zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ДВА СВІТИ У ТВОРЧОСТІ ЛЕОПОЛЬДА ФОН ЗАХЕР-МАЗОХА

 

Приймак Л.Б.

Україна, м. Івано-Франківськ,

Прикарпатський національний університет імені В.Стефаника

 

Имя известного австрийского писателя Леопольда фон Захер Мазоха более известно писателю как родоначальника «мазохизма», чем мастера австрийской прозы. Важное место в его творческом наследии занимают произведения, посвященные Галичине. Статья знакомит читателя с особенностью галицкого цикла и его местом в творчестве писателя.

 

У творчості відомого австрійського письменника Леопольда фон Захер-Мазоха галицькі мотиви є особливою сторінкою і мають принципове значення. Постать фон Захер-Мазоха асоціюється здебільшого з терміном «мазохізм», що означає задоволення від страждань.[1;279] Широке використання цього терміну відіграло сумну роль у сприйнятті художніх творів Мазоха. Читачі не завжди розуміли те, що його творчість не обмежувалася лише «мазохістським дискурсом», а мала значно ширший діапазон. Така тенденція легко прослідковується на прикладі сучасних видань Захер-Мазоха. Так, наприклад, його відомий роман «Венера в мехах»(«Венера в хутрі») вийшов у Москві в 1992 році накладом 100 тис. примірників в серії «Секс-пир. Жемчужины интимной словесности». Той же роман у тому ж році, але у іншому видавництві («Культура») був надрукований з додатком праць по мазохізму масовим накладом (100 тис. примірників). Згодом у 2003 році той же самий роман був передрукований в серії «Эротическая класика». Роман Захер-Мазоха «Шахиня» був виданий роком пізніше Інститутом соціології у серії «Интимная жизнь монархов»(2004).

Зрозуміло, що таке уявлення про спрямованість творчого доробку Захер-Мазоха наштовхує читачів на однобоке сприйняття творів митця австрійської літератури, вбачаючи в ньому лише такого, який оспівує особливі, навіть патологічні стосунки між чоловіком та жінкою. Між тим, уважний аналіз усього корпусу творів Захер - Мазоха приводить до висновку, що ми маємо справу не просто з двома тенденціями, а двома світами, які умовно можна було б визначити як місто і село. З огляду на таку позицію є показовим, що дія (вже згаданої «Венери в хутрі») відбувається десь на Карпатському курорті. З´ясувати хронотоп роману дуже важко. І, натомість дія тих творів письменника, які він присвячує простим людям, що живуть за законами природи, цінують людські стосунки, відбувається у конкретній місцевості, де є чудові пейзажі, які автор малює з особливим захопленням:«Небо, безхмарне і ясно-блакитне, виднілося в просвітах між кронами нерухомих поважних ялин. Важкий сирий запах гнилі висів на гігантських голках і стеблах. Під нашими ногами жодного разу не хруснуло, ми йшли по м´якому, податливому килиму.»[2;1]. І показовим є те ,що «Венеру у хутрі» пейзажами автор обійшов.

Це два зовсім різні світи. З огляду на це, дуже влучно, на наш погляд, оформлені видання «Вибрані твори Л. фон Захер-Мазоха»(1999): у книзі спочатку відтворені світлини «з панського життя» (відповідно капелюшки, парасольки тощо), а потім подаються образки галицького одягу.

Для Захер-Мазоха – це була свідома позиція: там, в панському житті існують певні комплекси, які й одержали назву мазохізму: панування жінки над чоловіком та ін..Між тим, для письменника є важливою така позиція, що: «Коли полька володіє чоловіком, великоросіянка хоче йому підкорятися, то малоросіянка вимагає рівності з ним».[3,21] Закоханий у рідний край , його людей Захер-Мазох із захопленням стверджує :«Між Доном та Карпатами живуть вроджені демократи».[4,21] Уважний читач «панських» романів Захер-Мазоха не може не помітити , що в них ніякої «рівности», «демократизму», немає, бо там нормальні людські відносини зазнають якогось дивного збочення.

Ті два світи, про які йшлося вище, послідовно віддзеркалюються у творчості Захер-Мазоха. Сказане не має на меті протиставити одну тенденцію , яка існувала в творчості Захер-Мазоха іншій чи визначити вищість однієї з них. Вони існували паралельно незалежно одна від одної, майже не перетинаючись. Л.Цибенко намагалась довести, що, умовно кажучи мазохістські елементи виникали в творчості письменника «виходячи з попиту книжкового ринку того часу», що й зумовило утвердження такої теми письменства, як «невтомні варіації пікантної теми, названої згодом мазохістської . Саме в ній і вбачався негативний аспект творів Захер-Мазоха».[5;364] Не можна погодитися з визначенням зазначеного аспекту, як негативного. Якби там не було, у європейську літературу Захер-Мазох увійшов перш за все як виразник певної сексуальної переверзії, протилежної садизмові. Поява такого мотиву у творчості Захер-Мазоха аж ніяк не можна пояснити лише потребами книжкового ринку. Він був викликаний соціально-культурними обставинами (передчуття модерністських прагнень не тільки в мистецтві, але й у міжлюдських стосунках, а також навіть суто біографічними причинами). Було справедливо зазначено, що його творчість «була тим першим камінцем, який зрушив цілу лавину психоаналітичної літератури 20 століття, а у широкому розумінні, його доробок був водо розділом між позитивізмом XIX століття та грядущою епохою Срібного Відродження - Сецесії».[6;4]

Нарешті витоки деяких мотивів в творчості Захер-Мазоха можна побачити в історії європейської літератури - досить згадати «Страждання юного Вертера» Й.В.Гете чи «Ідіота» Ф.Достоєвського. Але, разом з тим не справедливо стверджувати , що вся творчість австрійського письменника зводилася лише до художньої розробки «мазохістських мотивів». Це один із світів Захер - Мазоха, але разом із тим паралельно існував інший світ -сільський, народний. Інакше кажучи, цілий пласт літературної творчості Захер-Мазоха присвячений відображенню етнографічного та соціального аспектів тогочасного галицького життя.

Дуже цікаво, що галицькі нариси часто супроводжуються у Захер –Мазоха етнографічними примітками, які засвідчують не просто уважне ставлення автора до предмету своїх описів, але і його щире захоплення краєм, де народився. Так, у примітці до оповідання «Дон Жуан з Коломиї він пише: «Українці «творять велику двадцятимільйонну націю, яка з поміж усіх слов´янських племен вирізняється фізичною вродою, благородними рисами обличчя, духовними задатками, милозвучністю мови та багатством народної творчості».[7;38] Принципового значення у цьому сенсі набуває його етнографічний нарис «Жіночі образки у Галичині», де прямо сказано, що в української жінки «ідея свободи та рівності – в крові».[8;29] Цієї особливості читач не може помітити у героїні роману «Венера в хутрі».

Не менш важливою є примітка до нарису «Опришок». Показовим є те, що, надзвичайно багату творчість українців автор називає нашою,не відділяючи себе від народу, серед якого виріс. Таке «ми» є ознакою самовизначення письменника, який почуває себе вільним і рівним серед простих галичан і називає їх своїми земляками. Захер-Мазох зазначає про те, що «ніколи не стрінеш фривольности, не кажучи уже про відверто непристойні речі».[9;102]

Вище вже йшлося про те, що два світи Захер-Мазоха ніде не перехрещуються, але щоправда за словами самого письменника між ними немає протиріччя. Він писав: «Княгиня або селянка в горностаї або в овчині – завжди це жінка в хутрі з хлистом, що робить з чоловіка раба є одночасно моє творіння і справжня селянська жінка».[ 10;363] Однак, аналіз творів свідчить про те, що звичайна українська селянка ніколи не намагалася зробити із свого чоловіка раба, бо за словами самого ж письменника, її вроджений демократизм не дозволяв їй цього зробити.

Відомо, що Л. фон Захер-Мазох детально вивчав мову, звичаї, історію народів, які мешкали на території Галичини – а перш за все українців. Згадаємо його збірку «Галицькі оповідання» (1876). Письменник виявляє і глибокі знання історії Галичини, а також народної творчості, легенд і міфів. Він з великою любов´ю описує місцевих жителів, їх зовнішні риси, характер, вбрання.

Отже, справедливо можна стверджувати, що Захер-Мазох не лише добрий знавець психології галичан, а й їхньої героїчної історії. Так, у «Карпатських розбійниках» йдеться про життя опришків, яких автор бачив народними героями,які покликані мстити за страждання пригноблених селян. Між іншим, згадується і дядько оповідача, який обіймав на той час посаду камерального урядника в Калуші Окрім того, основне місце в нарисі належить легенді про Олексу Довбуша, що є свідченням добрих знань автора історії галичан.

В Галичині твори Захер-Мазоха багато перекладалися ще за його життя у часописах «Зоря», «Родинний листок», «Слово», «Бесіда», «Галичанин». Переважали твори історико - етнографічні, пов´язані з життям і побутом Галичини, а не «мазохістського спрямування». Тому, галицькі мотиви у творчості Захер-Мазоха не можна вважати чимось другорядним чи випадковим. Навпаки, вони створюють ту важливу складову, без урахування якої неможливо уявити собі сутність творчості цього письменника.

 

Література

1.     Москалець В.П. Психологія суїциду /В.П.Москалець.- К.:Академвидав,2004.-286 с.

2.     Захер-Мазох Л. Мандрівник [Електронний ресурс].  Режим доступу: http://eugenereed.blogspot.com/р/blog-page_31.html Мандрівник

3.     Захер-Мазох Л.. Вибрані твори/ Леопольд Захер-Мазох.-Львів:Літопис,1999.-400 с.

4.     Там само.

5.     Цибенко Л. Передмова /Лариса Цибенко// Захер-Мазох Л.. Вибрані твори.- Львів: Літопис,1999.-398 с.

6.     Захер-Мазох Л. Криваве весілля у Києві/Леопольд фон Захер-Мазох/Упоряд. Охріменко Ю. та ін. –Львів,1999.-28с.

7.     Захер-Мазох Л.. Вибрані твори/ Леопольд фон Захер-Мазох .-Львів:Літопис,1999.-398 с.

8.     Там само.

9.     Там само.

10.  Захер-Мазох Л. Венера в мехах/ Леопольд фон Захер-Мазох.-М.: Республика, 1993.-368 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info