zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ПСИХОЛОГІЧНІ ФАКТОРИ ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ З РІЗНИХ КРАЇН СВІТУ

 

Калюжна Є.М., Тюпа К.О.

Україна, м. Запоріжжя,

Запорізький національний університет

 

In this article was considered influence of various factors like impact of social status of the family, lack of love, family structure and other on the psychological development of the children from different countries. Analyzed the importance of differences in education and psychological development of children. It was concluded about the indispensability of knowledge about differences in the education of children from different points of the world.

 

Дослідження етнопсихологічних факторів виховання дітей у наш час є дуже актуальною проблемою. Важливість вивчення етнопсихології дитинства визначається найголовнішою метою виховання і навчання – формування гармонійної, унікальної, толерантної особистості.

Метою роботи є теоретичне висвітлення психологічних факторів, що зумовлюють відмінності у вихованні дітей з різних країн світу.

Вивченням етнопсихології дитинства займалися такі вчені, як М. Мід, І. Ейбл-Ейбесфельд, подружжя Б. та Дж. Уайтінг, У. Ламберт, Т. Стефаненко та інші. До головних факторів, що визначають специфіку виховання дітей з різних країн світу можна віднести наступні [1; 2]:

Соціалізатори. Якщо в європейських колах батьки – головні соціалізатори, то в багатьох більш традиційних культурах дитина належить усій спільності, в якій вона живе. У первісному суспільстві, якщо дитина потрапляла у нову сім'ю, її батьками ставали ті, хто годує та виховує її. А в Радянському Союзі головним соціалізатором була саме держава, тому її громадяни не вважали себе «сторонніми особами» і претендували на участь у вихованні чужих дітей.

Нестача любові. Маргарет Мід дійшла висновку, що агресивність дітей виникає через нестачу любові і турботи, а увага і ніжність прямо ведуть до доброзичливості та пацифізму. Описуючи плем'я мундугуморів, вона підкреслювала, що їхня культура характеризується постійними сутичками, насильством і експлуатацією. Ці агресивні і люті канібали ставляться до дітей суворо, позбавляючи їх ласки і тепла. А в племені арапеші нормою є дбайливість, через що їх діти виростають ніжними та турботливими. Через те, що на острові Алор жінки зайняті землеробством, вони мало уваги приділяють дітям: нерегулярно їх годують, не вчать говорити і ходити. У результаті у дітей формується суперечливе ставлення до матері, недовірливість, підозрілість, пригнічена ворожість до зовнішнього світу.

Ставлення до дітей. Іреніус Ейбл-Ейбесфельд порівнював ставлення до дітей у миролюбних і войовничих народів. За його даними, люди з африканського племені ко-сан, більш відомі як бушмени, не войовничі і не агресивні, свідомо миролюбні, лагідні до дітей. Тілесні покарання застосовуються вкрай рідко і ніколи не допускаються по відношенню до малюка. Члени відомого своїми міжусобицями і війнами зухвалого племені яномамі, що мешкає у верхів'ях Оріноко, також є люблячими батьками. Тут діти перебувають у найближчому контакті з родиною та іншими членами групи, їх часто обіймають і цілують. Різниця у тому, що одні діти виростають добрими та неагресивними, а інші – невихованими та озлобленими. Це відбувається через різне ставлення в культурах до агресивності. Бушмени всіляко обмежують її прояви у дитини, навіть у грі. Якщо одна дитина б'є іншу, їй роблять зауваження, можуть навіть відняти палицю. У тих же самих ситуаціях яномамі всіляко заохочують агресивність. Коли скривджена дитина шукає у матері захисту, вона дає їй у руку палицю і пропонує помститися за себе.

Контроль батьків. У культурах, де строгий батьківський контроль превалює – наприклад у Кореї – він сприймається дітьми та підлітками як норма, а отже, як батьківська турбота і дбайливість. У Німеччині, наприклад, така поведінка батьків буде розцінюватися як посягання на свободу.

Мононуклеарна та велика сімя. Глава великої родини повинен твердою рукою здійснювати владу над своїми дорослими синами і їхніми родинами і не соромитися при цьому в прояві агресії. Тож у великих сім’ях, де є і дідусі і бабусі, агресивність дитини буде вище, ніж у дитини з нуклеарної сім'ї (що складається з батьків та дитини).

Соціальний статус. Строгість батьків залежить від соціального статусу. Під керівництвом канадського дослідника У. Ламберта випробовувалися одинадцять вибірок з восьми країн Європи. В експерименті використовувалася стандартна ситуація прослуховування випробовуваними-батьками шестирічних дітей із середнього та робітничого класів, а саме – магнітофонного запису взаємодії дитини з іншими людьми. Реакція випробовуваних на виголошені дитячим голосом фрази: «Мама (тато), допоможи мені» показала, що у всіх вибірках батьки-робітники були схильні до більшої вимогливості, ніж представники середнього класу.

Наявність доручень дитині з боку батьків. Дітям австралійських аборигенів давали невеликі доручення, завдяки яким вони відчували себе потрібними, які беруть участь у загальній справі з дорослими. У дівчаток були маленькі іграшкові палиці-копалки, за допомогою яких вони намагалися самостійно відкопувати їстівні бульби. Хлопчики шести-семи років вчилися виготовляти найпростіші знаряддя. У результаті австралійські аборигени 8-10 років уже володіли основними знаннями і навичками, необхідними дорослому, і в знайомій для них місцевості могли прогодувати себе протягом декількох днів.

Різниця вираженості підліткового віку. М. Мід, порівнюючи отроцтво американок і дівчат з острова Самоа, прийшла до висновку, що у підлітків із розвинених країн період статевого дозрівання більш виражений, ніж у підлітків традиційних культур, які переживають цей період майже безконфліктно.

Соціальні інтеракції та культура. «Діти шести культур» – дослідження, що проводилося у 1954 р. на чолі з подружжям Б. і Дж.Уайтінг у шести населених пунктах: п'яти сільських поселеннях – в Японії, на Філіппінах, в Індії, в Кенії, в Мексиці, а також у невеликому містечку в США. Вивчалися стиль материнського виховання, поведінка дітей у взаємодії з іншими людьми – дітьми і дорослими. Так, вагоме місце у американських дітей зайняв пошук уваги, у мексиканців – пропозиції допомоги, індійці прагнули до панування. Також, у поведінці маленьких американців, японців та індійців частіше виявлялися егоїстичні вчинки типу «шукає допомоги та уваги» і «шукає панування». А маленькі філіппінці, мексиканці, кенійці частіше «пропонували допомогу і підтримку» і «відповідально радили». Тобто, діти з розвинених країн виявилися більш домінантними та егоїстичними.

Отже, можна констатувати, що культурологічні традиції та особливості виховання дітей – це історично закріплені ритуали, яких старанно дотримуються дорослі носії культури. Різниця у вихованні дітей – це здобуток певного окремого народу, який власне і відрізняє його від інших народів. Урахування розглянутих етнопсихологічних факторів, що зумовлюють відмінності у вихованні дітей, важливе для того, щоб, всебічно ознайомлюючи дітей із специфікою різних культур, закладати тим самим підґрунтя гуманних і толерантних стосунків цих дітей у майбутньому.

 

Література

1.     Стефаненко Т. Г. Этнопсихология / Т.Г.Стефаненко. – М.: Изд-во Аспект Пресс, 1999. 368 с.

2.     Шпет Г.Г. Введение в этническую психологию / Г.Г.Шпет. – СПб.: Изд-во Алетейя , 1996. 156 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info