zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>МОНУМЕНТАЛЬНІ ХРАМОВІ РОЗПИСИ XXI СТОЛІТТЯ. АСОЦІАЦІЯ САКРАЛЬНОГО МИСТЕЦТВА

 

Рудак О.М.

Україна, м. Івано-Франківськ,

Прикарпатський національний університет

імені Василя Стефаника

 

В статье описана деятельность объединения художников-монументалистов и иконописцев "Ассоциации сакрального искусства", как одного из современных объединений в сфере монументального храмовой живописи, иконографии и мозаики. Проанализировано стилистику и специфику монументальных росписей, мозаичных композиций в храмах, где работали художники объединения. Выявлены элементы новаторства в сюжетах росписей храмов. Особое внимание обращено на деятельность основателя объединения художника-иконописца Святослава Владыку.

 

У культурному та мистецькому житті України завжди помітне місце займало сакральне мистецтво, а особливо, монументальні церковні розписи, як одна із головних його складових. У зв’язку із культурними та геополітичними подіями в Україні у ХХ ст., створились певні умови для розвитку мистецтва загалом, та монументального, зокрема. Наприкінці ХХ ст. у процесі національного відродження українське суспільство знову повернулось до призабутих християнських цінностей. Створення сприятливих умов, повернення до духовних джерел та духовних цінностей стимулювали творчу фантазію українських митців. Реконструкція та відновлення старих, побудова нових храмів у незалежній Україні, поставила перед митцями низку складних, але втім надто важливих завдань. До сакральної тематики звернулось, як чимало знаних, так і багато художників-початківців. Проте лише невелика частина з них зуміла, по справжньому, вникнути у глибинний зміст церковного мистецтва, усвідомити його основне завдання, основну мету.

У продовж кількох років вУкраїні сформувалось декілька потужних фахових осередків, художніх угрупувань, які на високому мистецькому рівні працюють у ділянці іконопису, монументального сакрального стінопису та мозаїки. На сьогодні визнаним провідним осередками церковного мистецтва, зокрема, монументального малярства в Україні є творча майстерня досвідченого майстра Миколи Стороженка в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури, що у Києві. Потужний колектив монументалістів сформувався у Львові на базі Львівської академії мистецтв. Також у різних містах країни діють фахові об'єднання художників-монументалістів, діяльність яких є менш відомою, але не менш цінною і інноваційною у мистецькому значенні. До таких об'єднань можна віднести "Асоціацію сакрального мистецтва", яка створена у Львові на початку XXI століття.

Основу дослідження склали матеріали зібрані під час мистецтвознавчої розвідки по храмах, які розписували та оздоблювали майстри Асоціації сакрального мистецтва. Використані матеріали, також, з електронних ресурсів, зокрема, із офіційного сайту Асоціації сакрального мистецтва. А також із приватної розмови із засновником та головою асоціації.

Трансформація візантійського іконопису відбувалася завжди. Формувалися стильові центри відображаючи зміни, які залежали від розвитку людства. Сама стилістика християнських храмів мала зміни від плинності часу. Те саме відбувається із монументальними церковними розписами. Можна умовно поділити розвиток іконопису та монументального мистецтва на два види: перший, це коли художники-іконописці роблять списки, тобто фактично перемальовують зразки минулих епох; другий – категорія художників-іконописців, які постійно роблять розвиток ікони та іконографічних сюжетів в контексті часу. Важливо, щоб художник-іконописець відповідав часу, і водночас, базувався на традиціях та канонах. До такої плеяди митців належать художники-іконописці Асоціації сакрального мистецтва.

Асоціацію сакрального мистецтва випускник однойменної кафедри Львівської національної академії мистецтв Святослав Владика заснував разом із однодумцями у 2002 році. Святослав Владика народився у м. Івано-Франківськараз живе та працює у Львові. Закінчив Косівський коледж прикладного та декоративного мистецтва, після чого вступив до Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника. Потім вчився у Львівській Національнальній Академії Мистецтв на кафедрі сакрального мистецтва. Магістр іконопису, лауреат Державної Премії України в галузі архітектури, співзасновник іконописних шкіл при Ужгородській духовній академії, при храмі Різдва Пресвятої Богородиці м. Львові, викладач іконописної школи «Радруж» при УКУ, член української спілки іконописців [3].

Метою своєї творчості молоді митці обрали перенесення традиційних елементів іконопису на сучасний лад. «За основу ми беремо Древню Візантію та намагаємось трансформувати її у сучасний український іконопис, хочемо, аби ікони стали доступними для молодшого покоління, адже сьогоднішня церквацерква майбутнього» пояснює Святослав Владика [7].

За період своєї діяльності львівське об'єднання талановитих митців створило стінописні комплекси у шістьох храмах, більшість з яких знаходиться у місті Львові. Це церква Йосипа Обручника у м. Львові вул. М.Залізняка (2003), церква Успіння Пресвятої Богородиці у м. Мукачево в Закарпатській обл. (2004), церква Положення Поясу Пресвятої Богородиці у м. Львові, вул. Любінська (2006), храм Різдва Пресвятої Богородиці у м. Львові прос. Червоної калини (2008), церква Петра і Павла, м. Новояворівськ, у Львівській обл. (2011), каплиця Іоанни Мироносиці, м. Львові (2011) [3].

Художники Асоціації сакрального мистецтва розпочали свою роботу із храму Св. Йосипа Обручника у ЛьвовіВ 2002 році у храмі було проведено капітальний ремонт, а стіни підготовлені до розпису. Сам розпис було виконано протягом 2003 року. Автором проекту розписів став Святослав Владика і художник Данило Турецький. Раніше 1999 року тут був встановлений різьблений іконостас роботи Демянчуків, майстрів зі Львова [5]. Розписи виконані в стилі українського неовізантизму з прямою дотичністю до українського бойчукізму. Система розписів побудована так, що вона нагадує «розгорнуту Біблію» для читання, яка є наочним зразком безпосереднього ознайомлення прихожан з теософічним світом. Кольорова гама – оливково-охристі пастельні тони, з акцентами червоного і синього кольору.

Наступний храм, який оздобили розписами майстри Асоціації сакрального мистецтва - церква Успіння Пресвятої Богородиці у місті Мукачево, що в Закарпатській області. Діючий греко-католицький храм почали будувати в 1829 році, а 27 серпня 1859 року єпископ Василь Попович висвятив храм. Після приходу радянської влади, у 1947 році церкву підпорядкували Московському православному патріархату, а священиків репресували. У 1992 році храм повернули греко-католикам. По тому, у 1990-х роках тривало відновлення храму. Під час відновлення, всередині було наново зроблено електрику, штукатурку, іконостас, розпис, підлогу; зовні було відновлено дах та фасад. Відновлення тривало до 2009 року. У 2010 році освячено іконостас [6]. Розписаний храм у візантійському стилі з елементами інтерпретації та новаторства. В інтер’єрі у розписах стверджується консервативний візантійський канон в дусі традиційної «середньовічної розкоші», де закарпатські мотиви орнаментально виразились у іконографічних образах [2].

Наприкінці 90-х років минулого ХХ століття на недіючому спортивному майданчику було зведено дерев’яну каплицю навколо якої утворилась греко-католицька парафія Положення Пояса Пресвятої Богородиці. Трохи пізніше недалеко від каплиці було зведено церкву Положення Пояса Пресвятої Богородиці у Львові. Автором проекту будівництва церкви Положення пояса Пресвятої Богородиці став львівський архітектор Микола Обідняк. Храм привертає увагу складним нагромадженням об’ємів, колізіями простору та форм. Микола Обідняк переосмислив архетипіку історичних форм української церковної архітектури за рахунок увиразнення традиційних просторових засобів побудови нав, бань, світлового середовища храму, додаючи власне бачення та розуміння. Тут використано традиції школи «козацького» бароко. Символ та образ церкви по новітньому передано в вертикальній ритмічності триєдино-центричного завершення (трьох круглих башт-куполів) центрично-роторної схеми плану. Саме, за рахунок цього, храм став архітектурною домінантою однієї з ділянок міста. Розпис храму однією стилістичною лінією пов'язаний і розписом церкви Св. Йосипа Обручника у ЛьвовіРозписи виконані в стилі українського неовізантизму з прямою дотичністю до українського бойчукізму. Тут конструктивні форми архітектури підкреслені в інтер’єрі розписами молодих іконописців Асоціації сакрального мистецтва. Кожен сантиметр розписів представляє високий досвідчений рівень, що говорить про невпинний пошук художників-іконописців.

Одним із масштабних проектів для митців Асоціації сакрального мистецтва, став розпис та мозаїчне оформлення інтер’єру храму Різдва Пресвятої Богородиці у м. Львові. За проектування і спорудження храму автор проекту Радослав Жук у співдружності з арх. Зиновієм Підлісним, іконописцем, автором розписів Святославом Владикою та отцем парохії Різдва Пресвятої Богородиці Орестом Фрединою удостоєні звання лауреатів Шевченківської премії. У 2011 р. церква нагороджена Державною Премією України в галузі архітектури [1]. Будівництво храму Різдва Пресвятої Богородиці розпочалося у 1995 р., а 8 жовтня 2000 року його освятив єпископ Любомир Гузар [4]. План церкви має риси типового плану візантійського храму, де можна прочитати квадратний хрест, притвор та апсиду. Об’ємно-просторове вирішення храму – гармонійне поєднання пуристичних, переважно прямокутних об’ємів, увінчаних п’ятьма позолоченими куполами. У розписах митці продовжили концептуальний лейтмотив арх. Радослава Жука щодо інтерпретації традиційних мотивів за допомогою сучасних форм, трансформувавши древні візантійські традиції у сучасний український іконопис. Під час роботи митці контактують та консультуються із архітектором храму. Стилістично Святослав Владика такий іконопис характеризує як "сакральний мінімалізм". Колорит розписів, в основному, побудований на наближених тонах. Акцентами кольору, переважно червоного, виділені головні фігури у композиціях. Золоті, та кольорові орнаментальні смуги логічно підкреслюють архітектурні форми, відділяють окремі яруси композиції. Стилістика орнаментів, що побудовані на зіставленні в основному простих геометричних форм, покликана доповнити архітектоніку членувань інтер’єру. Також, у храмі присутні мозаїчні композиції, авторства Святослава Владики, - «Сихівська Богородиця Знамення», «Причастя Апостолів» у святилищі, та композиція «Христос Пантократор» у центральній бані святині, яка зараз в процесі завершення.

Також на різних стадіях тривають роботи у церкві Петра і Павла, м. Новояворівськ у Львівській обл., каплиці Іоанни Мироносиці, м. Львіві, монастирської каплиця в Кохавині. Тут у розписах художники беруть за основу «Древню Візантію» та трансформують її у сучасний український іконопис.

У кожкому із згаданих комплексів можна відзначити новизну композиційних пошуків, оригінальність авторського вирішення сюжетних полотен. Але, незважаючи на нововведення, митці коректно вписуються в рамки традиційного церковного стінопису, не порушуючи усталених канонів. Тут ідеться лише про поповнення утверджених схем оздоби храмів новими іконографічними знахідками, як правило, зумовленими складним еволюційним процесом історії української церкви, місцевими особливостями або ж конструктивно-архітектонічними та стильовими засадами сакральної споруди.

Отже, можна констатувати, що у всіх храмових стінописних комплексах, де працювали і працюють митці обєднання, відзначається добра обізнаність із богословськими вченнями, історією Вселенської та української Церкви, знання іконографічних і стильових особливостей релігійного малярства. В кожному із храмів закладена своя концепція розписів, але завдання одне – щоб внутрішній простір відповідав самій архітектурі храму. Митці своєю творчістю формують новий погляд на сакральне монументальне мистецтво. Щоправда, часто їм доводиться проходити крізь осуди тих, хто ще не готовий сприймати такий підхід. Втім, не зважаючи на певний фаховий досвід та постійне самовдосконалення своїх теологічних пізнань духовного і мистецького зростання, митці об'єднання не зупиняються на здобутому.

 

Література:

1.     Жук Р. Місце – люди – час і архітектура Львів: Видавництво Львівської Політехніки, 2014, 36.

2.     Асоціація сакрального мистецтва. Альбом [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://issuu.com/asm-vladyka/docs/proba3.

3.     Галерея сучасного сакрального мистецтва Iconart [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://iconart.com.ua/ua/artists/artist-33/svyatoslav-vladika.

4.     Історія парохії. Храм Різдва Пресвятої Богородиці Української Греко-Католицької Церкви [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.theotokos.org.ua/history.html.

5.     Наш храм Святого Обручника Йосифа [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sestrymyloserdja.blogspot.it/p/blog-page_14.html

6.     Собор Успіння Пресвятої Богородиці [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikivoyage.org/wiki/%D0%9C%D1%83%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B5.

7.     Тунік-Чорна Ю. Сакральне мистецтво на сучасний лад [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://archive.wz.lviv.ua/articles/84865.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info