zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>> 

Нанотехнології в військовій техніці

 

Сігова В.І.

Україна, м. Суми, ОІППО

 

В статье рассматриваются некоторые данные по использованию нанотехнологий в современной области войсковой техники: это и новые конструкционные материалы с эффектом памяти, самозалечивающиеся материалы и жидкая броня, самолеты невидимки, и самолеты – беспилотники, нанороботоразведчики-сенсоры, одежда для солдат и бронежилеты созданные с использованием нанотехнологий и т.д.

 

Високе досягнення в техніці ХХ століття було можливим завдяки тому, що Радянський уряд приділяв величезну увагу комплексному розвитку проблем, а саме: розвитку освіти в країні, підготовці інженерних кадрів для промисловості і наукових кадрів для проведення дослідження. Найголовніше розвитку фундаментальних напрямів в науці: фізиці, хімії, математиці, механіці. Усе це змогло дати століття добрі результати в створенні новітніх зразків військової техніки в стислі терміни у тому числі в умовах Світової війни. Нанотехнології мають блискуче військове майбутнє.

Більшість учених сходяться на єдиній думці, що нанотехнології здатні радикально змінити баланс сил на політичній і військовій арені, навіть більшою мірою, чим ядерна зброя.

Мабуть, найпершим фактом застосування нанотехнології у військових цілях слід рахувати факт, відкритий ученими при дослідженні зразка дамаської сталі(відомою своєю найвищою міцністю), з якої в XVI столітті була виготовлена шабля, що зберігається в Історичному музеї м. Берну (Швейцарія). Після того, що труїть поверхні зразка металу в соляній кислоті дослідники виявили ниткоподібні об'єкти нанометрових поперечних розмірів. При детальному вивченні поверхні з використанням скануючого тунельного мікроскопа виявилось, що це багатошарові вуглецеві нанотрубки, до того ж заповнені усередині цементитом - карбідом заліза (Fe3C), що має дуже високу твердість. Відстань між шарами в досліджуваних нанотрубках виявилася близькою до типового для таких систем - 0,34 нм.

Оскільки нанотрубки мають рекордну міцність на розтягування (модуль пружності приблизно дорівнює 1012 ГПа), не доводиться дивуватися з того, що вуглецеві нанотрубки, що входять до складу дамаської сталі, забезпечують матеріалу шаблі такі високі міцнісні властивості. Гідна захоплення винахідливість середньовічних ковалів, які, не маючи уявлення ні про структуру, ні про способи отримання нанотрубок, зуміли емпіричним шляхом створити конструкційний матеріал, що відрізняється винятковими механічними характеристиками, а з нього викувати неперевершену по міцності холодну зброю. Історії відомі випадки, коли воїн, озброєний такою зброєю, міг з легкістю перерубати шаблю супротивника.

Нині військові дослідження в області нанотехнології ведуться по шести основних напрямах:

·       енергетичні ресурси і боєприпаси;

·       забезпечення і протидія невидимості об'єктів;

·       захисні системи, що самовідновлюються, дозволяючи автоматично ремонтувати пошкоджену поверхню танка або літака або міняти її колір (ефект хамелеона);

·       системи інформатики і зв'язку;

·       облаштування виявлення хімічних і біологічних забруднень;

·       конструювання і використання нанороботів.

Якщо говорити про сучасне застосування нанотехнологій у військових цілях, то воно фактично було запущене, коли почалися роботи із створення атомної зброї. Коли учені змогли переступити поріг нановимірів і спрямувалися углиб атомів, їм відкрилися великі непізнані властивості матерії, що привели, врешті-решт, до створення не лише ядерної зброї, але і атомної енергетики.

Роботи в цьому напрямі тривають. Створюються не лише нові види озброєння і боєзапасів, але і різні супутні технології, наприклад засоби захисту (бронежилети, плащі-невидимки і так далі), різного роду наносенсори і інші електронні пристрої.

Так, у вересні 2007 року Росією випробувана новітня вакуумна бомба, розроблена на принципах нанотехнологій, потужність якої, згідно із затвердженнями військових, може порівнятися тільки з ядерними бойовими зарядами. Результати випробувань створеного авіаційного боєприпасу показали, що він по своїй ефективності і можливостям порівняємо з ядерним боєприпасам. Основні руйнування робить надзвукова повітряна ударна хвиля і неймовірно висока температура. Усе живе просто випаровується. Грунт після вибуху більше схожий на місячний грунт, але немає ні хімічного, ні радіоактивного забруднення. Ця розробка забезпечує країні можливість дати реалізацію безпеці держави і в той же час протистояти міжнародному тероризму у будь-якій обстановці і у будь-якому регіоні.

Відмічено, що конструктори нової бомби назвали свій винахід "папою усіх бомб". Творці проекту говорять, що вибухова речовина, використана в новій бомбі, має більш високу руйнівну силу, ніж тротил, і що цього вдалося досягти внаслідок застосування нанотехнологій.

Іншим напрямом досліджень, як вже відзначалося, являється створення різного роду захисних засобів. Так, ізраїльська компанія ApNano Materials нещодавно випробувала один з найбільш стійких до удару матеріалів, відомих людству. Зразок конструкційного матеріалу ApNano, розроблений на основі дисульфіду вольфраму, піддавався ударам, які робилися сталевим снарядом, випущеним зі швидкістю до 1,5 км/с. Досліджуваний матеріал витримав удар з діями до 250 т/см2, а також статичне навантаження 350 т/см2, що відповідає приблизно навантаженню, що розвивається чотирма дизельними локомотивами на область розміром з людський ніготь. Такий матеріал може знадобитися для виготовлення шоломів і бронежилетів, а також обшивки військового транспорту.

Клас подібних матеріалів названий "неорганічною фулереноподібною наноструктурою" (inorganic fullerene - like nanostructures, IF). Нині вчені переходять до дослідження аналогічних зразків на основі дисульфіду титану, які, як очікується, можуть бути ще міцнішими, ніж на основі вольфраму, при масі, меншій в чотири рази.

У армійській науково-досліднідних лабораторіях, створили нову натільну броню для солдатів. У рідині, яку розробники називають "полиетиленгліколь", розташована суспензія нанорозмірних часток, які утворюють з полиетиленгліколем суспензію, що має ряд унікальних фізичних властивостей, зокрема, вона згущується при сильній механічній дії. Коли матеріал занурюють кремнієві наночастки поглинаються волокнами тканини. У звичайному режимі тканина зберігає гнучкість, але коли матеріал зустрічається з раптовою напругою, на зразок попадання кулі, частки нанокремнію автоматично створюють додатковий опір. При сдвиговом течії колоїдних суспензій в умовах збільшення швидкості зрушення можливе різке збільшення в'язкості суспензії, що може стимулювати кардинальні зміни в її мікроструктурі за рахунок агрегації часток. При ударному навантаженні на полімерну наносистему відбувається дисипація енергії удару, яка витрачається на утворення гідрокластерів, що перешкоджають розриву плівки полімерної наносистеми.

В 2007році Науково-дослідний інститут сталі (Москва) і Інститут прикладних нанотехнології (Зеленоград) продемонстрували перші дослідні вітчизняні зразки "рідкої" броні, яка в перспективі може застосовуватися для бронежилетів і інших засобів індивідуального захисту.   Створення "рідкої" броні полягає в обробці звичайної балістичної тканини композицією гелю на основі фтору з наночастинками оксиду корунду. Оброблена тканина зовні не відрізняється від аналога, але при ударній дії на неї кулі або осколка гель, що знаходиться усередині, миттєво твердне, перешкоджаючи руйнуванню тканини і знижуючи вражаючу дію.

В результаті випробувань встановлено, що "рідка" броня забезпечує кращі захисні властивості, витримуючи навантаження від кульок, що летять зі швидкістю до 560 м/с. бронежилети з такого матеріалу здатні досить ефективно захистити людину від удару ножем, деяких осколкових боєприпасів і куль, випущених з вогнепальної зброї. З урахуванням відносної простоти виготовлення і малої ваги таких матеріалів, вони вже зараз цілком придатні для застосування в якості засобів захисту поліцейських і деяких інших посадовців.

Вченими розроблений "розумний рідкий метал", що приймає і поновлює будь-яку задану форму під впливом електромагнітного поля.

Тут можна згадати кінофільм "Термінатор", де "розумний рідкий метал" відновлює свою форму. І це вже не е фантастикою.

Відомо, що будь-який рідкий метал немагнітний. У "розумних" металах магнітним середовищем виступають наночастинки металів. Більше того учені знайшли що в якості "розумної рідини" можуть бути використані, разом з металами, і вода, і олія, і інші рідини і їх можна запрограмувати. Це абсолютно новий клас магнітних матеріалів.

Якщо говорити про "розумні матеріали", не можна не сказати про "розумний одяг», в якому регулюється тепло і холод відносно тіла людини. Залежно від нашого бажання, від довкілля і умов, "розумний одяг" може бути щільним або пористим. Є одяг, який не всмоктує запахи, наприклад, тютюнового диму, що самоочищається, одяг з ефектом охолодження, костюми - куртки що самостійно підганяють свій розмір під розмір свого хазяїна, одяг, який не мнеться, шкарпетки, нейтралізуючі запах поту і запашні кольорами. Компанія повинна виготовити шкарпетки з використанням нанотехнологій, які повинні будуть виводити за межі шкарпеток піт, але зберігати ноги в теплі і в сухості(невідомо, чи будуть такі шкарпетки потребувати прання).

Компанією Philips розроблений одяг зі вбудованими нанодатчиками, що відстежують місць знаходження хазяїна і стан його здоров'я. Наступним винаходом, який може бути в перспективі використаний для військових цілей, є розробка, так званого, плаща-невидимки. Як бачимо, деякі фантастичні сюжети російських народних казок про шапки невидимках і килимах-літаках починають збуватися.

У таких дослідженнях зацікавлені різні спецслужби і армійські круги, які і фінансують ці розробки. Розрахунки показують, що пристрій зробить об'єкт невидимим тільки при одній строго певній довжині хвилі в 632,8 нм, що відповідає червоному світлу. Проте за допомогою цієї ж моделі можна створити "плащ-невидимку" для будь-якої довжини хвилі у видимому спектрі, хоча модель працює тільки для однієї частоти, їй вже зараз можна знайти практичне застосування - наприклад, виробництво захисної системи, що дозволяє зробити солдатів непомітними для приладів нічного бачення, оскільки системи нічного бачення визначають тільки конкретну довжину хвилі. Інше можливе застосування - маскування об'єктів від "лазерних цілепоказчиків", використовуваних військовими для пошуку і підсвічування мети.

Вже зараз у ряді армій застосовуються спеціальні покриття типу "Антипромінь" для військових літаків, кораблів і бронетехніки, здатні повністю нейтралізувати імпульси бойових лазерів. У Римі створений "перший оптичний метаматеріал" - різновиди скла, що містить наночастинки золота. При звичайному денному світлі виготовлена з цього скла чашка здається зеленою, а при внутрішньому підсвічуванні стає рубіновою.

Інша група дослідників розробляє концепції маскування об'єктів розміром менше і більше довжини хвилі видимого світла. Такі системи потрібно для захисту від різного роду радарних і пошукових пристроїв. Проте головна мета на сьогодні - все-таки принципове технологічне рішення для маскування довільного об'єкту в спектрі видимого для людей світла. Напевно, слід визнати, що це завдання має ще і деякий психологічний аспект. Американці обіцяли одягнути своїх солдатів в "невидиме" обмундирування ще в 2008 році. У даному ж випадку з можливим використанням метаматеріалів японськими вченими, яки теоретично розрахували концептуальну модель реального "плаща-невидимки".

Запропонований японськими теоретиками варіант пристрою повністю відповідає основним вимогам, які пред'являються до реального "плащу-невидимці". Як відомо, найбільший розвиток нанотехнологій учені отримали в електронній, комп'ютерній і, взагалі, в електротехніці, саме тому вони також заслужили на пильну увагу військових кругів розвинених країн світу.

Мініатюризація компонентної бази обчислювальної техніки і збільшення тактової частоти є головним напрямом розвитку нанотехнологій. До теперішнього часу доведена працездатність ряду активних компонентів - транзисторів, діодів, елементів пам'яті, що складаються з нанотрубок, декількох молекул або навіть єдиної молекули. Передача сигналу може здійснюватися одним електроном. Поки не вирішені проблеми, пов'язані із складанням таких компонентів в єдину систему і з'єднанням їх нанодротами. Проте, можна не сумніватися, що рішення цих проблем - питання часу. Тому було б дивно, якби ці розробки в першу чергу не були використані у військових цілях.

Перші розробки в області наноскопічних датчиків вже успішно застосовуються у військових цілях. Нові покоління сенсорних масивів і аналітичного програмного забезпечення створюють нові можливості для впровадження в чужі бази даних і перехоплення потрібної інформації. Вже випробувані американцями, під час військової кампанії в Афганістані, мікроскопічні датчики Smart Dust ("розумний пил"), схожі на пушинки міліметрових розмірів, показали високу ефективність. Їх новизна полягає в тому, що сигнали великої кількості різнорідних елементарних датчиків приймаються і аналізуються централізовано, а самі датчики дуже дешеві у виробництві, оскільки є масовим продуктом.

Ці порошинки - ключ до розробки роботів розміром з піщинку. В майбутньому можна буде створити мініатюрні пристрої, що пересуваються в крихітних середовищах на зразок вен або артерій до певної мети, виявляти там хімічні або біологічні склади і передавати інформацію в зовнішній світ. Такі пристрої могли б використовуватися для контролю чистоти питної або морської води, виявлення небезпечних хімічних або біологічних агентів в повітрі і навіть знаходження і знищення пошкоджених клітин в організмі людини. Один з нових напрямів розвитку нанотехнології - створення, так званому, "розумному пилу" - рободатчиків, які можуть бути використані для розвідки усередині розташування ворожої території.

Створення "розумного пилу" - це результат електрохімічного процесу механічної обробки і хімічних модифікацій. Кожна з них - це крихітний датчик, і тому створюється сімейство самоорганізованих сенсорів. За твердженням учених "розумний пил" частки, які можуть бути запрограмовані на мільйони реакцій, що дасть можливість виявити присутність тисяч хімічних речовин одночасно. Довжини хвиль світла або кольору, відбитого від поверхонь порошинок після реакції на хімічний або біологічний агент, - це свого роду штрих-код.

Військови аналітики заявляють, що нанотехнології фундаментально змінять природу війни. По-перше, це те, чого можна чекати від інноваційних і потенційно могутніх ідей: нанотехнології зроблять війну набагато не безпечнішою і спустошливішою, чим коли-небудь у минулому, зокрема, завдяки можливості створювати зброю величезної руйнівної сили. По-друге, нанотехнології дозволять країнам вести війну при існуючому світопорядку.

Відзначається, що нанозброя об'єднає обидва шляхи розвитку озброєння. Завдяки можливостям наноскладання і молекулярного конструювання стане можливим створення невидимих видів озброєнь, підступніших і жорстокіших, чим навіть біологічна або хімічна зброя. Виготовлені з атомарною точністю за допомогою молекулярної нанотехнології нові види зброї і бойових роботів виявляться, можливо, порівнянними з бактеріями, але значно більше універсальними і потужними. Крім того, таких нанороботів, на відміну від бактерій, можна буде програмувати, а при необхідності - розбирати, використовуючи як будівельний матеріал для інших цілей на молекулярних нанофабриках.

Війну виграє той, хто зможе знищити танки, літаки, авіаносці, а також заводи і фабрики супротивника. Але якщо суперзброя епохи нанотехнології невидимо, на зразок невидимих фабрик, тоді і мети для удару не існує, знову ж таки за винятком людей.

Розвиток радикально нових видів зброї завжди супроводжується порушенням встановлених міжнародним співтовариством правил. Як заявляють деякі експерти, технологія молекулярного виробництва приведе до створення значно не безпечніших видів озброєння, чим існують сьогодні. Слід чекати, що деякі держави, окремі групи людей або організацій зроблять спроби до їх володіння в терористичних або інших цілях. Можна оголосити міжнародний мораторій поширення такої зброї або повної його заборони, але будь це луки і стріли, або ядерна зброя ні до чого кардинальному такий мораторій не приведе.

Уявіть собі пристрій (бойового робота) розміром з найдрібнішу комаху (близько 200 мкм), здатну самостійно переміщатися, виявляти незахищених людей(солдат або просто мирне населення) і упорскувати їм отрути. Враховуючи, що смертельна доза токсину ботулізму складає 100 нг або близько 1/100 об'єму усього пристрою, то кількості подібної зброї в 50 млрд. одиниць, здатного зберігатися в звичайному дипломатові, досить, щоб убити усіх людей на Землі.

В ході бойових дій метою воюючих армій будуть живі ресурси, тобто солдати і мирне населення, а не військова техніка і промислові підприємства. Проте деякі відомі експерти і учені відмічають глобальнішу потенційну небезпеку нанотехнології.

Так, "батько нанотехнології" Э. Дрекслер, почесний голова американського Інституту передбачення (Foresight Nanotech Institute - провідна нанотехнологічна організація США, що фінансує дослідження і активно займається пропагандою цього напряму), майже 20 років тому висунув катастрофічний сценарій "сірого слизу"(grey goo problem), який припускає перетворення поверхні планети і усього живого на ній в єдиний шар однорідною липкою пилу або слизу, якщо самокопіювальні нанороботи, здатні брати речовину з довкілля, вийдуть з-під контролю. Цієї точки зору дотримувалися також багато вчених. Інші вважають, що самокопіювальних роботів, вдасться контролювати, вони виявляться ідеальною зброєю, що викликає підвищений інтерес армійських кругів.

 

Литература

1.     Рыбалкина М., Нанотехнологии для всех. www.nanonewsnet.ru

2.     Cігова В.І., Медведєв І.А. Системи високих технологій. Навчальний посібник. – Суми: «НИКО»,СІППО, 2013.–397 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info