zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>РОЛЬ ПЛАСТИЛІНУ У ФОРМОТВОРЕННІ ОБ`ЄКТІВ ДИЗАЙНУ: ІСТОРІЯ І СУЧАСНІСТЬ

 

Стаднюк Т.П.

Україна, м.Луцьк,

Луцький національний технічний університет

 

Аннотация. Статья посвящена исследованию роли пластилина в творческой деятельности художников. В статье выявлены особенности художественных изделий из пластилина в мультипликации, скульптуре, инсталляциях и изобразительном искусстве.

Ключевые слова: пластилин, дизайн, формообразования, творчество, картины, иллюстрации, мультипликация, инсталляции.

 

Актуальність теми. У сучасному світі виникають все нові матеріали для реалізації творчих ідей. Проте, давні матеріли не витісняються, їх і надалі використовують ентузіасти. Прикладом такого матеріалу є пластилін. Сучасні митці Мередит Діттмар, Ірма Груенхольз, колектив «Mondongo» відновлюють інтерес до пластиліну та роблять свої картини культовими для нашого часу. Перед митцями постають проблеми пошуку нових образів та нове використання традиційних матеріалів.

Мета і завдання дослідження. Метою статті є виявлення тенденцій формотворення об`єктів дизайну з пластиліну та зміна його ролі у сучасному світі. Завданням статті є виявлення особливостей художніх виробів з пластиліну у мультиплікації, скульптурі, інсталяціях та образотворчому мистецтві.

Об`єктом дослідження статті є пластилін як художній матеріал. Предметом дослідження є формотворення об`єктів дизайну в контексті історичного розвитку.

Огляд останніх досліджень та публікацій Щороку виходять друком багато видань, присвячених саме дитячій творчості дітей, з ілюстраціями та ідеями для ліплення різноманітних фігурок та звірів з пластиліну. Серед них «Казковий пластилін» видавництва «Країна Мрій» чи «Секрети пластиліну» авторки Роні Орен [8]. Також можна зустріти короткі історичні відомості про історію винайдення цього матеріалу [4]. Проте знайти будь яку інформацію про його сучасне застосування виявляється можливим лише в інтернеті [5; 6; 7]. Також можна побачити приклади художніх творів з пластиліну на офіційних сторінках митців [9;10]. Дослідники звертали свою увагу переважно на історію винайдення та застосування пластиліну, але не знайдено особливостей формотворення об`єктів дизайну з пластиліну, що і подається у статті.

Виклад основного матеріалу. Пластилін – матеріал для ліплення. Раніше віг виготовлявся з подрібненого і очищеного порошку глини з додаванням воску, жирів тваринного походження та інших речовин, які перешкоджають висиханню. В наш час для промислового виробництва пластиліну використовують також високомолекулярний поліетилен (ВМПЕ), полівінілхлорид (ПВХ), каучуки та інші високотехнологічні матеріали [1].

Скульптурний пластилін використовується для серйозніших завдань в ліпленні. Він краще тримає форму виробу, дозволяє опрацьовувати дрібні деталі скульптури. Пластилін відрізняється також особливою еластичністю. Він не залишає плям і не прилипає до рук. Термін придатності пластиліну не обмежений: зберігає свої властивості протягом тривалого часу, тому його можна використовувати протягом багатьох років. Для виготовлення скульптурного пластиліну використовується воскоподібна маса з додаванням мінеральних пігментів і наповнювачів [1].

Єдиної думки про те, кого саме можна вважати винахідником пластиліну, немає. У Німеччині ним уважають Франца Колба (патент 1880 року), у Великобританії – Вільяма Харбутта (патент 1899 року). Існують і інші версії. Проте, більшість сходяться в думці, що пластилін наприкінці XІX століття вперше виготовив мюнхенський аптекар Франц Колб [3]. Спочатку пластилін використовувався у навчальних цілях в школах мистецтв. Універсальним матеріал став пізніше, коли Вільям Харбутт прийняв рішення про комерційні продажі, побачивши як вправно і завзято діти втілюють пластилінові замки і кораблі [2]. Сьогодні в продажі з`явився «розумний пластилін», або як його ще називають – «хендгам». Ця речовина зроблена на основі силікону, на дотик нагадує жувальну гумку, але має цікаві властивості тискотропних рідин. Розумний пластилін може текти, рватися, ламатися, світитися, змінювати колір [4].

Загалом об`єкти дизайну, виготовлені з пластиліну можна класифікувати на такі групи: картини, ілюстрації, скульптурні зображення, мультиплікації та інсталяції.

Картини з пластиліну, або пластиліновий живопис розглядається як вид нетрадиційного методу малювання. Він виник одночасно з винайденням пластиліну. Існують різні техніки нанесення пластиліну на поверхню. Його наносять тонким шаром, роблячи акцент на фактурі, яку можна легко моделювати гострим предметом (картини Барбари Рейд, Мередіт Діттмар), або ж товстив шаром, передаючи об`єм та тривимірність зображеного об`єкта (роботи Ірми Груенхольз (рис.1:1)). Методика Лайси Надсон – створення різнобарвних круглих шматочків з пластиліну з різними орнаментами для подальшого створення мозаїчного зображення. А студія «Mondongo» навпаки, робить акцент на пластичності матеріалу – плавить пластилін до стану, коли він стає тягучим та клейким. За цією методикою створено багато портретів реалістичного спрямування.

 

1

2

3

Рис.1. Дизайн-розробки з пластиліну:

1 – ілюстрація Ірми Груенхольз; 2 – кадр з короткометражного фільму Яна Швакмаєра «Темрява, світло, темрява»; 3 – інсталяція на вулиці Лондона – пластилінова копія Chevrolet Orlando

 

Багато митців звертались до пластиліну і для ілюстрування вже готового текстового матеріалу. Зазвичай це стосувалося дитячої літератури. Наприклад, канадська художниця Барбара Рейд проілюструвала серію дитячої літератури, у тому числі книги «The Subway Mouse», «Fox Walked Alone», «Perfect Snow», «Picture a Tree», «Two by Two». У 2010 році вийшла друком книга Кувикіної Ольги «Пластилиновая книга. Кругосветное путишествие». Ілюстрації, які виконала Наталя Сінегіна, є досить великими за розміром та зображають різноманітних представників флори та фауни. Російська студентка Анастасія Волкова у якості дипломного завдання виконала 11 сцен-ілюстрацій до казки Аксакова «Аленький цветочек».

Пластилінова мультиплікація вперше побачила світ у 1981 році, це була «Пластилінова ворона» режисера А. Татарського. З того часу у світі, а особливо у СРСР стали популярними такі мультфільми. Заставка для телепередачі «Спокойной ночи, малыши» вишла у 1982 та пробула в ефірі 25 років. У 1993 році британський аніматор Нік Паркер створив серію короткометражних пластилінових мультфільмів «Неймовірні пригоди Уолісса та Громіта», які принесли йому 4 Оскари [2]. До пластиліну звертались не тільки у створенні дитячих мультфільмів. Чеський режисер Ян Шванкмаєр створив серію короткометражних фільмів «Темрява, світло, темрява» (рис. 1:2), «Можливості діалогу» сюрреалістичної тематики.

До пластиліну також не раз зверталися і з метою створення інсталяцій. У 2000 році британський кінопродюсер Джеймс Мей створив сад, який складався виключно з пластиліну – «Пластиліновий рай». На його створення пішло 6 тижнів і 2,6 тонни пластиліну [2]. В 2011 році на вулицях Лондона встановили 1,5-тонну скульптуру Chevrolet Orlando в натуральний розмір з пластиліну (рис. 1:3) [5]. Як ще один рекламний хід, пластилін використовувався у якості декорацій зо зйомок лінії жіночої брендової білизни Freya [6].

Комп`ютерні технології також не пройшли осторонь від пластиліну. Унікальна комп`ютерна гра The Neverhood (1996) в жанрі квест, розроблена студією DreamWorks, зробленна виключно з пластиліну. У 2012 році пластилінова анімація в поєднанні з інтерактивними технологіями створюють унікальни продукт – інтерактивна книга для iPad «Казка про трьох маленьких поросят» для дітей 3-8 років з пластиліновою анімацією [2]. А у 2013 вийшов мобільний додаток для продукції компанії Apple «Ліпимо звіряток і героїв казок з пластиліну. Майстер-класи для творчих дітей та батьків» [7].

Висновки. Впродовж всього свого існування пластилін хоч і не був лідером серед художніх матеріалів, але завжди притягував поціновувачів об`ємного формотворення. На сьогодні він також залишається не просто матеріалом для дитячої творчості, а й повноцінним засобом формотворення об`єктів дизайну. З нього активно створюються об`єкти мультиплікації, скульптури, інсталяцій та образотворчого мистецтва.

Перспективи подальших досліджень З кожним роком з`являються все нові твори мистецтва, виготовлені з пластиліну. Необхідно провести класифікацію цих об`єктів дизайну за способами формотворення.

 

Список використаних джерел

1.     Пластилин [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/Пластилин

2.     История пластилина [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.iplastilin.ru/timeline.html

3.     Різнокольорові брусочки з нашого дитинства [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://kpi.ua/clay

4.     Александрова Н. Все про шкідливе виховання. - Х.: Веста, 2012. – 352 с.

5.     Chevrolet Orlando вылепили из пластилина [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://auto.ria.com/news/events/187470/

6.     Женское белье и пластилин [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://plast.me/handmade/115-zhenskoe-bele-i-plastilin.html

7.     Лепим зверюшек и героев сказок из пластилина [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://itunes.apple.com/app/plastilin/id596402993

8.     Орен Р. Секреты пластилина / Р.Орен. – М.: Махаоон, 2012. – 88 с.

9.     Meredith Dittmar [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://portfolio.corporatepig.com/

10.  Barbara Reid [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.barbarareid.ca/home.htmlПервая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info