zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>НАНКІНСЬКА РІЗАНИНА 1937 РОКУ У ПРАЦЯХ ЯПОНСЬКИХ ДОСЛІДНИКІВ: ДВА ПОГЛЯДИ НА ОДНУ ПРОБЛЕМУ

 

Бардонова Є.В., Шкрибайло А.П.

Україна, м. Київ,

Київський університет імені Бориса Грінченка

 

Аннотация. В статье показано конфронтацию взглядов японских исследователей на трагические и кровавые события начала второй японо-китайской войны. Проанализированы основные труды, посвященные Нанкинский резне.

 

Як зазначав японський історик Коборі Кеїтіро: «Всі історіографи, які переносять на папір плоди своїх досліджень, покладають на себе тяжку етичну відповідальність, яка змушує їх підбирати слова – засіб передачі фактів – з особливою ретельністю». Це твердження повною мірою стосується такої контраверсійної та трагічної події в житті китайського народу, як Нанкінська різанина 1937 р., що стала наслідком другої японо-китайської війни. Злочини японської армії в окупованому місті  столиці китайського уряду, мали вражаючі масштаби, і, якщо вірити джерелам, відрізнялися особливою жорстокістю. Ці події стали підґрунтям для появи великої кількості історіографічного матеріалу, покликаного пролити світло на події ще не далекого минулого.

Характерним явищем для японської історіографії з даної тематики є радикальне розмежування поглядів дослідників, що варіюються в діапазоні від націонал-ревізіоністських, прихильники яких повністю заперечують провину Імператорської армії Японії у військових злочинах, до лівих критиків мілітаризму, що мають діаметрально протилежні погляди. Останні стверджують, що свідчення китайських і європейських очевидців заслуговують на незрівнянно більшу довіру, оскільки це свідчення постраждалої сторони, в той час як японці всіма силами намагаються приховати ганебну правду. Натомість їх опоненти називають японців жертвою «післявоєнної промивки мізків» і штучного прищеплення їм «почуття провини» і, відповідно, ставлять під сумнів свідоцтва китайців, пройняті, на їх думку, виключно негативним ставленням до Японії. Звідси сторони по-різному, часом діаметрально протилежно, інтерпретують більшість документів: в наказах «не брати полонених» «ліві» вбачають заклик до негайного фізичного знищення, а ревізіоністи – доручення розпустити роззброєних полонених додому, оскільки їх утримання, особливо в умовах ведення наступальних операцій, лягло б тяжким тягарем на армію [4, с. 58].

Попри конфронтацію в середовищі істориків, японський історіографічний матеріал з даної тематики включає в себе різноманітні вагомі дослідження.

У 50-ті й, навіть, 60-ті рр. «Нанкінська різанина» фактично була поза увагою японських істориків, публіцистів і журналістів, хоча й тоді мали місце гучні тривалі суперечки про події недавнього минулого і відповідальності за них. Єдиним винятком були праці Іенага Сабуро, який наполегливо включав згадки про «Нанкінську різанину» до своїх шкільних авторських підручників, які потім заборонялись до використання в школах Міністерством освіти і науки Японії. Але приклад І. Сабуро надихнув інших дослідників звернутися до вивчення даної теми [2, с. 61].

У 1950 р. Йоші Хотта підготував серію балетристичних статей про події в Нанкіні. У 1967 р. Томіо Хора опублікував свій «Nankin Jiken» («Нанкінський інцидент»), в якому він спростував ревізіоністські заперечення різанини. Ця праця стала першим значущим і поглибленим описом даної трагедії в післявоєнній японській історіографії [6, с. 87].

У 1970-х рр., японський журналіст Катсуші Хонда здійснив поїздку в Китай, щоб документально дослідити військові дії Японської Імператорської армії. На підставі своїх досліджень в цій країні К. Хонда написав ряд статей під назвою «Chugoku no Tabi» («Подорож до Китаю») для японської газети «Асахі Сімбун» про військові злочини, що були вчинені японськими солдатами під час Другої світової війни. Його розвідки, узагальнені у вигляді двох виданих книг, зіграли роль «детонатора» громадського розголосу, а інтерес до тих подій спонукав до встановлення дипломатичних відносин між Японією та КНР в 1972 р. Доцільність проведення об’єктивної оцінки «привидів минулого», які продовжували впливати на двосторонні відносини, була безсумнівною.

К. Хонда обстоював вкрай радикальну позицію щодо подій у Нанкіні, його статті та книги мають переважно журналістський, а не академічний характер; в них зібрано багато фактичного матеріалу, але, з точки зору історіографічного аналізу, їх рівень слід визнати не високим. Коли його книга була видана в США, видавці рекламували її не стільки як наукове дослідження, скільки як «подвиг чесної людини» [2, с. 75]. Проте японські історики, не заперечуючи важливості виконаної автором роботи, справедливо критикували К. Хонда за тенденційність у відборі джерел і за недостатнє вміння професійно їх аналізувати.

Набагато більшим авторитетом користується інший прихильник радикальної «лівої» позиції Томіо Хора, професійний історик, який написав першу книгу про «Нанкінську різанину» ще в 1972 р. Він також підготував до друку двотомник документів про нанкінські події, що увійшов у багатотомну серію «Матеріали з історії японо-китайської війни» [2, с. 84]. Головна відмінність Т. Хора від К. Хонда в тому, що він як професійний історик апелює насамперед до документів, а не до усних свідчень. З роками його радикальні настрої посилились. Якщо в 70-ті рр. він вважав за краще користуватися нейтральним і більш традиційним для японської історіографії терміном «Nankin Jiken» (Нанкінський інцидент), то у 80-ті рр. твердив виключно про «Nankin gyakusatsu» (Велику нанкінську різанину).

Книги К. Хонда і Т. Хора викликали «вогонь у відповідь» з боку ревізіоністів, аргументація яких узагальнена у книгах Акіра Судзукі і Масаакі Танака та статтях Ямамото Шичхеї, що вважали наведені факти і статистику недостовірними, або навіть спотвореними. Відповіддю була публікація статей Я. Шичхеї, «Відповідь Катсуші Хонда» Масаакі Танака і «Привид Нанкінської різанини» Акіра Судзукі [5, с. 22].

Т. Хора відразу ж виступив із критикою А. Судзукі, на що негайно послідувала «антикритика» ревізіоністів. Маштабною відповіддю ревізіоністам стала книга Т. Хора «Докази "Великої нанкінської різанини"», видавництво якої, в 1988 р., було явно спровоковано появою, двома роками раніше, ревізіоністського шкільного підручника «Новий курс історії Японії».

80-ті рр. XX ст. були позначені пошуком «золотої середини» у сприйнятті та трактуванні національної історії, включаючи її найбільш болючі питання. Стосовно «Нанкінської різанини» такий оптимум спробував знайти Ікухіко Хата в книзі «Нанкінський інцидент» [3, с. 10]. Відмежовуючись від «лівих» (К. Хонда, Т. Хора), і від ревізіоністів (М. Танака, А. Судзукі), він так охарактеризував свою позицію: «Мене вважають приналежним до поміркованої фракції. Можна подумати, що така проміжна позиція є найзручнішою, однак на справі це не так: по-перше, на нас нападають обидві сторони, по-друге, серед істориків, які займаються даною проблемою, нас мало, тому як більшість дотримується або радикальної або консервативної точки зору» [3, с. 31]. Проте поставити під сумнів авторитет І. Хата, як фахівця, не вдалося поки нікому.

Нову хвилю виступів І. Хата викликала книга американської журналістки Айріс Чен «Нанкінська різанина» і публікація щоденника німецького комерсанта Йона Рабе, якого преса поспішила охрестити «доброю людиною з Нанкіна» і «Нанкінським Шиндлером» [1, с. 32]. Обидві книги мали величезний резонанс у США, де «Нанкінська різанина» стала бестселером, і в Японії. Ці дві книги тісно пов’язані одна з одною. Щоденник Й. Рабе, керівника китайської філії компанії «Сіменс» і за сумісництвом голови Міжнародного комітету Нанкінської зони безпеки, за 1937 – 1938 рр. став широко відомим саме завдяки книзі А. Чен, яка якщо не розшукала його (у пресі висловлювалися сумнів щодо цього приводу), то, принаймні, вперше оприлюднила його зміст. Питання, чому такий цінний документ десятки років залишався без уваги дослідників залишається відкритим, проте викликає гострі дискусії щодо його автентичності.

Найповнішу та аргументовану критику твору А. Чен дали відомі історики-ревізіоністи Нобукацу Фудзіока і Хігасінакано Сюдо. Навіть ліво-ліберальні представники японського академічного істеблішменту, що не сумніваються у факті «різанини», несхвально відгукнулися про книгу А. Чен з точки зору достовірності тверджень і висновків, що в ній висвітлені.

Японський історіографічний матеріал з даної тематики відрізняється різноманітністю і поляризацією поглядів дослідників щодо основної проблематики. Кожна сторона відстоює свої позиції, вступаючи в конфронтацію із опонентами, а суперечки щодо «Нанкінської різанини» не вщухають і до сьогодні. Пошуком «золотої середини» і компромісу займаються лише одиниці, але така позиція не є стійкою, оскільки погляди лібералів з часом можуть радикалізуватися. Проте не можна звинуватити котрусь із сторін у навмисному спотворенні фактів на власну користь, оскільки певний суб’єктивізм присутній у будь-якому досліджені, бо він залежить від вибору першоджерел та способу їх інтерпретації.

 

Список використаної літератури:

1.     Chang I. The Rape of Nanking: The Forgotten Holocaust of World War II / Iris Chang – New York: Basic Books, 1997. – 290 с.

2.     Fogel J. A. The Nanjing Massacre in History and Historiography / Joshua A. Fogel – University of California Press, 2000. – 264 с.

3.     Hata I. The Nanking Incident / Ikuhiko Hata – Tokyo, 1986. – 214 с.

4.     Hora T. «Nankin jiken», (The Nanjing incident) in Kindai senshi no nazo, (Mysteries of modern war history) / Tomio Hora – Tokyo: Jimbutsu oraisha, 1967. – 179 с.

5.     Suzuki A. The Phantom of The Nanjing Massacre / Akira Suzuki // Every Gentlemen, 1972. – С. 18–23

6.     Yoshida T. The Making of the «Rape of Nanking»: History and Memory in Japan, China, and the United States / Takashi Yoshida – Oxford University Press, 2006. – 268 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info