zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ДОПОМОГИ ПРИ ПЕРЕЖИВАННІ САМОТНОСТІ В ЮНАЦЬКОМУ ВІЦІ

 

Марценюк М.О.

Україна, м. Мукачево,

Мукачівський державний університет

 

Аннотация: В статье рассматривается явление юношеского одиночества, как актуальная современная психологическая проблема, анализируются основные причины ее возникновения. Освещаются еффективные направления и формы осуществления  корреционной работы с чувством одиночества у юношей и девушек.

 

У сучасному суспільстві самотність є однією з актуальних проблем і її вивчення повинне бути спрямоване в першу чергу на вирішення практичних завдань. Однак без розуміння глибинних причин даного феномена неможливо правильно вибудувати стратегію і тактику консультаційної допомоги юнакам і дівчатам, що страждають від неї [1].

Проблема самотності, добре знайома психологам-консультантам. Йдеться про самотність, яка заподіює людині важкі страждання і з якою  буває дуже складно впоратися. Проблема самотності у старшокласників неоднозначна, тому перш за все необхідно зрозуміти причини самотності, її гостроту, глибину, тобто ступінь суб’єктивності відчуття підлітка себе самотнім. С.В. Малишева окреслила 6 причин виникнення почуття самотності у старшокласників [2].

Перша причина пов’язана з усвідомленням старшокласником себе  унікальною, неповторимою, ні на кого не схожою особистістю. Переживання унікальності можуть породжувати думки про те, що ніхто, в принципі не може зрозуміти іншу людину, у зв’язку з чим всі приречені на самотність.

Друга причина зумовлена відсутністю у старшокласника достатньої кількості міжособистісних контактів з однолітками або негативним досвідом спілкування з ними.

Третя причина, яка призводить до загостреного відчуття самотності в старшокласників пов’язана з екзистенційною підлітковою кризою – пошуку «сенсу життя».

Четверта причина – примусове утримання дитини в певних групах, наприклад, у дитячих будинках.

П’ята причина – відсутність уваги з боку сім'ї в період становлення особистості, що призводить до виникнення у старшокласника відчуття непотрібності, ізольованості, нікчемності його існування. Старшокласники з такою самооцінкою глибоко переживають відчуття самотності і потребують психологічної допомоги.

Шоста причина – депресія, яка не була вилікувана в дитинстві.

Перша і третя причини пов’язані з екзистенційними факторами, які являються необхідними умовами повноцінного розвитку особистості. Старшокласник пізнає світ з його непередбачуваністю, нестійкістю, базовою самотністю і ізольованістю, стикається зі смертю і нестійкістю буття. Старшокласникам властиві думки про смерть, бажання усамітнитися, гострі переживання кінця світу і буття. В цей період вони можуть бути захопленими музичними групами, які пропагандують смерть, можуть писати «трагічні» вірші, носити чорний одяг, захоплюватися готикою. Це спосіб боротьби з тривогою як екзистенційним переживанням.

Можливість обговорювати ці питання дозволяє старшокласнику розвиватися і зняти тривогу в цей відповідальний і кризовий період. Допомога психолога-консультанта в даному випадку полягає в готовності обговорити будь-які теми пов’язані зі смертю, з втратами, з невиліковними хворобами, самотністю.

Друга і четверта причини пов’язані з інтимно-особистісним спілкуванням. Поряд з проблемою низької або неадекватної самооцінки, яка заважає старшокласнику налагоджувати міжособистісні зв’язки, нерідко проблему загострює відсутність необхідних навиків спілкування. В цьому випадку ефективними є тренінги спілкування, де навчають простим способам взаємодії з однолітками. Під час індивідуальних консультацій хороший ефект дають – техніки обміну ролями, коли старшокласник може відчути на собі, як сприймається та чи інша його поведінка, а також спробувати нові способи поведінки, які раніше ним не використовувалися.

Якщо юнак або дівчина відчуває стан самотності, зумовлений п’ятою чи шостою причиною, то про його проблеми можна навіть не побачити. Він може поводити себе адекватно і нічим не видавати свої переживання. Саме «відкинуті» діти і діти з затяжною депресією частіше за все здійснюють суїцидальні спроби. Робота з такими старшокласниками важка через наявність у них базової недовіри до людей і до світу. Саме тому, психолог-консультант рекомендує батькам і вчителям звертати увагу на зміну емоційного стану таких дітей, і звертатися за консультацією до  психолога [6].

Самотність – це неповноцінність, яка полягає в нестачі близьких взаємин, спілкування, взаєморозуміння, любові, турботи. Це свого роду ізоляція (духовна, фізична, моральна). Самотність – це та проблема, до вирішення якої старшокласник найменше підготовлений  і відповідальність за яку так легко перекласти на інших. Однак дитина стає самотньою  тоді, коли усвідомлює неповноцінність своїх відносин з людьми, особистісно значущих для неї, коли вона  відчуває гострий дефіцит задоволення потреби в спілкуванні [3].

Самотність у старшокласників пов’язана з основними процесами і феноменами самосвідомості, що впливає на формування ставлення до себе (емоційні прояви самотності), уявлень про себе (когнітивні прояви самотності), на характерологічні особливості і вибір способів поведінки (поведінкові прояви самотності). Самотність пов'язана з життєвими основними подіями особистості (відділення від батьківської сім'ї, розширення контексту соціальних відносин, планування свого майбутнього, встановлення інтимно-особистісних відносин) і завданнями розвитку особистості старшокласника [7].

Внутрішніми умовами актуалізації позитивного потенціалу самотності є: усвідомлення самотності, формування позитивного сприйняття самотності (відносини до нього); формування позитивного самоставлення, підвищення цінності своєї особистості, формування позитивного самосприйняття особистості, прийняття відповідальності за своє життя, формування активної позиції по відношенню до самотності; підвищення комунікативної компетентності старшокласників, оптимізація відносин із групою однолітків та отримання досвіду опанування труднощів і негативного переживання; розуміння позитивної ролі самотності у розвитку особистості і знаходження мотивів вибору самотності [3].

Загальна стратегія допомоги особистості в актуалізації позитивного потенціалу самотності – це організація руху особистості від інтернальної негативної самотності до інтернальної позитивної. Реалізація стратегії психологічної допомоги особистості в актуалізації позитивного потенціалу самотності і, тим самим – у розвитку особистості, передбачає виконання ряду зовнішніх умов.

По-перше, створення сприятливого фону для позитивних емоційно-ціннісних переживань, що є основою для виховання потреб (в міжособистісних відносинах) і почуттів (почуття спільності), для розуміння того, що розвиток індивідуальності можливий тільки в контексті соціальних відносин.

 По-друге – моделювання в дослідно-експериментальній роботі основних життєвих подій і створення умов для екстерналізації внутрішніх протиріч, здійснення особистісного вибору.

По-третє, це знаходження таких форм роботи, в яких був би можливий рух від інфернальної негативної до інфернальної позитивної самотності [5].

Що стосується стилю бесід психолога і старшокласника, то більшу частину часу психолог задає питання, а не вдається до дидактичних тверджень. За допомогою питань шкільний психолог показує старшокласнику, як застосовувати науковий метод: «Які докази я маю?», «Чи достатньо цього, щоб підтвердити мій висновок?», «Чи існують альтернативні пояснення?» [6].

До можливих ефективних способів практичного розв’язання згаданих вище проблем можна зарахувати:

1.        Індивідуальні бесіди у ході яких спільно проаналізувати причини самотності;

2.        Групові зустрічі (тренінги, круглі столи, диспути, ділові ігри), на яких оптимізувати процеси саморегуляції, здатність до відкритого демонстрування як позитивного, прихильного, так і негативного  ставлення до стану самотності; виробляються уміння до гнучкого управління емоціями, емпатійного слухання, спільного розгляду, пошуку і знаходження конструктивних рішень [5; 6].

Успіх у здійсненні психотерапевтичних засобів залежить від майстерності психолога-консультанта, його професійної інтуїції та гостроти мислення.

 

Список літератури:

1.     Лашук В.Г. Психологічні особливості переживання самотності в юнацькому віці: Автореф. дис. канд. психол.наук: 19.00.07 «Педагогічна та вікова психологія» /Лашук Вікторія Григорівна// Інституті психології імені Г.С.Костюка АПН України. – К., 2010. – 20 с.

2.     Малышева С.В. «Образ Я» и представление о сверснике у подростков, переживающих одиночество: автор. дис. на соискание наук. степени канд. психол. наук: 19.00.07 «Педагогическая психология»/ Малышева Светлана Владимировна // МГУ им. М.В. Ломоносова – М., 2003. – 25 с.

3.     Кирпиков А.Р. Позитивные аспекты переживания одиночества в подростковом возрасте / А.Р. Карпиков. – М.,ИНФРА-М, 2002. – 340с.

4.     Киселева В. Подростковое одиночество / В. Киселева  // Школьный психолог. – 2002. – №8. – С.8-16.

5.     Учителям и родителям о психологии подростка ; под ред. Г.Г. Аракелова. – М. : Высшая школа,1990. – 304с.

6.     Хухлаева О.В. Основи психологического консультирования и психологической коррекции / О.В. Хухлаева. – М.: Изд. центр «Академия», 2006. – 193 с.

7.     Швалб Ю. М. Одиночество: Социально-психологические проблемы / Ю.М. Швалб, О.В. Данчева. – К. : Україна, 1991. – 270 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info