zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>методи утилізації відпрацьованих нафтових сорбентів

 

Бондарець Ю.В., Матвєєва О.Л.

Україна, м. Київ,

Національний Авіаційний Університет

 

В статье рассмотрены методы утилизации отработанных нефтяных сорбентов. Дается краткая характеристика существующих методов утилизации сорбентов растительного происхождения, а так же рассматривается возможность их применения для решения проблемы утилизации сорбента, созданного на основе торфяного мха рода Sphagnum.

 

Ряд вимог до існуючих та новостворюваних матеріалів, що застосовуються в операціях ліквідації нафтових забруднень вимагають як одночасного забезпечення якісної ліквідації забруднення, так і недопущення нанесення ще більшої шкоди навколишньому середовищу внаслідок використання не екодружніх матеріалів або вторинного забруднення.

В операціях ліквідації нафтових забруднень найбільш широкого застосування набуло використання сорбентів [1]. У якості сорбентів використовують різні штучні та природні матеріали, які мають розвинену чи специфічну поверхню: неорганічні мінеральні продукти, синтетичні органічні продукти і органічні рослинні продукти. Мінеральні продукти включають такі матеріали як цеоліти, силікати, перліт, графіт, вермикуліт, глинисті сорбенти та діатоміт. Синтетичні органічні речовини включають полімерні матеріали такі як поліпропіленові та поліуретанові піни [2, 3].

Приклади рослинних органічних речовин (або природних сорбентів) включають солому, початки кукурудзи, кору, бавовняне волокно, шкаралупу волоського горіха, коксові дрібки, целюлозні волокна, капок, кенаф, молочайні волокна, тирсу, деревинну стружку, деревинну тирсу і торфовий мох. Також у якості сорбентів можуть бути застосовані матеріали тваринного походження, зазвичай, ті, що утворюються як відходи в результаті переробки (шкіра, кістки, копита)[1 - 3].

Властивості сорбуючих матеріалів включають гідрофобність, олеофільність, високу поглинальну здатність, високу швидкість поглинання, тривалість зберігання, здатність до нафтовіддачі з сорбенту, можливість повторного використання та деструкції сорбенту. Деякі сорбенти, що мають принаймні якісь з цих властивостей можуть бути удосконалені [3].

Для видалення розливів нафти на практиці найбільш часто застосовуються синтетичні сорбенти, у зв’язку з їхніми гідрофобними та олеофільними характеристиками. Синтетично створені сорбенти зазвичай мають досить високу нафтоємність, високу швидкість поглинання, гарні показники плавучості, проте не відповідають вимогам щодо деструкції – мають тривалий термін розкладання та потребують спеціальних методів утилізації. Крім того, деякі з них є достатньо токсичними і можуть разом з поглинутим забрудником завдати довкіллю ще більшої шкоди [3].

Сорбенти, створені на основі сировини рослинного та тваринного походження, можуть мати нижчі показники нафтоємності та потребувати спеціальної обробки для досягнення певного рівня плавучості, але найбільше відповідають вимогам щодо деструкції. Проте разом із поглинутим нафтовим забрудником вони потребують певних методів утилізації або застосування додаткових операцій щодо стимуляції розкладання.

Матеріал на основі сфагнового моху розглядається як перспективний для створення нафтових сорбентів, оскільки він має високу поглинальну здатність, після модифікації набуває плавучості та є речовиною рослинного походження.

Термічна обробка матеріалу на основі сфагнового моху дозволяє покращити показники плавучості та нафтоємності сорбенту, але, разом з тим, призводить до крихкості матеріалу. А значить, матеріал є здебільшого не здатним до регенерації та повторного використання і потребує разом із поглинутим забрудником екологічно безпечних методів утилізації.

Одним із можливих шляхів утилізації відпрацьованого сорбенту є спалення на місці. Такий метод може бути застосований за умови ліквідації розливів на ґрунті. У результаті застосування даного методу відбувається повна ліквідація нафтового забруднення та відпрацьованого сорбенту. Недоліками такого методу може бути неконтрольованість процесу горіння, пов’язана з цим небезпечність для екосистем. Дані про дослідження щодо спалення відпрацьованого нафтового сорбенту безпосередньо на воді на даний момент відсутні.

Існують пропозиції використовувати відпрацьований сорбційний матеріал на основі сфагнового моху у якості висококалорійного палива [4]. Проте відсутні дані про практичне застосування даного методу. Крім того, при зборі відпрацьованого сорбенту та транспортуванні його до місця утилізації, підвищується працемісткість процесу та зростає небезпека розширення меж забруднення в наслідок мікророзривів у структурі сорбенту [3, 5].

Розміщення відпрацьованих сорбентів на полігонах технологічно простий та економічно мало витратний метод, проте має досить тривалий характер дії, оскільки знешкодження нафтопродукту відбувається шляхом його природного розкладання. До його недоліків також можна віднести працемісткість пов’язану зі збором відпрацьованого сорбенту, можливість збільшення території забруднення та необхідність відведення спеціальних ділянок території для створення полігонів.

Біологічний метод ліквідації нафтових забруднень є найбільш перспективним на сьогодні і забезпечує деструкцію нафтопродуктів в результаті життєдіяльності мікроорганізмів на нешкідливі для довкілля матеріали. Проте застосування цього методу потребує фіксації біопрепарату на твердих носіях, або активації його іншими методами. Крім того, життєдіяльність мікроорганізмів перебуває у залежності від температури навколишнього середовища.

На наш погляд, пріоритетним напрямком вирішення проблеми ліквідації нафтозабрудненнь та утилізації відпрацьованого сорбенту на основі сфагнового моху може бути створення біосорбційної технології з іммобілізацією нафтоокислюючих мікроорганізмів на сорбент-носій. Принцип дії таких технологій полягає в тому, що на дрібнодисперсний порошковий сорбент іммобілізують вуглеводоокислюючі штами мікроорганізмів разом із поживним середовищем. Сорбент поглинає забруднення і надійно утримує його всередині, а мікроорганізми в результаті процесів життєдіяльності розкладають нафтові вуглеводні на простіші речовини.

Вже відомо практичне застосування подібних біосорбційних технологій в Україні, створених на основі торфу та активованого вугілля (препарати «Еконад», «Еколан» ).

Розглянуті методи утилізації відпрацьованих нафтових сорбентів, попри те, що мають ряд переваг та недоліків, дозволяють у повній мірі досягти знешкодження сорбенту та поглинутого ним забрудника. Всі ці методи можуть бути застосовані при утилізації сорбенту, створеного на основі сфагнового моху. Найбільш перспективним і доцільним серед існуючих методів можна вважати застосування мікроорганізмів для створення біосорбційної технології. Це дозволить досягти повної ліквідації нафтового забруднення, суттєво зменшить працемісткість процесу, оскільки операції зі збору та регенерації відпрацьованого сорбенту будуть відсутні та тим самим максимально його здешевить.

 

Використані джерела:

1.     Особенности очистки воды от нефтепродуктов с использованием нефтяных сорбентов, фильтрующих материалов и активных углей / Е. В. Веприкова, Е. А. Терещенко, Н. В. Чесноков [ и др.], //Jornal of Siberian Federal University. Cemistry. – 2010. –  №5. – С. 285 – 304.

2.     Долина Л. Ф. Сорбционные методы очистки производственных сточных вод. Учебное пособие по проектированию локальных станций очистки сточных вод. Ч. 1.  / Л. Ф. Долина. – Днепропетровск: ДИИТ, 2000. – 84 с

3.     Adebadjo M. O. Porous Materials for Oil Spill Cleanup: A review of Synthesis and Absorbing Properties / M. O. Adebadjo, R. L. Frost Ray L., J. T. Kloprogge, O. Cambody // Journal of Porous materials. – 2003. – № 10 (3). – pp. 159 – 170.

4.     Дражнікова А. В. Екологічно безпечні нафтові сорбенти / А. В. Дражнікова, Т. В. Михалевська // Екологія довкілля та безпека життєдіяльності. – 2007. – №3. – С. 42 – 44.

5.     Ивасишин П. Л. Ликвидация последствий разливов нефти посредством биоразлагающих сорбентов / П. Л Ивасишин //Нефтяное хозяйство. – 2009. – №5. – С. 112 – 113.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info