zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>Вплив синтетичних регуляторів росту на процеси ризогенезу напівздерев’янілих живців декоративних рослин в осінньо-зимовий період

 

Гавій В.М., Приплавко С.О.

Україна, м. Ніжин,

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя

 

В статье исследовано влияние синтетических регуляторов роста на процессы ризогенеза черенков декоративных растений в осенне-зимний период.  Выяснено, что декоративные растения нецелесообразно размножать методом черенкования в этот период, так как большинство черенков не способны побороть стрессовые реакции и образовать дополнительные корни.

 

Сьогодні заради вирішення глобальних екологічних проблем активне відновлення зелених насаджень відбувається шляхом розмноження рослин методом живцювання, що передбачає відтворення за допомогою вегетативних органів  (стебла, листка, кореня), які мають підвищену здатність до регенерації, при цьому темпи вкорінення, росту та розвитку живців можна значно покращити, використовуючи природні і синтетичні регулятори росту рослин [1].  

Метою даної роботи є визначення фізіологічної дії синтетичних регуляторів росту на процеси ризогенезу живців декоративних рослин в осінньо-зимовий період.

Як тест-об`єкт для проведення досліджень в польових умовах використовувалися напівзедерев’янілі живці декоративних рослин, зокрема, жасмину садового звичайного та дейції пурпурової,  а також синтетичні регулятори росту: Гетероауксин супер (калієву сіль індолілоцтової кислоти), Корневін українського виробництва та Корневін російського виробництва (на основі індолілмасляної кислоти).

Дослідження проводили на території навчально-дослідної агробіостанції  Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя на дослідних ділянках для проведення наукової роботи. Усі регулятори росту були розчинені у воді (2,5 г  Гетероауксину супер на 1 л води, 1 г Корневіну російського виробництва та 1 г  Корневіну українського виробництва на 1 л води). У приготовлені розчини були поміщені живці декоративних рослин.

Для дослідження в осінній період напівздерев’янілі живці декоративних рослин нарізали з основи куща. Їх середня довжина – 10-15 см, при цьому на стеблі були наявні 2-4 бруньки, нижня брунька була видалена. Їх поміщали в банки з приготованими розчинами досліджуваних препаратів та тримали в цих розчинах 20 годин. Після цього вони були висаджені у ґрунт парникових ділянок, які перед цим зазнали культивації, були обміряні та розбиті на варіанти і повторності. Кожне насадження було накрито спеціальним спанболом та дерев’яною скляною рамою задля захисту від надмірного перезволоження, різкої зміни температур, потрапляння сонячних променів або снігу. Протягом осені за ділянкою здійснювався догляд (періодичний полив та очищення ділянки від бур’янів), тоді як зимою задля створення позитивного мікроклімату на ділянках рами над ними не підіймалися. Весною на 246 день після посадки були визначені основні показники ризогенезу.

Фізіологічна дія регуляторів росту значною мірою залежить від їх природи (хімічної структури) та виду рослини. Вплив синтетичних регуляторів росту можна прослідкувати за такими параметрами розвитку живців: лінійний ріст коренів живців, коренеутворення та вкорінення.

Результати щодо вкорінюваності напівздерев’янілих живців декоративних рослин під впливом синтетичних регуляторів росту представлені на рис 1.

 

Рис 1. Вкорінюваність живців декоративних рослин під впливом регуляторів росту в осінньо-зимовий період

 

Найкращі результати були виявлені під дією таких синтетичних регуляторів:  Корневін (Україна) та Корневін (Росія). Під дією цих регуляторів відбувається фізіологічна поляризація живців. Внаслідок цього процесу, починається швидке переміщення речовин до нижнього кінця живців і їх витрата на утворення коренів. І лише після утворення коренів спостерігається активація ростових процесів у верхніх кінцях живця [2, 3]. У живцях, які не були оброблені регуляторами росту, навпаки. Найкращий вплив на вкорінення садового жасмину звичайного здійснив Корневін українського виробництва, а найгірший – Гетероауксин супер.

Особливістю синтетичних регуляторів росту є здатність здійснювати безпосередній вплив на процеси коренеутворення рослин, а саме на кількість нових коренів, що утворюються на живцях. Результати дослідження впливу регуляторів росту на коренеутворення напівздерев’янілих живців відображені на рис 2.

 

Рис. 2. Вплив синтетичних регуляторів росту на коренеутворення  напівздерев’янілих живців декоративних рослин

 

Вплив усіх синтетичних регуляторів росту на процеси коренеутворення напівздерев’янілих живців рослин є негативним. Подібні результати могли бути спричинені низькою активністю індолілоцтової та індолілмасляної кислоти в умовах низьких температурних режимів. У клітинах живців декоративних рослин спостерігалась дегідратація внаслідок позаклітинної кристалізації льоду. Внаслідок цього діючі реагенти регуляторів росту не змогли вертикально і горизонтально рухатись по рослині та сприяти утворенню коренів, хоча і притягували до себе поживні мінеральні речовини [2].

Вплив синтетичних регуляторів росту на лінійний ріст коренів напівздерев’янілих живців  декоративних рослин також загалом був негативним (рис 3).

 Таку негативну дію можна пояснити значною активністю діючих речовин (індолілоцтової та індолілмасляної кислот) на початкових етапах формування коренів, так як вони притягували до себе поживні середовища з навколишнього середовища, тоді як на кінцевих етапах необхідних макро- та мікроелементів не вистачило. Також рослини перебували у стані стресу, оскільки піддалися впливу акліматизації, тому поживні елементи не направлялись у першу чергу до новоутворених коренів.

 

Рис. 3. Вплив синтетичних регуляторів росту на лінійний ріст коренів напівздерев’янілих живців декоративних рослин

 

Таким чином з’ясовано, що ці декоративні рослини недоцільно розмножувати методом живцювання у осінно-зимовий період, так як близько 70% усіх живців не здатні побороти стресові реакції та утворити додаткові корені. Причиною цього може бути відсутність дієвих механізмів загартування, значне збіднення клітин живців на воду, кристалізація позаклітинної води, що унеможливила обмін речовин [2, 4].

 

Література:

1.     Звонарев Н. Декоративные кустарники: Особенности выращивания, стрижка, уход. / Н. Звонарев — М.: Центрполиграф, 2011. – 125 с.

2.     Удосконалення рослин. Протистояння вимерзанню  [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www3.syngenta.com/country/ua/uk/aboutcompany/articles/Pages/crop_enhanc_2.aspx

3.     Терек О. І. Ріст рослин: навчальний посібник / О. І. Терек. - Львів: вид-во Львівського національного університету імені Івана Франка, 2007. – 248 с.

4.     Физиология и биохимия сельскохозяйственных растений / Н.Н. Третьяков, Кошкин Е. И., Макрушин Н. М. и др. ; под ред. Н. Н. Третьякова. – М. : Колос, 2000. – 140 с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info