zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>УКРАЇНСЬКІ ЖІНОЧІ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНІ ЗАКЛАДИ ЯК ВАЖЛИВІ ЧИННИКИ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ЄДНАННЯ (КІНЕЦЬ ХІХ – ПОЧАТОК ХХ СТ.)

 

Маслій Г.М.

Україна, м. Івано-Франківськ,

Прикарпатський національний

університет імені Василя Стефаника

 

The article reveals the peculiarities of organization of the educational process at Ukrainian schools for women in Western Ukraine at the end of the 19-th – the beginning of the 20-th century; special attention is paid to national and public aspects of girls’ upbringing.

 

Об’єктивні зміни в політичній, соціально-економічній, духовній сферах сучасного українського суспільства зумовлюють нові підходи до визначення місця і ролі жінки в демократичних перетвореннях, культурно-освітніх процесах, педагогічній науці та практиці. Розробка теоретичних засад національного виховання представників обох статей, пошуки його мети, впровадження у зміст освіти сучасних навчальних закладів загальнолюдських ідеалів і національних цінностей неможливі без історичного досвіду нашого народу.

За таких умов виникає необхідність провести історико-педагогічний аналіз особливостей організації виховного процесу в українських жіночих школах Західної України кінця ХІХ – початку ХХ століття.

Аналіз теоретичних першоджерел і змісту навчально-виховної діяльності українських шкіл для дівчат підтверджує, що, дбаючи про належний рівень освіти своїх учениць, педагогічні колективи цих освітніх інституцій намагалися надавати їх вихованню національно-патріотичного напряму. Засобами для досягнення цієї мети були передусім позаурочні заходи, пов’язані зі вшануванням видатних представників українського народу і визначних подій у його історії.

Так, 16 грудня 1912 р. ученицями приватної жіночої семінарії в м. Стрию було проведено свято на честь Маркіяна Шашкевича. На думку автора повідомлення про його перебіг у часописі “Руслан”, важливим був той факт, що його влаштували “майбутні вчительки меншого брата, які одушевлені тепер та зігріті патріотичним почуттям понесуть полум'я любові рідного слова, жар патріотичної праці, понесуть ідеї Маркіянові та Тарасові”.

Аналогічні заходи проводили вихованки жіночих учительських семінарій Львова і Коломиї, заснованих Українським педагогічним товариством, а також педагогічний і учнівський колективи виділової дівочої школи ім. Т. Шевченка у Львові. Серед основних форм позаурочної роботи у цій “твердині національного духу” були щорічна Шевченкіана, вшанування ювілейних дат української історії, зустрічі зі знаними в краї людьми. Наприклад, 30 травня 1903 р. учениці школи організовували концерт, присвячений 42-ій річниці смерті Т. Г. Шевченка, в концертному залі Народного Дому м. Львова. Разом із дівчатами вшанувати пам'ять великого Кобзаря прийшли їхні родичі і весь учительський збір школи. Загальна кількість присутніх становила понад 500 осіб.

22 березня 1911 р. на концерті, приуроченому 50-річчю від дня смерті Т. Шевченка і проведеному вихованками інституту Сестер Василіянок у м. Яворові, були присутні місцевий староста Титович, декан Кручковський, радник Слоневський, два директори гімназій та представники української інтелігенції.

Отже, українські жіночі навчально-виховні заклади можна вважати важливими чинниками національно-патріотичного єднання прогресивної громадськості краю.

Зазначимо, що програми цих та інших свят (як, наприклад, вечорниці на честь кошового отамана Запорозької Січі П. Калнишевського в ліцеї Руського інституту для дівчат у Перемишлі) містили твори відомих українських письменників, композиторів, палкі промови учасниць та “ідейні” виступи педагогів.

Національно-виховний вплив на дівчат мали святкові акції на честь українських діячів, які проводилися в українських жіночих навчальних закладах Північної Буковини. Так, у книзі наказів і розпоряджень приватної жіночої учительської семінарії товариства “Українська школа” у Чернівцях зафіксовано численні культурно-масові заходи, організовані майбутніми педагогами: з нагоди річниць життєдіяльності Т. Шевченка, Ю. Федьковича, М. Лисенка та інших видатних людей.

Справжніми осередками виховання високоосвіченого та високоморального і національно свідомого українського жіноцтва наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. були інститути (інтернати), утримувані здебільшого жіночими чернечими згромадженнями. Наприклад, учениці Інституту Марії, утримуваного із 1904 р. Сестрами Василіянками при жіночому монастирі у Станіславові, відрізнялися від інших школярок високим рівнем підготовки до шкільних занять. Цьому значною мірою сприяв режим роботи інституту, який передбачав такі компоненти:

·       6.30 – підйом;

·       7.00 – Служба Божа;

·       7.45 – спільний сніданок;

·       8.00 – 1.00 “наука” (у найбільшій станиславівській жіночій школі – виділовій ім. королеви Ядвиги та в заснованій Сестрами Василіянками у 1908 р. українській учительській семінарії);

·       1.30 – по полуденний обід (перед тим молитва: взимку в церкві, а влітку на території навчально-виховної інституції біля статуї Матері Божої);

·       4.30 – підвечірок;

·       7.00 – вечеря;

·       8.30 – вечірня молитва;

·       9.00 – 10.00 – “нічна тиша”.

У розпорядженні вихованок станіславівського жіночого інституту були дві кімнати для підготовки до уроків (“учильні”), музичний зал із фортепіано (на скрипці дівчата вправлялися в коридорах), а також їдальня, кухня, “магазин харчів” і пральня. До змісту навчально-виховної роботи з дівчатами входило студіювання української та польської літератур, релігії, німецької мови, математики, а також фізкультура. Практикувались прогулянки до околиць міста і походи в гори. Отже, інститут був не лише осередком проживання, а й поповнення знань учнів зі шкільних предметів і позаурочної виховної роботи.

Із спогадів про одну із перших учениць і знаних в усьому краї та за його межами випускниць цього закладу Галину Глібовицьку, видрукованих у 1992 р. о. С. Саболом у Пряшеві (Словаччина), довідуємося, що головним завданням виховної діяльності Сестер Василіянок було “поглиблення християнських чеснот” дівчат, “ушляхетнення серця та зміцнення характеру”. Найважливішими “орудниками” їх реалізації стали щоденні молитви, які вважалися “найрозумнішим ділом, на яке людина може здобутися”, щотижневі сповіді, причастя, “реколекції”, присвячені “виключно справі душі і розмові з Богом”, “уряджувані кожного року, звичайно коло Великодніх Свят”. Життя в інституті вимагало від дівчаток опанування всіх необхідних видів самообслуговуючої праці – від догляду за білизною та одягом, утримання у зразковому порядку жилих кімнат, до участі у роботі їдальні.

Така організація праці сприяла як духовному становленню дівчат, так і підготовці їх до майбутнього самостійного світського життя.

Щорічні звіти з діяльності українських жіночих освітніх установ засвідчують, що їх дирекції приділяли значну увагу фізичному розвитку своїх учениць. Так, вивчення гімнастики в гімназії Сестер Василіянок у Львові відбувалося в залі українського товариства “Сокіл” (вул. Руська, 2). Школярки займалися у двох відділах по 1 год. на тиждень. Молодші гімназистки (І–ІІІ кл.) вправлялися із 5 до 6 год. у четвер, старші – у цей самий час у вівторок. Із гімнастичних знарядь найчастіше використовували драбинку і лавку, а вправи здійснювалися на основі німецькомовного “Підручника зі шведської гімнастики” (“Lehrbuch der schwedischen Gymnastik”). Майже на кожному із занять проводилися ігри і забави: для молодших – “Залізниця”, “Вуж”, “Міст”, “Млиньский камінь”, “Дрібушка”, “Стрілець”, “Жгут”, “Чорний Лицар”, “Яструб і квочка”; для старших – “Пійма”, “Каблук”, “Турок”, “Ходи за мною”, “Подай дальше”, “Подорож”, “Визивач”, “Третяк”.

У листопаді 1910 р. при гімназії постав “Дівочий спортивний гурток”, метою якого було “розбужуванє у учениць замилуваня до спортів через відчити і дискусиї та подаванє членам нагоди до вправлюваня… в відповідних для женьскої молодежи родах спорту і рационального їх плеканя”. Членами гуртка стала 31 учениця IVV класів, а його керівничкою – вже згадувана вчителька середніх шкіл краю О. Бережницька.

Про належне фізичне і гігієнічне виховання дівчат дбав також педагогічний колектив інституту для дівчат у Перемишлі. Зокрема стараннями господаря закладу М.Долинського було побудовано бетоновану площадку для гри в теніс, яку в зимовий період перетворювали на каток.

Великий виховуючий вплив на особистісне формування дівчат, опанування ними потрібних у житті навичок мали українські дитячо-молодіжні організації “Пласт”, “Січ” і “Сокіл”, головним завданням яких були фізичне загартування та національно-патріотичне виховання своїх членів, формування високих моральних якостей особистості, її світогляду, характеру й інтелекту. Так, на початку квітня 1912 р. син І.Франка Петро заснував пластовий гурток у жіночій учительській семінарії Українського педагогічного товариства у Львові; аналогічний гурток постав і в жіночій гімназії Сестер Василіянок.

У приватних жіночих учительських семінаріях УПТ (Українського Товариства Педагогічного) діяли також сокільські товариства. Їх учасниці брали активну участь у проведенні різноманітних публічних заходів. Наприклад, у 1912 р. з нагоди святкування Шевченківських днів та ювілею М.Шашкевича учениці учительської семінарії УТП у Львові організували руханково-вокальний вечір у залі товариства “Сокіл”. Відділ семінаристок, одягнений в “однострої”, виступив із вправами на площі “Сокола-Батька”.

На початку XIX ст. у приватних жіночих гімназіях і вчительських семінаріях Східної Галичини та Закарпаття, що перебували під патронатом українського греко-католицького духовенства, постають Марійські дружини, діяльність яких базувалася на засадах християнської моралі та національних цінностях.

Отже, формуючись у межах загальнодержавних, регіональних і крайових офіційних освітніх вимог, зміст навчання і виховання дівчат в українських школах враховував потреби української національної меншини у сфері підготовки належним чином освіченого, високодуховного та високоморального, національно свідомого і фізично загартованого підростаючого покоління.

 

Література:

1.     Барвінський О. Виїмки з народної літератури українсько-рускої ХІХ віку : Для вищ. клас. серед. шкіл. Ч. І. – 4-е вид. попр. / Олександр Барвінський. – Львів : Накл. краєвого фонду, 1905. – 326 с.

2.     ДАЧО 58. Ф. 1006. Частная учительская семинария общества “Украинская школа” в г. Черновцы. 1909–1920, оп. 1, спр. 3. Статут приватної дівочої учительської семінарії з правом прилюдности товариства “Українська Школа” в Чернівцях ім. Т. Шевченка, 1914 р., 31 арк.

3.     Звіт дирекції приватної женьскої ґімназиї СС Василиянок у Львові // Руслан. – 1911. – Ч. 148. – С. 2–3.

4.     Звіт з діяльності Українського педагогічного товариства за рік адміністрацій ний 1910/11, 1911/12, 1912/13 (від 1. вересня 1910 до 31. серпня 1913). – Львів. – 1913. – 146 с.

5.     Лїцей руского Інститута для дївчат в Перемишли // Руслан. – 1906. – Ч. 143. – С. 2.

6.     Маркіянові свята в Стрию // Руслан. – 1912. – Ч. 3. – С. 2.

7.     Мищишин І. Я. Моральне виховання української молоді в процесі співпраці школи, греко-католицької церкви і громадськості (Галичина, кін. ХІХ –30‑і рр. ХХ ст.) : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. пед. наук : спец. 13.00.01 “Теорія та історія педагогіки” / І. Я. Мищишин. – Тернопіль, 1999. – 20 с.

8.     Рускій дівочій пансіонъ въ Бучачу // Учитель. – 1871. – Ч. 252. – С. 207–208.

9.     Сабол С. Укрита фіялка – сестра Василія Глібовицька, ЧСВВ / Севастіян Сабол. – Словацьке пед. видавн. в Братіславі. Відділ укр. літератури в Пряшеві. – 1992. – 223 с.

10.  Савчук Б. Український пласт. 1911–1939. / Борис Савчук – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 1996. – 269 с.

11.  Шумська-Гриневич М. Про село Золота Липа і дещо про інститут СС Василіянок / М. Шумська-Гриневич // Альманах Станиславівської землі : зб. м-лів до історії Станіславова і Станиславівщини. – Т. ІІ / ред.-упор. М. Климишин. – Ню-Йорк – Париж – Сідней – Торонто, 1985. – С. 69–75.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info