zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ І ФОРМУВАННЯ КАТАЛОГА

 

Лелет О.Ю.

Україна, м. Луцьк,

Луцький національний технічний університет

 

Аннотация. В статье исследуется возникновение и развитие каталога. Осуществлена классификация этапов развития каталога: епоха Средневековья (XIII ст.), епоха Возрождения (XІV ст.), епоха позднего Возрождения (XV ст.), эпоха Маньеризма (XVI ст.), епоха Романтизма (XІХ ст.), епоха Модернизма (XХ ст.) и епоха Постмодернизма (XХI ст.). Прослежены художественно-стилевые особенности, которые на протяжении веков распространялись и усовершенствовались.

Ключевые слова: каталог, реклама, продукция, дизайн, полиграфия, имидж.

 

Актуальнісь теми. Каталог це перш за все досить зручна річ, яка допомагає людям ознайомитись з різними сферами діяльності, як економічної, рекламної, так і мистецької.

У зв’язку зі стрімким розвитком НТР каталог в залежності від різних епох зазнавав значних змін. Виявлення особливостей розвитку каталогу, як загальних, так і стилістичних, в різні історичні періоди та їх класифікація дає можливість здійснити аналіз та узагальнену характеристику, для того, щоб спростити роботу дизайнера.

Наявність каталога для будь-якого товару є актуальним питанням, так як грамотно розроблений дизайн каталога значним чином піднімає загальний імідж виробника і надає допомогу в просуванні послуг і товарів на ринку. Дана тема є актуальною в контексті графічного дизайну. Поява нової продукції зумовлює дизайнерів до нових конструктивних рішень, і дає можливість для створення цікавих і особливих каталогів. Каталоги з нових матеріалів та оригінальним дизайном набувають попиту серед суспільства дають поштовх для подальшої їх розробки.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Під час проведення дослідження даної теми, було знайдено мало наукових робіт, безпосередньо пов’язаних з дизайном каталогів, їх розвитком. Значна кількість наукових праць розглядає питання нового оформлення каталогу. Дану проблему розкривали такі дослідники як Н.Ю. Аландаренко [1], Р.І. Макшанцев [4], А. Дейан [5]. У їхніх працях описується зовнішній вигляд каталогу, специфіка формотворення з точки зору художнього оформлення та композиційного підходу.

З розвитком технологій також змінюються особливості моделювання каталогів. Дана проблема висвітлена у працях В.В. Бугрим [2], Т.М. Компанець [2] та Т. Д. Булах [3]. В їхніх роботах розкрито проблематику конструктивно-технічних процесів формотворення в каталогах.

В оглянутих роботах науковців, каталог було розглянуто з філософської, технічної, психологічної та економічної точок зору, але з точки зору дизайну це питання висвітлено побіжно. Отже, обрана тема є актуальною.

Формулювання цілей статті. Метою роботи є виявлення етапів розвитку каталогу в історичному контексті. Завдання: висвітлити історичні аспекти зародження і розвитку каталогу, дати характеристику поетапних стильових змін у його розвитку.

Об’єктом дослідження є каталог. Предметом дослідження є історія каталогу від його виникнення і до нинішніх часів.

Виклад основного матеріалу. Ранні етапи розвитку каталогу відрізняються від теперішніх тематикою і стилістикою, проте вони несуть фундаментальне значення для подальшого розвитку каталогів. Перші відомі нам каталоги датуються добою Середньовіччя, які з'явилися у Південній Європі. Зокрема, в Італії 1203 році каталоги грали роль ідентифікації громадян міста. Римляни вносили в каталог вигуки, які належали представникам сфери обслуговування. Він являв собою дерев’яну дошку, на якому вирізались дані: малюнки, тексти. Даний каталог мав назву «Вигуки Риму», в нього входило 192 вигуки [7].

У епоху Відродження каталог почав удосконалюватись. Першопочатківцем цієї епохи була Італія, а згодом в 1320 році цю тенденцію перехопила Франція. Гійом де Вільнев випустив каталог під назвою «Вигуки Парижа», а згодом вийшов каталог «Вигуки Лондона» з подібним наповненням [7].

Епоха пізнього Відродження значно відрізняється від попередніх у зв’язку із винаходом Йоганна Гутенберга (друкарського верстака 1440 р.). Почали випускати друковані каталоги. Першим, хто скористався винаходом даного діяча був представник Німеччини Йоганн Мюллер, він випустив список спеціалізованої продукції, яка була в нього друкарні. В цей каталог входили книги, які вже були випущені і ті, що готуються до друку.

Епоха Маньєризму представляє перший офіційно визнаний у світі каталог, який з'являється в 1501 році [3]. Ця заслуга належить Альду Мануцію родом із Італії, який випустив 15 каталогів з товарами, на які було вказано ціни.

У епоху Романтизму каталоги почали відігравати визначну роль у рекламній сфері. Дуже багато підприємців і бізнесменів вирішили скористатись можливістю розрекламувати свій товар за допомогою каталога. Таким чином, в 1872 році, в Чикаго підприємець Аарон Монтгомері випустив каталог свого залежаного і непопулярного товару [6]. Після тріумфального розпродажу товарів Монтгомері, подібні каталоги міцно закріпилися, як одна з форм торгівлі. Також помітного впливу почав набирати музейний каталог.

Подібний тип рекламної продукції став приходити на російський ринок приблизно 70-80 роках ХІХ ст. Фірма «Олександр», яка була заснована в Петербурзі стала лідером у реалізації товарів шляхом розсилання рекламних каталогів [6]. Їхнім конкурентом була компанія «Мур і Мереліз», яка була заснована бельгійськими бізнесменами Арчибальдом Мерелізом і Ендрю Муром.

На епоху Модернізму припадає розквіт торгівлі за каталогами початок ХХ століття. У ті роки майже 300 компаній в найбільших містах Росії: Москві, Санкт-Петербурзі, Нижньому Новгороді та ін. торгували товарами поштою за допомогою каталогів. Більше 9 млн. жителів 140-ка мільйонної Росії воліли робити покупки за каталогами. Не дивлячись на тяжкі часи для Радянського Союзу, в період Другої світової війни, лише деякі прибічники подібного виду торгівлі ("Посилторг," Насіння поштою і "Книги поштою") все-таки продовжували розповсюджувати товари за каталогами.

У сучасній Росії близько 40 компаній займаються торгівлею за каталогами, які розсилаються за допомогою поштових компаній. У порівнянні з європейськими країнами ця цифра виглядає більш ніж скромно, тому наш ринок є неораним полем для компаній, які торгують по каталогах, наприклад, Німеччина, Франція та Фінляндія. Однак аналітики передбачають збільшення в Росії обсягів товарів реалізованих за допомогою каталогів і великий приріст в цьому секторі саме російських, а не іноземних, компаній. Цей період характеризується також поширенням мистецьких каталогів.

Епоха Постмодернізму представлена швидким розвитком новітніх технологій, який посприяв створенню 3D каталогів. Вони на сьогодні займають помітне місце. Зокрема, Н.В. Вараксіна – зав. відділу науково-технічного забезпечення та впровадження комп’ютерних технологій працювала над створенням галузевої наукової бібліотеки, що являла собою 3D каталог [4]. Поява електронних каталогів та масове використання інтернет-технологій, домінують в суспільстві. Завдяки цьому з’явились нові технології та матеріали, які до сьогодні не використовувались в каталогах. Сучасний каталог став самостійним графічним твором мистецтва, він отримав повну свободу форми, технік та підпорядковується уявленням та ідеям індивідууму, який його проектує.

Висновки. Розвиток та становлення каталогу відбувалося у наступних етапах: Середньовіччя XIII ст. («Вигуки Риму» – перший каталог), епоха Відродження XІV ст. (Гійом де Вільнев, каталог «Вигуки Парижа»), епоха пізнього Відродження –XV ст. (масове виготовлення друкованих каталогів), епоха Маньєризму XVI ст. (перший офіційно визнаний у світі каталог), епоха Романтизму XІХ ст. (Аарон Монтгомері, каталог залежаного і непопулярного товару), епоха Модернізму XХ ст. (популярність торгівельних каталогів) та епоха Постмодернізму XХI ст. (електронні каталоги). В ході дослідження історії розвитку каталога першопочатково спостерігається його рекламна функція, а з ХХ ст. каталог виступає витвором графічного мистецтва.

Перспективи подальших досліджень. Надалі планується дослідити детальніше художні особливості електронних каталогів та їх сучасні концепції.

 

Список використаної літератури

1.     Аландаренко Н.Ю. Психологія кольору в друкованій рекламі / Н.Ю. Аландаренко [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://journlib.univ.kiev.ua/index.php?act= article&article=1555

2.     Бугрим В.В. Ментальність і реклама / В.В. Бугрим, Т. М. Компанець // Рекламіст. – 1998 – № 8. – С. 6.

3.     Булах Т. Д. Історія реклами у видавничій справі / Т. Д. Булах [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://eprints.rclis.org/19203/1/istoria_reklamy.pdf

4.     Вараксіна Н.В. Створення галузевої наукової електронної бібліотеки / Н.В. Вараксіна [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://festival21.org/stati-i-publikacii/varaksina-nataliya-volodimirivna/

5.     Дейан А. Реклама / А. Деян. – М., Сирин, 1993. – С. 13.125с.

6.     Каталог вечный спутник торговли [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.kursiv.ru/kursivnew/format_magazine/archive/47/4.php

7.     Краткая история появления рекламных каталогов [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://apprint.ru/istoriya-sozdaniya-katalogov/

8.     Макшанцев Р.І. Психологія кольору в друкованій рекламі /Р.І. Макшанцев [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.advesti.ru/publish/psiholog/200405_color2/Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info