zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>Бібліотеки як складова навчального процесу київського та львівського студентства кінця ХІХ – початку ХХ ст.

 

Мельник І.С.

Україна, м. Київ, Національний педагогічний

університет імені М.П. Драгоманова

 

Проаналізовано роль бібліотеки у навчальному процесі київського та львівського студентства кінця ХІХ – початку ХХ ст. Показано режим роботи бібліотек, фондове наповнення, студентську та меценатську допомогу бібліотекам університетів.

 

На сьогодні перед сучасною вітчизняною історичною наукою постає велика кількість не вирішених питань в історичному минулому нашої держави. Ще досить багато залишилось проблем, в історії України, які потребують першочергового дослідження та об’єктивного висвітлення. Одним із таких відкритих питань залишилось дослідження основних суб’єктів навчального процесу у вищих навчальних закладах Києва та Львова кінця ХІХ – початку ХХ ст. На даний час одним із таких не досліджених суб’єктів залишилась проблема ролі бібліотеки, як важливої і невід’ємної складової навчального процесу у вишах на тогочасних українських землях. Саме бібліотеки мали велике значення в здобутті вищої освіти тому, що були єдиним доступним джерелом інформації для студентів тогочасних вишів Києва, Львова та ін. міст України кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Розглядаючи бібліотеки, як важливий інструмент у навчальному процесі кінця ХІХ – початку ХХ ст., слід зазначити, що студентам київського вищого навчального закладу св.Володимира ще з початку заснування університету була побудована бібліотека спеціально для викладачів та студентів. Окремо для студентів було виділено мебльовану кімнату зі столами й шафами, а також до потреб університетської молоді надавався власний папір, пера та чорнила. У повсякденній підготовці до навчання студентська молодь могла отримувати та користуватись книгами лише у навчальний час, причому термін і кількість обмежувалися, але найцінніші видання користувачам не видавались. Займатись студентству, спочатку існування, дозволялось лише з 9.00 до 14.00 год.

Окремим блоком слід відзначити роль української студентської громади київського політехнічного інституті кінця ХІХ – початку ХХ ст. До основних завдань цього гуртка входило і вирішення проблеми забезпечення студентства навчальною літературою і фондове наповнення університетської бібліотеки. Виходячи з того, що при політехнічному інституті існували україномовні кафедри та велося читання україномовних дисциплін, питання навчальної літератури стало в рамках нагального. Так, 24 жовтня 1906 р. відбулося зібрання студентів на якому прийняли рішення з питання україномовних книжок з історії, етнографії та історії української літератури. З цим рішенням відбулося звернення до декана факультету, у якому було подано навіть список бажаних книг, які вони хотіли б бачити у науковій бібліотеці. Також представники цього гуртка перебували у складі бібліотечної комісії котра щорічно проводила аналіз використання студентами українських книг по таким критеріям: особи, які робили замовлення книг, які книги, скільки разів. Так, 1913 р. в політехнічному інституті найбільшою увагою користувалась: періодика: «Літературно–науковий вісник» і «Українська хата»; письменники: В. Винниченко, Б. Грінченко, М. Грушевський, І. Франко, Т. Шевченко [1, с. 73]. Українською студентською громадою було зроблено визначний вклад у розбудову наукової бібліотеки київського політехнічного інституту, що допомогло університетській молоді впевненіше торувати науковою стежкою і будувати своє майбутнє.

Розгляду бібліотеки, як важливу складову навчального процесу львівського студентства кінця ХІХ – початку ХХ ст., слід зазначати, що з початку заснування навчального закладу для його учнів була передана бібліотека від колегіуму єзуїтської академії. Студенти аби не витрачати багато власного часу на пошуки та купівлю книги для навчання, які не мало коштували, мали нагоду користуватись бібліотекою при навчальному закладі, в яку потрібно було вносити щорічні плати за користування підручниками (як і за: імматрикуляцію, іспити, колоквіуми, семінарські заняття). В 1906 р. було введено додатковий «бібліотечний внесок» у розмірі 2-х крон на рік з кожного студента, що додатково «било по гаманцю» і без того не достатньо забезпеченої молоді [2, с. 6]. Безплатно відвідувати та готуватись до занять, за пред’явленням свідоцтва про бідність, могли тільки найбідніше серед студентської молоді.

Що ж до значення бібліотеки в житті студентів Політехнічного університету, який на той час був Технічною академією, то слід наголосити, що до початку ХХ ст. студентство також не могло повністю задовольнити свої інтелектуальні потреба через невелику фондову забезпеченість бібліотеки. Для більш зручної змоги, у підготовці до занять, студентам була надана велика читальна зала і чотири великі кімнати, які були оснащені столами та шафами. У бібліотеці було присутнє центральне опалення і завдяки цьому, взимку було не так холодно. В 1894 р. загальна кількість фондових збережень сягнула 14000 томів [3, с. 195], що, в свою чергу, частково змогло заповнити студентську спрагу до знань. З початку 80-х рр. ХІХ ст. простежується активна допомога студентській молоді зі сторони Міністерства освіти у вигляді дотацій на бібліотечне укомплектування, яке сягало 1000 злотих щорічно, а з 90-х рр. ХІХ ст. – 3000 злотих; побувала меценатська діяльність як серед заможного студентства та викладацького складу і військовослужбовців [3, с. 125 - 126], котрі передавали книги до фондів бібліотеки аби найбідніша університетська молодь могла готуватись до занять та екзаменів.

Водночас в кінці ХІХ – початку ХХ ст. у навчальному процесі студентського життя значне місце посідають мережі наукових студентських бібліотек [4, с. 408], аналогам яких не було при навчальних закладах Києва. Одним із головних завдань таких бібліотек було створення читалень для студентської молоді, а також проведення в них лекцій, організація спеціальних курсів з історії України, історії культури і цивілізації, всесвітньої історії, географії, природничих наук та ін.; намагалися проводити наукові читання, а також наповнювати, по мірі можливостей, бібліотеку книжковими фондами [4, с. 408].

Отже, бібліотеки у житті київського і львівського студентства кінця ХІХ – початку ХХ ст., в щоденній підготовці до практичних занять та екзаменів, відігравали надзвичайно велике значення. Університетські бібліотеки Києва та Львова були дуже важливі для студентів у підготовці до занять, але вони не завжди відповідали молодіжним запитам і втамуванні їх інтелектуальних потреб. Так як бібліотека була єдиним доступним джерелом інформації для студентів міста Києва та Львова кінця ХІХ – початку ХХ ст., слід відзначити велику роботу студентської громади у Києві, які одним зі своїх головних завдань бачили всіляку підтримку бібліотеці аби університетська молодь могла належним чином здійснювати підготовку до занять. Студентська молодь, а також інші меценати міста Львова не відставали у внутрішньоуніверситетському житті і намагались всіляко надавати допомогу у вигляді заснування читалень та бібліотек, проведення лекцій та організації спецкурсів для студентської молоді. Бібліотеки завжди були важливою складовою навчального процесу в житті студентства Києва та Львова тому, що залишалось беззаперечним джерелом інформації, яке, часом, не досить задовольняли молодіжну інтелектуальну жаху і потяг до знань.

 

Список джерел та літератури

1.     Фартучна Галина Володимирівна. Студентство міста Києва у суспільно–політичному житті України (1900–1917рр.): дис. ... канд. іст. наук: 07.00.01 / Фартучна Галина Володимирівна; Кіровогр. держ. пед. ун-т ім. В. Винниченка. – К., 2009. – 304 с.

2.     Вісник Львівського університету. Серія: Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології / Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка; редкол.: Б. Якимович (відп. ред.) [та ін.]. – Л.: ЛНУ ім. Івана Франка, 2008. – 361 с.

3.     Науково–технічна бібліотека Національного університету «Львівська політехніка»: монографія / І.О. Бєлоус, О.В. Шишка, Д.О. Тарасов; За ред. А.Г. Загороднього. – Л.: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2009. – 196 с.

4.     Історія Львова. У трьох томах / Редколегія Я. Ісаєвич, М. Литвин, Ф. Стеблін. – Т. 2. – Львів.: Центр Європи, 2007. – 559 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info