zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ІСТОРИЧНІСТЬ В РОМАНІ ҐЮНТЕРА ҐРАССА «МОЄ СТОЛІТТЯ»

 

Старинін А.В.

Україна, м. Мелітополь, Мелітопольський державний

педагогічний університет ім.. Б.Хмельницького

 

В данной статье речь идет о восприятии и специфике отображения исторического пришлого автором художественного произведения. Немецкий писатель Ґюнтер Ґрасс в романе «Моё столетие» пытается показать прошлое с точки зрения современности с помощью различных художественных методов и средств.

 

Ґ. Ґрасc належить до генерації неспокійних, спірних письменників, які своєю творчістю намагалися зруйнувати звичні уявлення про суспільно-політичне життя Німеччини, висміяти обивательський ідеалізм, буденну мораль та національні святині, на прикладі своїх героїв показати хиткість людського існування у сучасному суспільстві.

Злободенна тематика і актуальна проблематика ґрассівських творів, незвичайні гротескно-сатиричні образи, винятково складна поетика привертали увагу вітчизняних і зарубіжних науковців, серед них Д. Затонський, К. Шахова, С. Варецька, С. Маценка, В. Дегтяренко; М. Райх-Раніцькі, Г. Арнольд, Г. Плард, Й. Гібер, Н. Гонза, Г. Ціммерманн, Д. Штольц, Р. Кюн та інші.

Провідною темою багатьох творів Ґ. Ґрасса є історія Німеччини та німецького народу. Тяжіння до відображення історичного минулого пояснюється тим, що Ґрасс крім літературної діяльності більшу частину свого життя був громадським та політичним діячем. Своєрідним підсумком історичного минулого Німеччини ХХ ст. став роман Ґ. Ґрасса «Моє століття» («Mein Jahrhundert»), який світ побачив на межі тисячоліть у 1999 році.

 У цьому романі автор робить спробу охарактеризувати XX століття як свідок, як літератор, як художник, як звичайна пересічна людина [2, с.10]. До кожного року письменник обрав одну історичну подію, епізод або тему, яка, з його точки зору, була важливою у ретроспективному плані і заслуговувала на висвітлення у творі. Вже сама назви книги вказує на те, що це століття було і справді століттям самого письменника, бо автор подає своє власне бачення тогочасних подій, проблем, ситуацій. Завдяки цьому «книга є такою повчальною не лише стосовно творчості цього художника, а й у загальному плані викладу тих самих поглядів і настроїв, які на порозі нового тисячоліття існують у літературному світі» [3]. Отже, книга змушує свого читача багато над чим розмірковувати, вона може викликати в своїх читачів дуже суперечливі роздуми.

Щодо манери викладу і самої концепції книги, то це безсумнівно найбільш вдалий твір автора. Як зазначав Ґюнтер Ґрасс, він прагнув написати «історію знизу», історію маленьких людей. Ґрасс говорить, що він намагається по-іншому переказати Велику історію: «так, як ми її бачимо з середини. Ми не ведемо бесіду за спиною у суспільства, ми не уявляємо себе завойовниками Історії. Як від нас і очікують щодо наших професій, ми найохочіше стаємо на бік невдах, тих кого відкинуто на узбіччя, тих, хто викреслений із суспільства» [1]. Митець свідомо відмовляється від змалювання правителів держав, воєначальників або людей, які відігравали вирішальну роль у політичному та економічному житті німецького суспільства. У його творі минуле набуває вимірів майбутнього: історичний факт поданий у вигляді інтерпретації, унаслідок чого подія, яку завуалювали в затінених місцях світової історії, отримує право на існування. Письменник відкриває можливість літератури виявляти правду, яка свідомо приховувалась традиційною історією. «Для Ґрасса література стає вищою формою людської влади над історією, бо викриває абсурдність історії, її механізми, позбавлені часовості, вона спроможна діяти, змінюючи лише за допомогою “часового ґніту”, тобто вона послуговується часом, щоб спричинитися до змін майбутнього. Цій владі сприяє також віталістична дія, яку Ґрасс приписує літературі – на його думку, література здатна, до того ж багаторазово, переписувати провалля історії», — зазначає німецький дослідник Р. Кюн [5, с. 531-532]. Та письменник не намагається наділити літературу всемогутністю, а лише показати, що правдивість історичних фактів залежить від багатьох обставин і виявляється завдяки різноманітності трактувань, які уможливлює саме література. «У Ґрасса історія є формою як такою, в якій у його творах наявний час, тоді як майбутнє – це не зміст, а орієнтаційна величина його письма. Його метою є, як і для більшості інших авторів його покоління, постійне осучаснення провалля історії, щоб запобігти його повторенням, тобто щоб за допомогою літератури впливати на майбутнє задля його кращого перебігу» [5, с. 592].

Ґ. Ґрасс надає можливість своїм героям вести розповідь про події від свого власного імені, оцінюючи ці події виключно з їх власної точки зору. Він нібито вживається в ролі своїх героїв. Таким чином об’єктивний погляд на історію зазнає певних змін. Ті ж самі події, які вже нібито знайомі читачеві на основі абстрактно написаних шкільних підручників або книг з історії, розглядаються через призматичну систему, яка складається з незвичайних, мінливих кутів зору. Історії, які описують події першої половини ХХ століття, позначені досить яскравими, барвистими відтінками. Вони дійсно дозволяють пережити історію по-новому, ретельно її обміркувати.

Незабутньою, наприклад, є моторошна сцена, в якій розбираючи руїни дому, берлінська жінка раптово знаходить чобіт і потім вслід за ним витягує з-під завалів труп. Жінку не цікавить доля та обставини гибелі мерця, не спадають їй на думку жодні питання про мрії та надії людини, яка передчасно похована руїнами. Так само байдуже сприймає вона і депресивний душевний стан свого зятя, що повернувся з війни, він викликає у неї лише подив. Вона тягне до себе пальто мерця: адже сукно ще довоєнної якості, усі ґудзики на ньому ще збереглися. У воєнні часи ж смерть є всюди, але потрібно якось жити далі, а от пристойні ґудзики є великою рідкістю.

Таких сцен, викладених шляхом сукупних мовних засобів, влучно і наочно відображаючих соціальні відносини і характер поведінки людей, в цьому творі дуже багато. Для автора ХХ століття – це століття жаху. Дві світові війни, фашизм і геноцид наклали на нього свій величезний відбиток. Ці катастрофи, що стали частиною всієї світової історії, а також нелюдські злочини не припинилися й у період, що настав після 1945-го року, в роки найбільшого економічного підйому. Як за змістом, так і за своїми художніми якостями історії на цю тематику становлять основну частину книги. Це підкреслюють і ілюстрації до книги, їх мотиви, а також переважання в них досить похмурих відтінків. До найкращих і найбільш критичних за своїм характером відносяться ті з повоєнних історій, які блискавично, на тлі безхмарного неба буржуазного і дрібнобуржуазного повсякденного світу, висвітлюють все ще тліючі на поверхні вогнища хвороби суспільства, а також переборені небезпеки фашизму і війни.

Так, наприклад, Ґрасс у своєму оповіданні надає слово нареченій, що оповідає про день свого одруження у 1964 -му році в районі Ремер Франкфурту. Замість того, щоб потрапити в бюро чиновника РАГСу, наречений з нареченою виявляються раптом в судовому залі процесу в Освенцимі. Абсолютно несподівано перед нареченою постають не тільки історичні злочини, але й особи самих злочинців, а також сліди цих злочинів у суспільстві повоєнної Німеччини. Один з присутніх у судовому залі катів концтабору дуже схожий на дядька її нареченого, «який завжди виглядає так добродушно» [4, с.189]. У нареченої зароджується думка, що її сім'я теж могла бути причетною до варварських злочинів нацистів, і це припущення викликає в неї неймовірний страх. З іншого боку вона заспокоює себе спогадами про те, що її дядько Курт під час польового походу був «у глибокому тилу Росії» [4, с. 188] і не займав стосовно скоєним там убивчим злочинам негативної позиції. У будь-якому разі й 20 років по тому, в період процесу в Освенцімі, він мало усвідомлює тяжкість цих злочинів. Вказуючи на «терор американців і англійців по відношенню до німців» [4, с. 188], він обурюється з приводу фарсу, влаштованого зважаючи на нацистські злочини, «про вчинення яких ми всі нічого не знали» [4, с. 188].

Отже, здійснивши короткий огляд роману Ґ. Ґрасса «Моє століття», можна зробити висновок, що твір має складну художню структуру, яка характеризується наявністю багатьох оповідачів, різних часових планів, синтезом історичної правди та художньої вигадки. У такий спосіб автор намагався передати весь трагізм описуваної ним епохи, особливості сприйняття історії окремими його співвітчизниками.

Не можна вважати, що нове піднесення багатьох літературних традицій є в Німеччині питанням далекого майбутнього. Але воно можливе лише в тому випадку, якщо письменникам такого масштабу, як Ґюнтер Ґрасс, вдасться вибратися з полону забобонів, національної обмеженості і соціальної байдужості. При наявності таких передумов мистецтво та література, знову стануть надихати силою соціального руху.

Всупереч скептичним поглядам Ґюнтера Ґрасса, незаперечним є той факт, що ідеї змінюють світ, якщо вони в силу своєї величі і правдивості надихають людей і охоплюють маси.

 

Література

1.     Бурдье П. Грасс Г. Литература: взгляд изнутри [Електронний ресурс] / П. Бурдье. - Режим доступу до статті: http://bourdieu.name/bourdieu-grass-literatura.

2.     Варецька С. Історія, пам’ять, ідентичність у романі “Моє століття” Ґ. Ґраса / С. Варецька // Наукові праці : науково-методичний журнал. – Миколаїв : Вид-во МДГУ ім. П. Могили, 2011. – Вип. 152. – Т. 164. – Філологія. Літературознавство. – С. 10-15.

3.     Вебер В. Примечания к творчеству Гюнтера Грасса и его недавно вышедшей в свет книге «Мое столетие» [Електронний ресурс] / В. Вебер. – Режим доступу до статті: http://www.wsws.org/ru/2000/okt2000/grass-007.html

4.     Грасс Г. Мое столетие [Роман] / Гюнтер Грасс. – М.: ООО «Издательство АСТ»; Харьков: Фолио, 2001. – 336 с.

5.     Kühn R. TempusRätsel zum TempusWechsel Moderne Zeitdiskurse und Gegenwarts-literatur zwischen Berechnung und Verrätselung der Zeit [Електронний ресурс] / R. Kühn. – Режим доступу до статті: // http:deposit.ddb.de/cgi-bin/docserv?idn=973961562&doc_var=d1&doc_ext=pdf&filename=973961562.pdfПервая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info