zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>СУЧАСНИЙ РИНОК ПРАЦІ З ТОЧКИ ЗОРУ ПСИХОЛОГІЇ

 

Калюжна Є.М., Вовна А.М.

Україна, м. Запоріжжя,

Запорізький національний університет

 

The article draws attention to the problem of the ethics of modern socio-economic space in the context of the mission of psychologists and psychology.

 

Організація людського суспільства досягла того рівня, коли визнається верховенство права, а кожен новий законопроект влада пильно приводить у відповідність чинній конституції. І все заради того, щоб ніяким чином не порушити головні цінності: життя людини та її здоров’я, честь, гідність, свободу. Якщо це так, то чи не повинні цього ж дотримуватися будь-які інші організації, наприклад, рекламні або PR-компанії, засоби масової інформації, коли нав’язують людям певні думки, настрої, смаки, що неодмінно реалізується у цілком прогнозованій стереотипній поведінці?

Підводним камінням сучасного способу життя є ілюзія того, що людина отримує саме те, що їй потрібно. А те, що потрібно, диктує мода, реклама, референтна група тощо. Бажаючи злитися з референтною групою, індивід приклоняє голову перед її правилами, але й група, намагаючись привабити індивіда, здатна видозмінюватися. Поведінка, яка направлена на взаємодію групи з індивідом або, навпаки, прийняття групових установок індивідом, буде вважатися нормальною, а група та індивід – психологічно здоровими. Отже, якщо під психологічним здоров’ям розуміти поведінку, направлену на взаємодію, то, зворотне явище, цілком логічно, відображатиме психологічне нездоров’я.

Є підстави припустити, що психологічно «нездоровою» може бути саме група, а не окремий індивід. Адже частіше стоїть питання щодо адаптації індивіда у групу, ніж про зміни у групі задля збереження цілісності індивіда. Наприклад, якщо роботодавець йде на ризик, беручи нового працівника, то останній просто приносить себе у жертву, підпорядковуючи себе статуту організації, її розпорядку дня, діє згідно посадовій інструкції. Сама назва «ринок праці» прямо натякає на те, що робітник продає себе за платню. Роздуми наводять на думку, що ця назва походить з часів, коли торгували рабами, цінність яких визначалась з урахуванням того, для якої роботи вони обиралися, – такий собі спрощений варіант профвідбору. У ті часи рабу траплялася щаслива нагода: вислужити (вимучити за роки тяжкої праці) собі свободу або вибороти її, зчиняючи бунт чи повстання. Що ж змінилося сьогодні? Роботодавець, зацікавлений у прибутках від вигідних інвестицій, підбирає персонал по такому принципу, що працівник вже повинен володіти необхідними здібностями і навичками.

Персонал – це ніби машини різних потужностей, що відповідають стандартизованим нормам щодо рівня фізичного здоров’я та швидкості мисленнєвих процесів. Намагаючись все піддати контролю, людина сама стає його заручником. Якщо мета комп’ютера – служити людині, подібно до слухняного безправного раба, то, відношення до людини, як до деякої одиниці потужності, якій достатньо володіти тими якостями, навичками і уміннями, що прописані у професіограмі, щоб отримати робоче місце, не тільки зрівнює її з рабом, а й робить її безликою. А якщо говорити про групу найманих робітників та сприйняття їх на робочому місці, як безликої робочої сили, то це вже є болючим питанням, насамперед, соціальної психології.

У ХІХ ст. власники підприємств вижимали всі соки зі своїх робітників, які змушені були працювати від світанку до пізнього вечора за мізерну платню, якої ледве вистачало, аби не померти з голоду. Вже з появою профспілки, експлуатація живої робочої сили дещо змінилася. «Винагорода за працю» стала більш ширшим поняттям, ніж просто «заробітна платня». Всякого роду заохочення – грамоти, медалі, додаткова відпустка – є суть психологічні чинники, якими роботодавець додатково, окрім заробітної платні, стимулює своїх працівників виконувати покладений на них труд.

Сучасному працівнику все складніше підняти бунт, адже роботодавець так добре піклується про нього, що краще вже знехтувати власними інтересами. Найманий працівник, глибоко психологічно, залишається ще й винним роботодавцю. Адже відомо, що далеко не завжди займана посада і відповідна їй робота вдовольняє людину, але вона знаходить слова для утіхи, щоб виправдати своє положення. Багато хто мовчки ненавидить свою роботу або тих людей, з якими приходиться постійно стикатися. Якщо ринок загалом переслідує одну мету – прибуток, то і ринок праці тут не виняток. Підприємства виживають за рахунок прибутку, справедливе розподілення якого поміж усіма учасниками виробництва, від власника до підлеглого найнижчого рангу, забезпечує всім мирне співіснування. І по такому ж принципу розподілу ролей і вироблених благ, побудовано все суспільство.

Що ж стається з ринком, коли стає недостатньо ресурсів для його всезростаючого апетиту? Певний продукт втрачає свою минулу якість через брак сировини, а споживачі втрачають довіру і перестають ним користуватися. Потрібна заміна. Але заміна чого? Ігноруючи стандарти, так як рестандартизація може зайняти багато часу, а виробник буде нести великі збитки, додаючи у продукт замінники сировини, за допомогою реклами можна таки впевнити споживача у тому, що продукція стала не гіршою, а то й набагато кращою. Це й новий дизайн, нові можливості, яскрава упаковка і приваблива ціна. Нерідко антиреклама збуджує більший інтерес до продукту. Той самий підхід можна використати і стосовно споживачів, робити їх податливими ринку та вимогам суспільства загалом. А що, коли продуктом стає випускник навчального закладу, з дипломом, знаннями, направленням, а ще краще з протекцією від авторитетних осіб?

Саме час змінити фокус уваги на особистість психолога. Якщо ми приймаємо нашу концепцію ринку, то будемо праві, якщо віднесемо особистість психолога до соціальної ролі, вигідній ринку. А як же інакше, психолог пропонує свої послуги, пропонує не лише потенційним споживачам (консультація, терапія), а й виробникам (створення іміджу, філософії компанії, гасел). Метою останніх є вплив на мислення індивіда, маніпуляцію його поведінкою. Чим впертіше індивід опиратиметься, тим більше страждатиме його психіка.

Як цілитель душі, психолог повертає клієнту віру у власні сили; що він сам, а не хтось інший, має волю чинити так, як сам розсудить. Як маніпулятор поведінкою, психолог підкорює клієнта своїй волі, позбавляє його сил, присипляє механізми захисту, робить поблажливим, слухняним, конформним.

Вплинути на поведінку людини і маніпулювати її поведінкою – речі різні. У першому випадку людина не позбавляється сумнівів, а з ними і страхів, опинившись перед вибором; у другому ж випадку – вибір робиться «автоматично», згідно заданій установці, ігноруючи страхи і сумніви. Однак обидва варіанти впливу можуть бути як корисними так і шкідливимизалежно від того, заради чого вони здійснюються.

Питання етики відноситься не лише до психологів, воно стосується всіх і кожного. Та якщо на психолога покладена відповідальна роль, – підтримка та збереження психологічного здоров’я особистості, – то чи здатна «психологія» бути «книгою життя», що націлена на звільнення розуму людини?

Безумовно, ми задались питаннями, пошуки відповідей на які породжують усе нові і нові запитання. Це свідчить про те, що проблема далеко ще не вичерпала себе, є актуальною і відкритою для полеміки. Ясно лише одне: засоби, якими досягається кінцева мета, не виправдовують докладених зусиль. Адже якщо метою є здорова (повноцінна) людина та здорове суспільство то, мабуть, варто контролювати те, якими засобами те здоров’я досягається і чи здоров’я воно взагалі.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info