zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ДЕКОРАТИВНІ РОЗПИСИ МАРФИ ТИМЧЕНКО: ТРАДИЦІЇ ТА НОВАТОРСТВО

 

Кошеля О.А.

Україна, м. Київ,

КДІДПМД ім. Михайла Бойчука

 

Аннотация: В статье рассматривается творчество известной украинской художницы Марфы Тымченко. Анализируются произведения художницы, раскрываются особенности ее образно-художественного языка и новаторство в творчестве.

Ключевые слова: традиции народного искусства, декоративная композиция, петриковская роспись, роспись фарфора, орнамент.

 

Однією з найважливіших умов національного відродження є збереження та глибоке дослідження традиційного народного мистецтва України. Традиційна культура попередніх поколінь українців містить узагальнений життєвий досвід, та відображення народного світогляду сформованого протягом тисячоліть.

Народне мистецтво – багатопланове і водночас складне явище культури. Однією з яскравих сторінок українського народного мистецтва є Петриківський розпис. Він відзначається самобутністю і органічним продовженням народних традицій Придніпров’я і тісно пов'язаний з мистецькою культурою Запорозької Січі.

Загалом петриківський розпис віддзеркалював духовну єдність людини з природою, втілював ідеєю циклічності життя, традиції щороку заново розписувати хату, що відповідало потребі людини в оновленні житла, сприяло розвитку майстра та школи.

В кінці XIX століття настінні розписи, які робилися власноруч виготовленими барвниками, переходять на папір, а фарби змінюються на фабричні (водяні та олійні). Виконані на папері розписи, так звані “мальовки” багаті квітковими орнаментами, які спочатку використовувалися селянами як оздоблення помешкання, згодом “розцвіли на фарфоровій вазі…лягли на шовкову тканину, коштовним самоцвітом загорілися на лакованій поверхні сувенірної шкатулки” [1, с. 4]. Отже “орнаментика настінних розписів є немов продовженням усієї української народної орнаментальної спадщини…в художній промисловості, поліграфії, архітектурі” [2, с. 12].

У 1935 році з метою винайдення народних талантів було прийнято рішення про організацію Центральних експериментальних художніх майстерень при Київському державному музеї українського мистецтва і запрошено до творчої праці народних майстрів з різних областей України. На базі майстерень була відкрита Школа майстрів народної творчості. А у Петриківці у 1935 році відкрилась школа декоративного малювання для підготовки майстрів-орнаменталістів. Ініціював відкриття школи О.Ф. Статива, який залучив для викладання в школі як художників-професіоналів так і майстрів народного мистецтва. Композицію декоративного орнаменту викладала Тетяна Пата. Вона виховала кілька поколінь народних умільців. Відомі учениці Т. Пати – В. Клименко, П. Глущенко, В. і Г. Павленки, М. Тимченко розвивають традиції петриківського розпису в різних галузях художньої промисловості [3, с. 10-11].

Важливою подією в подальшій долі петриківського малювання відіграла Перша виставка українського народного мистецтва 1936 року, яка відбулася у Києві, Ленінграді і Москві. На виставці були показані твори художників із Петриківки, про них дізналася вся Україна, тоді прийшло і офіційне визнання.

Однією з учениць Тетяни Пати була Марфа Тимченко. Після закінчення школи декоративного малювання в Петриківці вона вступила до Київської школи майстрів народної творчості. Там під керівництвом відомої майстрині Олександри Кулик, здобула навиків майстрині-вишивальниці. Надалі художниця працювала на Коростенському фарфоровому заводі, а після війни її запросили на роботу у відділ народного мистецтва Інституту художньої промисловості Академії архітектури УРСР.

 Багатогранний талант Марфи Тимченко окрім декоративного розпису на папері блискуче виявився у різних галузях та жанрах мистецтва: декоративний живопис, розпис портцеляни, підлаковий розпис та розпис на дереві, декоративно-монументальний живопис, розпис тканин, вишивка, тощо [4, с.4].

Все життя майстриня не лишала розпису на папері, в якому досягла великих успіхів. Перші її твори близькі до традиційних мальовок, отже виконані на білому фоні в традиційній колірній гаммі, що найчастіше використовували під час навчання в петриківській школі – червоний, жовтий. зелений, чорний,синій, блакитний – “Букет квітів”, (1949). Поступово майстриня ускладнює колірну гаму, в композиціях з’являються птахи, домашні тварини, звірі – “Ведмідь лізе за медом” (1963), “Хлюпочуться качаточка” (1964), “Вівці” (1966).

Твори художниці різноманітні за сюжетом, вона в постійних пошуках, пов’язаних з творчою еволюцією – “В лісі”, “Крилатий птах” – 1971, “Ой, гарна я, гарна” (1972), та зі складною асоціативністю мислення – “Чорнобривці” (1970), “Берізки” (1971).

Особливо їй вдається передавати настрій в тематичних картинах фольклорного циклу та літературних творахСвято Івана Купала (1958), Веселі сорочинці (1996), Сорочинський ярмарок (1996), Сватання на Гончарівці (2001), тощо. Загалом композиціям М. Тимченко притаманні: властивий …гармонійно відбудований колорит…теплих відтінків. ЇЇ твори…ґрунтуються на чітко врівноваженому чергуванні різномасштабних кольорових елементів [ 4, с.6].

Але все ж таки індивідуальний творчий потенціал майстра з його інтуїтивно-імпровізаційними прийомами найповніше розкрився в розписі фарфорових виробів. Важливим в творчій біографії Марфи Тимченко є період праці на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, де вона працювала з 1953 року упродовж майже трьох десятиліть. Взагалі з приходом на фарфорове виробництво петриківчанок – В. Клименко, П. Глущенко, В. і Г. Павленко, М. Тимченко, почалась нова сторінка в історії розвитку українського фарфору. Фарфор набув виразних національних прикмет, високої популярності, став цінуватись за кордоном.

Почавши розписувати фарфор, художниця провадить постійні різнопланові творчі пошуки як у кольорі так і в композиції. В 60-ті роки вона звертається до “укрупнення елементів і лаконічніших композиційних мотивів у розписові ваз, тарелей, чайних та обідніх сервізів (сервізи “Майори”, “Калиновий гай”), водночас використовує різні кольорові гами: від червоно-багряного та оранжево-золотавого до синьо-зелених поєднань ( ваза “Берізка”) або обмежується одним кольором, шукаючи пластичної виразності монохромного малюнку на тонких тонових співвідношеннях прозорого мазка” [5]. В своїх розписах майстриня використовує складну техніку підглазурного розпису солями, яка дає змогу досягти легкої акварельної розмивки. характерної до петриківського півтіньового та перехідного мазка.

У 1970-х роках у Марфи Тимченко відкриватьсяє інтерес до пейзажів та народної картини. Віднаходить нові для себе “художні засоби, цілком оригінальні, виразно декоративні і водночас глибоко поетичні картини-пейзажі, які можна порівняти з проникливо проспіваними піснями (“Седнівські каштани”), то епічно-задумливими (“Озера”), то емоційно-експресивними (“Вітер”), а найчастіше мажорно-оптимістичними (“На лузі у Седневі”, “Новий день”, “У нашому дворі”)” [ 4, с.6].

Окрему серію у творчому доробку становлять композиції за мотивами творів Т.Г. Шевченка. В. Щербак повідомляє: Шевченківська тема розпочалася для М. Тимченко ще в 1940-і роки, коли вона виконала розписи в інтер’єрах пароплава Тарас Шевченко. А потім були створені композиції Хлюпочються качаточка, Мені тринадцятий минало, Катерина, Ще треті півні не співали, Реве та стогне Дніпр широкий, Шевченкова липа у Седневі та інші [4, с.6 ].

У доробку майстрині є чимало оригінальних декоративно-сюжетних композицій на

тему про своє дитинство, рідне село Петриківку – Ми з мамою прибираємо, Я ліплю і малюю. Ось одна з картин серії – Я з мамою на ярмарку купую мальовки. Картинапереповнена багатою кількістю персонажів на ярмарку, подані немов би експозиційними ярусами рушники, мисники, полиці, кухонні набори тощо. І серед цього розмаїття виділяються постаті жінки і дівчинки, що розглядають виставлені аркуші з яскравими петриківськими розписами” [4, с.6].

Незалежно від матеріалу виконані роботи Марфи Тимченко завжди позначені майстерною завершеністю та вишуканістю композиційних рішень. Колористичною віртуозністю. За своїм баченням світу і творчими принципами вона є яскравим втіленням митця народної школи. Адже сформувалась творча авторська манера на ґрунті багатих народних традицій у видатному мистецькому осередку з власним художнім обличчям. Глибока традиційність естетичних ідеалів, культурних цінностей та яскраво виявлених локальних особливостей народного мистецтва є тією основою на якій розцвіла творча індивідуальність народного майстра. Творча манера художниці є неповторною на тлі художньо-естетичних явищ в сучасному мистецькому середовищі України. ЇЇ як художника сформували дві школи орнаментального мистецтва: петриківська та київська. Отже дослідження творчості художниці доповнить розуміння цілісної картини українського народного мистецтва та українських мистецьких процесів загалом.

 

Список використаних джерел:

1.     Петриківські розписи. Альбом / Авт.-упоряд. Н.О. Глухенька. Вступ. стат. Н.О. Глухенька. – К.: Мистецтво, 1973.

2.     П. Жолтовський, П. Мусієнко. Українське декоративне мистецтво / П.Жолтовський, П. Мусієнко. – К. – 1963.

3.     Н.О. Глухенька. Петриківські майстри декоративного розпису / Глухенька Н.О. – К.: Держ. видавництво образотв. мист. і літератури УРСР, 1959.

4.     Щербак В.А. Славетна Марфа Тимченко // Народне мистецтво. – №1-2. – 2007. – С.49.

5.     Декоративний живопис. Каталог / Авт.- упоряд. Л. Максименко, М. Туровська. Вступ. стат. Л. Максименко. – К. – 1974.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info