zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ГУМАНІЗМ У ТВОРЧОСТІ НІМЕЦЬКОГО ПИСЬМЕННИКА ЗІГФРІДА ЛЕНЦА

 

Шаронова А.В.

Україна, м. Харків,

Національний технічний університет

«Харківський політехнічний інститут»

 

The article is dedicated to the creative work of a famous German writer S. Lenz, who personified the moral conception in literature. There is examined the role of his creative work at the humanistic flows.

Key words: Collective memory, conception, creative work, humanism, Lenz S., moral.

 

У жовтні 2014 р. літературна спільнота Німеччини і світу втратила видатного письменника, новеліста, драматурга післявоєнного та сучасного періодів Зігфріда Ленца. Його чисельні твори, які перекладено понад 30 мовами, є цілком різноманітними за жанрами, тематикою, художніми засобами та образами. Їх об’єднує висока майстерність самого автора, його любов до людини і довколишнього світу, глибинний аналіз історичних подій та дослідження їх впливу на життя і свідомість народів.

Особистість 3. Ленца, його творчість привертають увагу критиків і літературознавців багатьох країн, а твори є предметом дослідження німецьких вчених (В. Басманн, X. Петцольд, К. Расс, К.Г. Юст, X. Бекманн, Й. Нольте, М. Райх-Раніцкі, Р. Леонхард, Е. Малетцке та ін.), канадських (В. Шварц), американських (А. Шміт, Г.В. Вебер), австралійських (К. Ельтіс), шведських (Д. Пайнерт), австрійських (І. Лахінгер), російських (Г.А. Хотинська , І. В. Млечіна, Ю.І. Архіпов, О.Н. Романенко) та інших.

В українському літературознавстві творчість Зігфріда Ленца вивчено недостатньо, виняток становлять невеликі критичні роботи Д. В. Затонського, а також навчальний посібник з німецької літератури С. П. Фіськової.

У зв'язку з процесами глобалізації, самоідентифікації та локалізації культур, що відбуваються сьогодні, гостро встає питання про долі цих культур. Тут дуже важливим є слово митця, покликаного перешкодити людству загинути від здичавіння і самознищення. З. Ленц гостро відчував провину Німеччини за події у Другій світовій війні, що знайшло відображення у його відомому романі «Урок німецької». Цей роман став візитною карткою письменника не тільки через те, що він приніс автору світове визнання, а й через свою постійну актуальність. На превеликий жаль, людство постійно стикається з проблемами війни, расової нетерпимості та скалічених душ людей, які через це пройшли. Критика одностайно визнала цей роман “епохальною літературою совісті”, вона багато писала про його морально-етичну проблематику, особливий характер конфліктів, образну систему та антифашистські тенденції, спрямовані проти новітнього релятивізму. Також слід зазначити, що особливої реалістичності та близькості до читача його твори набувають завдяки тому, що автор пише лише про те, що пережив сам, що добре знає, що його дійсно глибоко турбує. Письменник був переконаний, що література може змінювати світ, особливо наш внутрішній світ, а потім і зовнішній.

Зігфрід Ленц, поряд з лауреатами Нобелівської премії Г.Беллем (Heinrich Böll) та Г.Грассом (Günter Grass), належить до кола німецьких письменників, які вбачали своїм головним завданням переоцінку нацистського минулого Німеччини та активно сприяли розвитку мирного процесу в Європі та у світі. У 1988 р. митець отримав премію миру Спілки німецької книготоргівлі, а у 2009 р. – Премію ім. Л. Копелєва (відомого українського письменника, дисидента, філософа), з яким Ленц мав дружні стосунки.

Письменник завжди займав активну позицію в питаннях літератури, її покликання і проблематики. Те, що література є колективною пам'яттю соціуму, було для автора аксіомою і не викликало жодних сумнівів. Проблеми поколінь, свободи і творчості, історії та сучасності, мистецтва і влади, провини та боргу, боргу і пам'яті, реальності та віртуальності, жорстокості і гуманізму – ось, що постійно хвилювало письменника Ленца з притаманними йому моральними ідеалами. Завжди пам'ять, розум і свобода вважалися трьома найвищими силами душі (die drei oberen Kräfte der Seele), тому зазначені концепти постійно представлені у творчості моральних письменників, до числа яких належав й талановитий митець [6].

Кожна історична подія або артефакти сучасності мають тенденцію піти в історичний час, розчинитися в ньому або перетворитися на легенду і таким чином канути в забуття. Щоб цього не сталося, письменник і читач звертаються до пам'яті, до спогадів, тим самим, відкриваючи завісу історії. Писати – значить діяти (Schreiben heisst handeln), – так вважав З. Ленц слідом за французьким письменником Сартром [4]. Писати – значить діяти проти забудькуватості, а забудькуватість – на думку письменника – це друга смерть. Пам'ять, спогади і фантазія є своєрідною протиотрутою від забудькуватості, байдужості і жорстокості. Доброта, людинолюбство, освіченість, матеріальна і духовна культура – ось ті стовпи, на яких тримається категорія гуманізму.

У зв'язку з концептом «гуманізм» буде доречним згадати відому українську письменницю Л. Костенко, нашу сучасницю, яка, виступаючи перед студентами та викладачами Київського національного педагогічного університету ім. Драгоманова, де вона колись навчалася, говорила про пріоритети в розвитку та вдосконаленні соціуму. Письменниця абсолютно справедливо вважає, що в суспільстві, поряд з розвитком економіки «повинна бути гуманітарна аура, яка не вирішує всіх проблем, але вона дає той шляхетний образ нації, що не соромно і в світі показати», і, продовжуючи, називає одним з найбільш яскравих спектрів гуманітарної аури літературу, яка є «високовольтною лінією духу», цей рух опору. «Але створенню гуманітарної аури духу не сприяє комерціалізація в культурі» [2].

В умовах сучасності спостерігаються індивідуалістичні тенденції, коли непомірно зросли особисті амбіції і значення особистого успіху, люди припинили співвідносити свої бажання і вчинки з оточуючими їх людьми, а це насторожує, оскільки поступово може здійснитися прогноз Ленца, який передбачав можливість появи надгробної плити з наступним текстом: «Тут загинуло людство, де кожен хотів кращого тільки для себе» [5].

Для подальшого розкриття цієї теми вважаємо правомірним і доцільним проаналізувати реалізацію гуманістичних ідей письменника в більш широкій парадигмі.

 

Література

1.     Затонский Д. В. Художественные ориентиры ХХ века / Д. В. Затонский. – М.: Советский писатель, 1988. – 416 с.

2.     Костенко Л. Гуманітарна аура нації. Лекція для студентів НПУ ім. Драгоманова / Л. Костенко.Київ, вересень 2011.

3.     Фіськова С. П. История немецкой литературы. Периоды, направления развития, идеи, образы / С. П. Фиськова. – Львов: ПАИС, 2003. – 340 с.

4.     Lenz Siegfried. Selbstversetzung / Siegfried Lenz. – Hamburg: Hoffmann und Campe Verlag, 2006. 100 S.

5.     Lenz Siegfried. Über das Gedächtnis. Reden und Aufsätze / Siegfried Lenz. – München: Deutscher Tagesbuch Verlag, 2001. – 80 S.

6.     Maletzke E. Siegfried Lenz. Eine biographische Annäherung / E. Maletzke. – Hannover: Kampen Verlag, 2006. – 204 S.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info