zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>СУЧАСНІ АСПЕКТИ КОНКУРЕНЦІЇ НА РИНКУ МЕДИЧНИХ ПОСЛУГ

 

асистент Ревенко Ж.А.

Україна, м. Чернівці

Буковинський державний медичний університет,

кафедра соціальної медицини та організації охорони здоров’я

 

Annotation. An article represents the dependence of manufacturers and consumers on demand and suggestion on the market of medical service as well as the essence and types of competition structures in public health system.

 

Між виробниками товарів та послуг завжди існує конкуренція, або суперництво за кращі, економічно вигідніші умови виробництва й реалізації продукту [1]. Вона сприяє науково-технічному прогресу, встановленню галузевих та міжгалузевих пропорцій в економіці, формуванню цін, розробці різноманітних товарів чи послуг, найбільш повному задоволенню потреб споживачів.

Зазначимо, що виробництво розпорошено на безліч маленьких фірм і окремих підприємців. Виробників так багато, що частка кожного у загальному продукті зовсім незначна – не більше ніж 1%. Тому кожен з них має слабкі важелі впливу на ринкову ситуацію. Продукція, яка продається, - зазвичай однорідна за якістю, тому споживачеві байдуже, у кого її придбати. Головне, що важливо при такій величезній пропозиції, – це ціни [1]. Тому для ринку медичних послуг характерною є саме цінова конкуренція. Велика кількість продавців унеможливлює змову між ними. Входження нових виробників до галузі безперешкодне, вихід теж абсолютно вільний. Відсутні також обмеження на доступ до інформації про стан ринку, про ціни на товари й ресурси, про витрати й якість [2].

Однак чиста конкуренція сьогодні трапляється досить рідко. Умовно економісти відносять до неї лише ринок деяких продуктів сільського господарства та ринок цінних паперів [1]. Тож цей тип ринку в економічній теорії розглядається більше як модель, взірець досконалої конкуренції, з яким порівнюють інші типи ринків. Розуміння цього ринку дає змогу пізнати економічні закономірності сучасного суспільного життя.

Медичні послуги є специфічним товаром. Вони відрізняються від інших товарів і послуг тим, що мають велику невизначеність з боку споживачів, ризик, пов'язаний з випадковим характером виникнення хвороби, відсутністю прагнення з боку медичних установ дістати прибуток. Якщо більшість товарів і послуг людина купує з задоволенням (як, наприклад, продукти харчування, товари повсякденного попиту і довгострокового використання, ювелірні вироби і т.д.), то медична допомога в більшості випадків є «негативним» товаром, який людина змушена одержувати у зв'язку з хворобою.

Крім того, людина, що відчуває почутгя голоду, буде приймати рішення про те, як йому це почуття усунути, досить самостійно й обґрунтовано. На відміну від цього, хвора людина навряд чи зможе самостійно прийняти правильне рішення. Найчастіше хворий звертається до фахівця, тобто до лікаря. Рішення пацієнта буде ґрунтуватися на порадах, що йому дасть власне продавець послуг [4]. Таким чином, в охороні здоров'я споживачі багато в чому залежні від продавців медичних послуг, і вимоги до медичних працівників набагато вищі, ніж до будь-яких інших виробників товарів і послуг.

Для охорони здоров'я характерний цілий ряд обмежень у ринкових відносинах. Пропозиція та попит залежать від потужності медичних установ.

Пропозиція амбулаторних медичних послуг на вільному ринку залежить від способу оплати лікарів. Якщо будуть оплачуватися кожен візит до лікаря, кожна послуга, то найбільша кількість лікарів буде там, де вище захворюваність. Але зважаючи на те, що кількість звернень людини до лікаря залежить від рівня доходів, то найбільша концентрація лікарів буде відзначатися в районах, де проживають більш забезпечені громадяни. Саме така картина спостерігається в США. У той же час, якщо лікарі будуть оплачуватися по душовій основі за рахунок суспільних фондів, то такої залежності виявити, практично, не вдасться. Так, у Великобританії лікарі загальної практики є приватними підприємцями і доходи одержують від Національної системи охорони здоров'я. Тому вони не виявляють вираженого тяжіння до розподілу по території країни в залежності від рівня доходів жителів того чи іншого регіону. Таке тяжіння зв'язане тільки із соціально-психологічними факторами [5].

Ринок медичних послуг повільно реагує на зміну попиту, тому що потрібен тривалий час для того, щоб підготувати лікарів і медичних сестер [2].

Коли конкуренція на ринку працює правильно, прагнення виробників підвищувати ціни і створювати підвищений попит на товари врівноважується діями споживачів, що купують тільки те, що їм потрібно і що вони можуть собі дозволити. Попит на товар підвищується, якщо ціна товару падає чи поліпшується його якість. Ці прості економічні закони мало використовуються постачальниками медичних послуг, тому що стимули, що діють у цій системі, перекручені з цілого ряду пунктів [3].

Не можна стверджувати, що лікарі використовують пацієнтів як платників за медичні послуги у своїх інтересах. Медична практика – це складна справа, що вимагає професійного аналізу. Більш того, у багатьох випадках турбота про здоров'я пацієнта тягне за собою збільшення обсягу медичних послуг. Лікарі не можуть з чистою совістю зробити для пацієнта менше, ніж треба, чи проводити менш дорогий курс лікування без впевненості в тому, що прийняття таких рішень поліпшить результат лікування.

Але складність медицини не пояснює, чому попит на послуги лікарів більший в тих сферах, де є більше лікарів. Лікарі, що мають час і можливості, можуть підвищувати попит за рахунок призначення більшої кількості аналізів, процедур і повторних прийомів чи оперувати хворих без особливої на те необхідності.

Крім надання медичних послуг, лікарі також виступають у ролі агентів з покупки, визначаючи аналізи чи відсилаючи до вузьких фахівців. Ці лікарі традиційно не мають стимулів для вибору менш дорогої лабораторії, додаткових послуг чи іншого постачальника, оскільки за пацієнта платить держава чи страхова компанія [6]. Разом з тим практика призначення лікаря визначається розумінням зручності, зв'язків, думки про якість послуг чи прямою фінансовою зацікавленістю, як, наприклад, у випадку володіння часткою акцій у медичному центрі.

Наявність великої кількості конкуруючих представників охорони здоров'я означає, що в ній функціонує багато невеликих медичних установ і вільно практикуючих лікарів (можливо, приватно практикуючих чи працюючих у державних установах) за умови свободи вибору лікаря й установи пацієнтом. Однак наявність великого числа дублюючих установ в охороні здоров'я веде до росту вартості медичної допомоги для суспільства в цілому, оскільки попит на медичні послуги обмежений захворюваністю населення, що має певну величину. Одночасно мають місце високі витрати на підготовку лікарів, оснащення сучасною технікою медичних закладів. Більшість районів не може собі дозволити мати кілька однотипних медичних установ, що знижує конкуренцію між ними.

В умовах ринку медичні працівники повинні в більшій мірі самостійно приймати рішення з таких питань: які медичні послуги варто робити, у якій кількості, коли, де, що варто робити в стаціонарі, а що - в поліклініці, які медичні технології повинні бути використані, який персонал і в якій кількості повинен бути задіяний, які ресурси необхідні і та ін [5].

На ринку медичних послуг виражені ризики і невизначеності. Захворювання чи нещасний випадок, що є причиною звернення за медичною допомогою, виникають раптово і ніхто не знає, коли конкретно це відбудеться. Однак для великої вибірки випадки звернення за медичною допомогою досить чітко прогнозуються на підставі попереднього досвіду і даних про умови життя і роботи великих груп людей. Саме це значення дозволяє реалізувати програми медичного страхування.

Незважаючи на те, що медичні послуги належать до числа тих, які можуть бути реалізовані на ринку, специфічною рисою їх є те, що в більшості країн вважають, що всі люди повинні мати рівний доступ до спеціалізованої високоякісної медичної допомоги і порятунок життя повинен бути переважаючим над економічними проблемами. Таким чином, здоров'я належить не тільки до особистих, але й до суспільних цінностей. Коли ми прагнемо розвивати ринкові відносини в системі охорони здоров'я, це не означає, що ми хочемо змінити систему, хочемо змусити її працювати краще й ефективніше.

На ринку існує природна асиметрія інформованості продавця і споживача. Споживач не може здійснювати усвідомлений вільний вибір у силу своєї недостатньої поінформованості про якість медичної послуги і, відповідно, про її реальну вартість. Це веде до монополізації медичного ринку виробником послуг, а значить - до зниження конкуренції, погіршення механізмів регулювання цін, їх зростання, падінню якості і т.д. [2]. Зрештою, як видно з історії аналогічних секторів економіки, це веде до розвалу галузі і необхідності використання механізмів стимулювання конкуренції.

Отже, для розвитку продуктивної конкуренції на ринку медичних послуг необхідні наступні умови:

-            необхідно уникати надмірної консолідації, медичні установи змушені конкурувати одна з одною на основі якості і ціни визначеного продукту (послуги);

-            необхідно стежити за виконанням антимонопольних законів для того, щоб забезпечити здорове суперництво;

-            треба дозволити другосортним установам іти з ринку в умовах необмеженої регіональної конкуренції, надаючи можливість процвітанню сполучатися з ризиком невдачі, повинні бути введені фінансові гарантії, щоб у випадку краху страхової компанії її клієнти були захищені;

-            варто бути уважними при введенні обмежень на ціни, тому що вони можуть сприяти негативному впливу на виробництво нових ліків і устаткування, замість цього конкуренція вже наявних у обігу продуктів повинна сприяти зниженню цін.

 

Література:

1.        Камінська Т.М. / Основи економічної теорії: підручник. – К.: ВСВ «Медицина», - 2011. – 256с.

2.        Каминская Т.М. Рынок медицинских услг: опыт теоретико-иституционального анализа. – Х.: ИПП «Контраст», 2006. – 296с.

3.        Кембелл Р. Макконел, Стенли Л.Брю. Экономикс: принципы, проблемы и политика. Пер. с анг. 11-го изд. – К., ХаГар – Демос, 1998. – 785с.

4.        Малагардіс А., Рудий В. Анотація, закупівля медичних послуг та глобальний бюджет у лікарнях. Посібник №7. / Під заг. ред. А.Малагардіса, В. Рудого. – К., 2006. – 64с.

5.        Основні шляхи подальшого розвитку системи охорони здоров’я в Україні / Під ред. В.М. Лєхан, В.М. Рудого. – К.: Вид-во Раєвського, 2005. – 168 с.

6.        Підаєв А.В., Возіанов О.Ф., Москаленко В.Ф. та ін. Панорама охорони здоров’я населення України. – К.: Здоров’я, 2003. – 396с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info