zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ПОРТОВІ ЗБОРИ ЯК ДЖЕРЕЛО ФІНАНСУВАННЯ МОРСЬКИХ ТОРГОВЕЛЬНИХ ПОРТІВ УКРАЇНИ

 

Власова В.П., Підгрушна А.В.,

Берегова Т.О.

Україна, м. Київ,

Київська державна академія водного транспорту

 

Аннотация: В данной статье рассмотрены существующие концепции портовых сборов, виды сборов и оновные проблемы использования сборов как источника финансирования морских портов Украины.

Ключевые слова: морские порты, портовые сборы

 

Постановка проблеми. Головні джерела фінансування портової галузі України - портові збори, які необхідно використовувати винятково на розвиток портової інфраструктури. Сьогодні вони найвищі, порівняно з іншими державами Чорноморського басейну, але вітчизняна портова інфраструктура потребує значних капіталовкладень.

Україна сьогодні - єдина країна в Чорноморському регіоні, яка не виділяє дотації на будівництво під'їздів до морських портів портових залізниць, естакад, автодоріг, під'їзних колій, підхідних каналів, акваторій з державного бюджету. Все це здійснювалося винятково за рахунок портових зборів та інвесторів. Важливим є визначення розміру портових зборів достатніх для утримання портової інфраструктури та збереження конкурентоспроможності портів.

Огляд останніх досліджень та публікацій. Питання портовних зборів розглядаються у роботах Н.Т. Примечова, В.В. Вінникова, С.В. Крижанівского, O.M. Котлубая, О.Н. Кібік [1].

Постановка завдання. Метою даної статті є дослідження портових зборів як джерела фінансування морських торговельних портів.

Викладення основного матеріалу. Портові збори є платою за використання портових споруд або платою за підтримання навігаційної обстановки чи надання судну певних послуг. Отже, з теоретичної точки зору всі портові збори можна поділити на три групи: збори за використання судном портових споруд (якірний, причальний); збори на підтримання навігаційної обстановки (маяковий, корабельний); збори, пов'язані з наданням судну певних послуг (санітарний, канальний). 

У світовій практиці існує дві концепції портових зборів: англійська та французька. Перша концепція стверджує, що порти повинні працювати на принципах стійкого розвитку. Відповідно вартість портових зборів є основним, а іноді і єдиним джерелом фінансування портів, має бути основана на фактичних витратах і включати норму прибутку. Портові збори розглядаються як оплата за послуги, а вартість послуг включає всі витрати, пов'язані з цією послугою. Французька концепція передбачає лише часткове покриття витрат порту за рахунок портових зборів. Це означає, що сума портових зборів не може включати всі витрати, пов'язані з підтримкою і розвитком порту. Тому, дефіцит повинен компенсуватися державним (чи місцевим) бюджетом. Передбачається, що основний економічний ефект повинні дати економічні агенти, що діють на території порту в даному економічному регіоні, країни, чиї доходи повинні покривати витрати, пов'язані з експлуатацією портів.

Англійська концепція прийнята в Великобританії, Данії, Польщі, Фінляндії, Росії, Японії і в деяких портах Португалії, в тому числі і в Україні. Як правило, вона використовується в портах, які не вимагають великих витрат на їх утримання, із стабільним вантажним потоком, що здійснюють свою діяльність без або майже без конкуренції зі сторони інших портів.

Враховуючи реальний стан українських портів дана концепція потребує перегляду, оскільки вони втрачають конкурентні позиції порівняно з іншими портами Чорноморського регіону. Наприклад, суднозахід стандартного контейнеровоза до Констанци (Румунія) – 19 тис. дол., до Новоросійська - 21 тис. дол., до Одеси - 48 тис. дол., до порту «Південний» - 65 тис. дол.

Використання цієї концепції не виключає державного фінансування у випадках, коли необхідні одноразові великі інвестиції, пов'язані з будівництвом капітальних об'єктів з тривалим терміном окупності. Але така фінансова допомога не надається вітчизняним портам.

Нагадаємо, що в морських портах справляються такі портові збори: корабельний, причальний, якірний, канальний, маяковий, адміністративний та санітарний. Використання коштів від портових зборів допускається виключно за їх цільовим призначенням [2].

Кошти від адміністративного збору використовуються відповідно до закону. Причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача. Причальний збір справляється на користь власника причалу, а якщо причал перебуває у користуванні - на користь відповідного користувача. Канальний збір - на користь власника каналу. Корабельний збір - на користь користувача портової акваторії, а також власника операційної акваторії причалу (причалів). Маяковий збір справляється на користь державної установи, що організовує та здійснює навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства [2].

Із прийняттям закону «Про морські порти України» [3], державні порти втрачають одне з основних джерел доходу - портові збори. Для багатьох невеликих портів, саме ці збори були тієї фінансовою складовою, яка дозволяла вирівняти їх господарську діяльність (зберегти робочі місця, здійснювати інвестиції і т.д.); Портові збори в структурі доходів українських портів складають від 35 % (Іллічівськ) до 60 % (Південний).

Сьогодні Адміністрація Морських портів України акумулює всі портові збори, близько 2 млрд. грн. на рік, але може інвестувати тільки інфраструктурні об'єкти в рамках портів і акваторій. Тобто акумулюючи значні інвестиційні кошти вона може використовувати ці кошти тільки на підвищення конкурентоспроможності власників причалів, користувачів, і не має можливості повноцінно інвестувати в розвиток державних портів.

Кошти від портових зборів можуть направлятись на погашення зобов'язань за банківськими кредитами, позиками, іншими зобов'язаннями, у тому числі за договорами фінансового лізингу, за умови, що залучені кошти використовувалися за цільовим призначенням на здійснення робіт.

Висновки. В період проведення портової реформи питання портових зборів є досить неврегульованим і потребує ґрунтовного дослідження та прийняття зважених рішень. Портові збори є одним із джерел фінансування розвитку морських торговельних портів України, проте необхідно регулювати ставки портових зборів, для того щоб не втратити конкурентоспроможність. Необхідно переглянути концепцію стягнення портових зборів, враховуючи кращий світовий досвід. Отже продумана державна політика щодо портових зборів дозволить підвищити потенціал України як транзитної держави та дасть можливість розвиватись вітчизняним портам.

 

Література

1.     Кібік О.М. Економіка портового господарства: Навч. посібник / О.М. Кібік. – Одеса: ОНМУ, 2004. – 280 с.

2.     Про портові збори. Наказ Мінінфраструктури України, від 08.05.2013  294 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/

3.     Закон України «Про морські порти України», Електронний ресурс: Режим доступу http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/4709-17Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info