zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>захоплення як засіб самовираження Сучасних студентів

 

Тяговська О.С.

Україна, м. Київ

Київський університет імені Бориса Грінченка

 

В работе очерчены наиболее популярные увлечения современной молодежи с учетом гендерной специфики. Осуществлен анализ результатов практического исследования увлечений студентов; выделена тенденция связи их хобби с профессиональным становлением.

Ключевые слова: увлечения, юношество, гендерные особенности юношеских увлечений, женские/мужские хобби.

 

Коли особистість досягає юнацького віку, актуальною для неї постає проблема вивчення та виявлення власної індивідуальності. Поєднуючись з започаткованою у попередньому підлітковому віці потребою самоствердження, у молодої людини активізується прагнення до самовираження. Однією із розповсюджених форм самовираження фігурують захоплення,  які і є виразником індивідуальності юнацтва. Більше того, захоплення, що поєднані зі здібностями молодої людини, можуть стати підґрунтям для її професійного та особистісного самовизначення. Таким чином, вивчення специфіки захоплень сучасного юнацтва є важливою науковою проблемою, що водночас має і прикладний характер – знання загальних тенденцій засобів самовираження молодих людей дозволить оптимізувати вибір ними захоплень та покращити їх вплив на формування особистості.

Питання вивчення хобі юнацтва започаткувалось у психології ще радянськими вченими (Л.І. Божович, І.С. Кон, А.Є. Лічко), а потім системно опрацьовувалось вітчизняними психологами (І.С. Булах, О.П. Сергєєнкова). Однак недостатньо висвітленими є гендерні особливості юнацьких захоплень, що і стало предметом нашого дослідження. Метою статті є висвітлення й аналіз результатів вивчення особливостей хобі сучасних хлопців і дівчат.

Захоплення ми тлумачимо на кількох рівнях, зокрема мотиваційному (підвищений інтерес до якось сфери діяльності), емоційному, що  виявляється позитивний емоційний супровід цієї діяльності (наснага, запал) та поведінковому (заняття, що цілком поглинає особистість, створюючи ситуацію успіху). У процесі оволодіння старшокласником основами наук, разом із збагаченням життєвого досвіду формуються і розвиваються інтереси, які в цьому віці часто набувають форм серйозних захоплень, що можуть зіграти вирішальну роль в професійному становленні особистості.

Захоплення юнацтва різноманітні, але в той же час досить типові і піддаються класифікації. На відміну від підлітків, у яких інтереси є швидкоплинними і поверховими, захоплення юнацтва є більш різноманітними та стабільними. При виборі хобі молода людина виявляє свою самостійність і здійснює пошуки способів й сфер самореалізації.  За думкою А.Є. Лічко, тип захоплення юнаків і дівчат визначається змістом їх особистості. Молодіжні захоплення  А.Є. Лічко та  Ю.О. Строцький класифікують на такі типи, як інтелектуально-естетичні, егоцентричні, азартні, лідерські, інформаційно-комунікативні, накопичувальні, тілесно-мануальні [1, 379].

Інтелектуально-естетичні захоплення ґрунтуються на глибокій цікавості юнака чи дівчини до певної галузі знань чи сфери діяльності – історії, музики, малювання, комп’ютерного програмування тощо. Тілесно-мануальні захоплення юнацтва продовжують підліткову потребу  зміцнити свою силу, витривалість, набути спритності чи яких-небудь вишуканих мануальних навичок. Дівчата для поліпшення фігури можуть захоплюватись шейпінгом, аеробікою та спортивними танцями.

Нечасто зустрічаються молоді люди, що мають накопичувальні захоплення, в основу яких покладене колекціонування, яке може поєднуватись із пізнавальною потребою, із схильністю до накопичення матеріальних благ, з бажанням слідувати молодіжній субкультурі (збирання етикеток, наклейок, дисків) тощо. Так само рідкісними для юнацького віку (на противагу підліткам) є егоцентричні захоплення, головним призначенням яких є не поглиблення компетентності, а спосіб самоствердження, досягнення лідерства серед ровесників. Вряди-годи зустрічаються азартні захоплення – картярські ігри, ставки та парі на гроші, лотереї та різноманітні лото, які потребують для своєї реалізації коштів, тому не надто популярні серед молоді.

Натомість розповсюдженими щодо сучасного юнацтва є  інформативно-комунікативні захоплення, які виявляються через постійне  спілкування з ровесниками засобами мобільного зв’язку чи мережі Інтернет, довготривале просиджування перед екраном телевізора чи комп’ютера. Щодо успішних старшокласників і студентів фігурують лідерські захоплення, які втілюються у ситуаціях, де можна керувати, організовувати, спрямовувати інших, на кшталт участі в учнівському чи студентському самоврядуванні.

Щодо гендерних особливостей захоплень юнацтва мають місце як схожі риси, так і відмінні ознаки. Зокрема, спільною для обох статей є розповсюджена орієнтація не тільки на досягнуті результати, але й на процес діяльності.  Також спостерігається загальна тенденція юнацтва пов’язувати своє хобі з майбутньою професійною діяльністю.

Водночас практичні дослідження засвідчують гендерні відмінності щодо найбільш популярних захоплень молодих людей. Так, найпопулярнішими хобі дівчат є декоративне мистецтво (скрапбукінг, бісероплетіння, декупаж, орігамі, миловаріння, виготовлення декоративних свічок, макраме, шиття іграшок); кулінарія; спорт і танці; хобі, пов’язані з розумовою і естетичною діяльністю (вивчення іноземних мов, відвідування виставок, малювання, дизайн); розведення домашніх тварин, кімнатних рослин. Для хлопців є типовим інший перелік найпопулярніших захоплень, а саме: рибалка та полювання; автомобілі та мотоцикли; спорт (в т.ч. заняття в тренажерних залах, екстремальні види спорту); рукоділля (авто- та авіамоделювання, різьба та інше); захоплення комп’ютерними технологіями (конструювання сайтів, 3D-графіка, фотошоп, ведення блогів)  [2].

Для більш детального з’ясування гендерних особливостей захоплень юнацтва ми провели практичне дослідження із залученням студентів як типових представників юнацтва. Загальна вибірка становила 68 осіб з однаковою кількістю хлопців і дівчат, з якими було проведене анкетування. На підставі кількісної обробки результатів анкетування було здійснено їх ранжування, яке виявило значущість  вищезгаданих хобі для опитаних студентів та виразний гендерний розподіл, подані у таблицях 1 та 2.

 

Табл. 1

Зведені дані ранжування типових захоплень дівчат

з/п

Назва захоплення

Рейтингова позиція

1

Декоративне мистецтво

5

2

Кулінарія

3

3

Спорт і танці

2

4

Хобі, пов’язані з розумовою й естетичною діяльністю

1

5

Розведення домашніх тварин, кімнатних рослин

4

 

Якісний аналіз відповідей дівчат засвідчив спрямованість їх хобі на загальний особистісний розвиток, що підтверджує пріоритетність  захоплень, пов’язаних з розумовою та естетичною діяльністю. Зауважимо, що більшість респонденток є майбутніми філологами, тому зацікавленість вивченням іноземних мов має для них безпосереднє професійне спрямування. Водночас типові функціональні жіночі захоплення, які відображають роль дружини, господині, не надто популярні серед студенток. Ранжування результатів  анкетування опитаних хлопців виглядає так:

 

Табл. 2

Зведені дані ранжування типових захоплень хлопців

з/п

Назва захоплення

Рейтингова позиція

1

Рибалка та полювання

4

2

Автомобілі та мотоцикли

2

3

Спорт

3

4

Чоловіче рукоділля

5

5

Захоплення комп’ютерними технологіями

1

 

Найпопулярніше захоплення хлопців комп’ютерними технологіями можна пов’язати як з задоволенням актуальних потреб навчальної діяльності, так і з майбутнім професійним спрямуванням. Натомість привабливість дорожньої техніки виражає характер мрій студентів. Зацікавленість спортом поєднує в собі як активні дії (частина студентів справді опікується своїм фізичним станом і здоров’ям), так і пасивні споглядацькі через вболівання. Традиційні чоловічі хобі – рибалка і полювання не є розповсюдженими серед опитаних студентів, як і чоловіче рукоділля.

Оскільки анкетування носило напіввідкритий характер, студентам пропонувалося доповнити визначений перелік захоплень власними уподобаннями. Серед їх назв простежувалась гендерна диференціація. Так, студентки виокремили ще читання, вокал, моду та фотографування; чоловіча половина цікавиться кіберспортом, азартними іграми. У частини представників обох статей фігурував інтерес до естетичних видів діяльності (музика, малювання) та писемною творчістю (написання віршів, прози, статей).

Отже, захоплення відіграють важливу роль у становленні особистості юнацького віку. Інтереси студентів здебільшого пов’язані з обраним напрямком навчання. Зафіксовано спільну щодо студентів і жіночої, і чоловічої статі  тенденцію переважання хобі, спрямованих на особистісний розвиток. Подальші дослідження плануємо спрямувати на питання вивчення співвідношення захоплень молодих людей з  їх життєвими цінностями.

 

Література

1.     Реан А. А. Психология человека от рождения до смерти / А. А. Реан. – СПб.: Прайм-Еврознак, 2002. – 656 с.

2.     Самые популярные виды хобби для мужчин и женщин: [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.hint4.me/3108-samye-populyarnye-vidy-hobbi-dlya-muzhchin-i-zhenschin.html#ixzz3E70CcXoE.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info