. Освітлення-головна складова зорового способу. Впізнаваність, безумовно, відбувається завдяки формі та образу освітлювального приладу. Важливе значення мають емоції, відчуття, враження від побаченого. Образ освітлювального приладу можна визначити завдяки чуттєво-наочному сприйняттю.

Образні рішення сучасних світильників дуже різноманітні. І хоча складно точно визначити стилі і напрямки, найбільш популярні в «світі світильників», їх можна класифікувати за образним рішенням на групи: антропоморфні, зооморфні, інтелектуальні, технічні, побутові, емоційні, біоморфні, геоморфні.

 

1

2

3

4

5

6

7

8

Рис. 1. Образні рішення освітлювальних приладів:

1 – антропоморфні;

2 – ботанічні;

3 – зооморфні;

4 – геоморфні;

5 – технічні;

6 – побутові;

7 – інтелектуальні;

8 – емоційні

 

Антропоморфні освітлювальні прилади – це освітлювальні прилади, виконані у вигляді фігури людини або частини тіла. Так, наприклад, колекція світильників «Інтимна блискавка» від Владислави Репкової – це ціла серія цікавих арт-обєктів, кожен з яких має свою назву та ідейну основу. Головною особливістю цих ламп є надзвичайна підставка, виконана у вигляді оголених людських фігур (рис. 1:1).

Форми ботанічних освітлюваних приладів виконані у вигляді рослин. Прикладом є світильники на світлодіодах, у вигляді квітів. Поливання такі квіти не вимагають, адже їм необхідна зовсім інше підживлення від електричної мережі, або від сонячних променів (рис. 1:2).

Зооморфні освітлювані прилади предсталяють образи тварин. Молодий дизайнер ЧенБіковські з Ізраєлю представив світильники у вигляді тварин: оленя, павича і сови. Вони виготовлені з пластику у техніці оригамі (рис. 1:3).

Геоморфні освітлювані прилади представлені в образі хмар, сонця, радуги чи капель доща. Китайський дизайнер Чжао Ліпін створив світильник у вигляді хмари. Світильник виглядає як хмаринка – таким же світлим і пухнастим, і наповнює кімнату затишком, світлом і теплом. Ще один світильник «Місяць» створює атмосферу спокою і релаксації. Керується пультом дистанційного управління і оснащений датчиком світла, так що сам включиться з настанням темряви (рис. 1:4).

Образні рішення механізмів і пристроїв представлені в технічних освітлювальних приладах. Тому, лампа Scheisse, придумана дизайнером Ханс Блекен Рудь, має ексклюзивний зовнішній вигляд: абажур світильника представлений у формі розбитої лампочки, що ніби завмерли у просторі в момент розриву. Інший душ світильник був розроблений дизайнером Окі Сато. Прохолодне світіння просочується крізь водяні струмені, перетворюючи весь потік в сяючий об’єкт, а процес купання в естетичне задоволення (рис. 1:5).

 Побутові освітлювані прилади – це освітлювальні прилади, що представляють образи техніки, яка використовується в побуті. Так, дизайнер з Ванкувера Джадсон Бомонд представив оригінальні світильники-табурети у формі соснових пеньків. Дві головні функції виконують не одноразово, а по черзі: вдень вони виступають в ролі сидінь, а вночі працюють як світильники. Зроблені з основи соснової деревини, а зверху незвичайні сидіння оформлені дзеркальним оргсклом. Всередині вбудовані флуоресцентні лампочки різних відтінків, що просвічуються через дзеркальну поверхню сидіння (рис. 1:6).

Особливістю образного рішення інтелектуальних освітлюваних приладів є те, що такі світильники є «розумними». Одним із таких приладів є інтелектуальний світильник «Сонячний метелик» від дизайнера Чан Юн Хек, що монтується на будь-яку поверхню за допомогою присоски. З настанням світанку, пристрій розправляє сонячну батарею для зарядки акумулятора, а вночі використовує накопичену енергію (рис. 1:7).

Формотворення емоційних освітлюваних приладів проявляється у вираженні емоційного стану, настрою, пристрасті чи афекту. Наприклад, емоційний світильник, який ділиться своїм настроєм з оточуючими, широко відмикаючи руки, працює від сонячної батареї, заряджається вдень від сонячного світла, а вночі освітлює приміщення. При цьому світильник змінює настрій, вдень він спить, але досить його повернути, щоб він почав світити і з’явилась радісна посмішка (рис. 1:8).

Використання різних образних рішень освітлювальних приладів вимагає усвідомленого підходу до їх вибору, оскільки це не тільки питання забезпечення приміщення освітленням, але й образне формотворення середовища. Тому, головним завданням дизайнерів є створення освітлювальних приладів за функціональним призначенням, а також образним рішенням.

Висновки. Особливостями образних рішень освітлювальних приладів виступають наслідування дослідницьких робіт дизайнерів та художників у своїх працях про образи світильників. У роботі виявлено наступні групи світлових приладів: антропоморфний, зооморфний, інтелектуальний, технічний, побутовий, емоційний, біоморфний, геоморфний. Основними тенденціями використання образів у формотворенні світильників є застосування новітнітніх технологій.

Перспективи подальших розвідок. В перспективі планується дослідження ролі світла і тіні у дизайні інтер’єрів.

 

Література

1.     Айзенберг Ю.Б. Що потрібно знати про світильники з люмінесцентними лампами. – М.-Л.: Видавництво "Енергія", 1964. – 72 с. (Бібліотека електромонтера. Вип. 142)

2.     Барахвостова А.Н. Світло і простір [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://bestin.ua/culture/art/1598/

3.     Батова А.Г. Вдень і вночі той же образ [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://www.marhi.ru/AMIT/2012/2kvart12/batova/batova.pdf

4.     Новикова О.В. Сучасні світильники [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://library.stroit.ru/articles/svetiln/?print=1

5.     Херст А.А. Формування світіння [Електронний ресурс]. – Режим доступа: http://translate.googleusercontent.com/

6.     Хілари М.Л. Данина для повороту світла в мистецтво [Електронний ресурс]. - Режим доступа: http://translate.googleusercontent.comПервая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info