zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ІННОВАЦІЙНИЙ БІЗНЕС ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ ПІДХОДИ ДО ПІДГОТОВКИ ПУБЛІЧНИХ УПРАВЛІНЦІВ В УКРАЇНІ

 

Криштоф Н.С.

Україна, м. Київ

Національна академія державного управління

при Президентові України

Дороніна І.І.

ДВНЗ «Київський національний економічний університет

 імені Вадима Гетьмана»

 

Статья посвящена проблемам взаимосвязи и взаимовлияния процессов развития инновационного бизнеса и внедрения европейских подходов к подготовке кадров, осуществляющих управленческие функции на государственном, региональном и муниципальном уровнях. Отмечается, что бизнес, образование и наука в Украине являются факторами, способными обеспечить преодоление застойных тенденций в экономической и социальной сферах.

 

Інтеграційні процеси для України передбачають суттєві зміни у різних суспільних сферах з орієнтацією на фундаментальні світові класичні цінності. Йдеться, зокрема, і про підготовку публічних управлінців з урахуванням європейських норм і стандартів.

Якість освіти важлива не тільки сама по собі, але ще й є необхідною умовою підвищення рівня життя громадян. Такий підхід потребує переосмислення місця системи освіти у державі та суспільстві. Освіта – це не витрати бюджету на забезпечення суспільного спокою, як її частково розглядають сьогодні. Це інвестиції у майбутній розвиток держави та суспільства [2]. Особливо, коли говорити про управлінські кадри, рівень підготовки яких має відповідати вимогам сьогодення.

Оскільки єдиний спосіб для України перейти до категорії розвинених країн вбачається у тому, щоб піти шляхом інновацій, вважаємо що саме бізнес, освіта й наука є тими локомотивами, які здатні забезпечити своєрідний «прорив», подолання застійних тенденцій в економічній та соціальній сферах.

Основною передумовою модернізації національних систем державного управління є вимоги Європейського Союзу щодо їх спроможності забезпечити виконання своїх зобов’язань у процесі інтеграції. Функціонування системи державного управління ґрунтується на дотриманні таких вимог і принципів, як відкритість, ефективність та злагодженість. Реформування науки відбувається при взаємодії з вищою школою, проходять переговори з міжнародними донорами стосовно розвитку науки та наукової діяльності в університетах (у 2015 році підписано Угоди між Україною і Європейським Союзом щодо приєднання України до програми з досліджень та інновацій «Горизонт 2020» – найбільшої європейської грантової програми).

Головне завдання на сьогодні – сформувати нову якість навчально-виховного процесу. Представники бізнесу зрозуміли, що на ринку праці мало кваліфікованих робітників, отже в даних умовах розвитку економіки, як ніколи, потрібні робітничі професії. За основу реформування системи професійно-технічної освіти пропонується голландська концепція, в якій створено великі регіональні професійні центри. Проблему реорганізації неперспективних закладів освіти можна розв’язувати шляхом створення спеціальних дорадчих органів (вирішують, які професії потрібні у даному регіоні); до них входять представники місцевої влади, а також представники бізнесу. Освіта у державі повинна бути прив’язана до потреб регіону, до потреб бізнесу та інвестицій – усе має обов’язково співпрацювати. Важливо й те, щоб представники бізнесу, які братимуть участь в організаційному процесі навчального закладу, були зацікавлені й у його матеріально-технічному забезпеченні [6].

Законом України «Про вищу освіту» передбачено, що права вищого навчального закладу визначають його автономію, а розширення автономії вищих навчальних закладів розглядають як головну засаду державної політики у сфері вищої освіти. Передбачено інституційні, академічні та фінансові засади автономії вищих навчальних закладів. Структура вищої освіти адаптована до Європейського простору вищої освіти та закладає умови для визнання дипломів, академічної та професійної мобільності, реалізації можливості освіти, використовуються рішення щодо фінансування навчальних закладів, установ, організацій, фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, родин, що надають освітні послуги, забезпечуються прозорість діяльності органів державного управління та місцевого самоврядування, навчальних закладів, установ, організацій, фізичних осіб (суб’єктів підприємницької діяльності) що діють у сфері освіти [4].

Середню освіту молодь повинна отримувати безкоштовно, тому що це інвестиція державна, а вища освіта – це інвестиція персональна. Якщо ж такого підходу немає, то виникає ситуація, при якій тільки 16 % випускників вищої школи України працює за спеціальністю. Для держави постає питання: а в що інвестуємо, яка ефективність використання цих коштів? Тож ми солідарні з тими, хто вважає, що було б правильно підтримати талановитих молодих людей, які не можуть платити, а той, хто хоче отримати вищу освіту і може платити, повинен мати мотивацію [8].

Дослідження – це основа економіки прогресу, без належної освіти і досліджень інноваційну економіку побудувати неможливо. Фундаментальні дослідження без державного фінансування не можуть існувати. У світі існують приватні фонди, які спонсорують фундаментальні дослідження там, де недостатньо державних. В Україні діє Державний фонд фундаментальних досліджень, але в його розпорядженні мізерні кошти, і це призводить лише до імітації фінансування фундаментальної науки. Пошук консенсусного рішення триває: створена група «Наука. Технології. Інновації», куди увійшли не тільки провідні науковці, а й фахівці з інтелектуальної власності, представники ІТ-бізнесу. Отже, група сформована з тих, хто повинен впроваджувати розробки учених, особливо у прикладній сфері. В обговореннях беруть участь молоді вчені, науковці, які успішно співпрацюють в Європейському союзі (адже постало завдання адаптувати українське законодавство до європейських норм, включаючи три головні принципи: децентралізація управління в науковій сфері; демонополізація фінансування; євроінтеграція).

Таким чином, Національна рада чітко визначає пріоритети і стратегію розвитку науки на найближчі роки, а фонд досліджень опікуватиметься конкурсами фундаментальних досліджень, прикладних досліджень та інноваційних програм. Грантовими програмами фонду зможуть користуватися не лише вчені з НАНУ, але й із університетів, лабораторій та інших наукових установ. Євроінтеграційний принцип створює інструменти і мережі для користування спільними європейськими ресурсами, відповідно до програми «Горизонт 2020».

«Наука допоможе знайти відповіді на виклики сучасності: збільшення обороноздатності, створення сучасного ВПК, інноваційного розвитку економіки, енергетичної безпеки. Наука сьогодні – це технології, продукти, інновації завтра», – наголосила Лілія Гриневич [3]. Тому рада з питань науки і технологій, запровадження грантової системи для прикладних досліджень, розвиток університетської науки, соціальний захист науковців є першочерговими орієнтирами. Варто забезпечити перехід на прийняті в світі критерії оцінювання наукових досліджень, забезпечити ротацію керівних кадрів у науці, оздоровити моральний клімат в науці, подолати розрив між Україною та розвиненими країнами світу, максимально розширити можливості для залучення приватного капіталу, змінити фіскальну політику для стимулювання інноваційної діяльності.

Як бачимо, для адекватного реагування на виклики, що постали перед Україною, надзвичайно важливою є якісна, ґрунтовна підготовка публічних управлінців, здатних на високому фаховому рівні розв’язувати окреслені проблеми. Насамкінець додамо, що поряд із компетентністю й відповідальністю, їм має бути притаманне ще й почуття патріотизму, без чого вихід України з кризи видається нереальним.

На даний час проблема державної підтримки інноваційного бізнесу є предметом обговорення в широких суспільних колах, які безпосередньо пов’язані з наукою та освітою, беруть активну участь у процесах відтворення і є основою прогресу у різних сферах життєдіяльності.

Вважаємо, що особливої уваги потребує підприємницька ініціатива початківців, які розробляють та намагаються втілити в життя нові проекти, так звані стартапи. Започаткування стартапу є стимулом для ефективного використання ресурсів, адже суспільно корисний стартап створює нові робочі місця, а соціальне підприємництво фокусується на певній проблемі та ефективніше її вирішує. Україна багато втрачає від того, що державні структури не спрацьовують ефективно у справі сприяння просуванню інноваційних розробок, хоч талановитих ідей не бракує.

Певна річ, модель побудови інноваційного бізнесу кардинально відрізняється від класичних бізнес-моделей. Можливість отримати надприбутки від комерціалізації передової технології, розробки чи винаходу вимагає суттєвих капіталовкладень. І це при тому, що ризики безповоротної втрати проінвестованого капіталу є дуже високими. Саме вони зазвичай відлякують потенційного інвестора. Тож завданням держави є мінімізувати ризики впровадження нових проектів шляхом запровадження фінансової підтримки інноваційних стартапів, надання податкових і митних пільг. Важливо втілювати кращий зарубіжний досвід у власну практику державного управління інноваційними процесами, поєднуючи його з особливостями вітчизняної економіки; створити базу для розвитку інноваційних стартапів та наукоємних підприємств; впровадити фінансово-фіскальні механізми стимулювання інноваційної діяльності та забезпечити на належному рівні захист прав інтелектуальної власності.

З огляду на те, що Україну вже залишили близько шести мільйонів талановитих фахівців, і процес трудової міграції може навіть прискоритися після введення безвізового режиму з ЄС, фахівці наголошують, що економічному розвитку нам треба навчатись у Польщі, Чехії та Туреччини, яких ми випереджали ще 25 років назад і які в рази обійшли нас за цей час. Замість того щоб впроваджувати потужну промислову й інвестиційну політику, Україна пішла хибним шляхом деіндустріалізації. Траєкторія економічного розвитку України та наших країн-сусідів за часи незалежності (до військової агресії) свідчить, що необхідно докорінно змінити економічний курс нашої держави, адже дерегуляція, життя від кредиту до кредиту МВФ та «затягування пасків» населення – це шлях до економічного провалля. [7]. І дійсно, якщо не створити відповідну правову базу та гідні умови роботи, наприклад, для ІТ-спеціалістів, інших затребуваних фахівців, є ризик, що після впровадження безвізового режиму з ЄС отримаємо нову армію висококваліфікованих емігрантів.

Ставку в розбудові економіки потрібно робити на високотехнологічні галузі, серед яких наукові дослідження та розробки, ІТ, виробництво готової продукції у машинобудуванні, харчовій промисловості. Перед українською державою стоїть завдання – структурно переорієнтувати економіку. Без побудови власної потужної економіки всередині держави ніякі кроки щодо євроінтеграції не принесуть Україні добробуту та процвітання. Слід невідкладно втілювати економічні реформи (впровадження інвестиційних стимулів, створення спеціальних податкових та митних умов для пріоритетних галузей, захист інтелектуальної власності) [7]. Єдиний спосіб для України перейти до категорії розвинених країн – піти шляхом інновацій. Не можна не погодитися з тим, що нам потрібен справжній економічний і технологічний стрибок, а не намагання повторити досвід інших країн, які стали на шлях інновацій декілька десятиріч тому.

Зрозуміло, що бойові дії на Сході України негативно впливають на показники промислової продукції. Заходи щодо відбудови промислового комплексу мають бути спрямовані на відновлення роботи існуючих виробництв, диверсифікацію експортних поставок продукції й розширення її внутрішнього споживання, а також структурну модернізацію виробничих потужностей із впровадженням енерго- та ресурсозберігаючих технологій і високих екологічних стандартів, у тому числі на основі залучення інвестицій та інновацій у ключові для економіки регіону виробництва. Тому після закінчення воєнних дій необхідно ініціювати розроблення пілотних інвестиційно-інноваційних проектів на засадах державно-приватного партнерства, спрямованих на зменшення витрат паливно-енергетичних ресурсів і впровадження новітніх технологій.

Інновації передбачають не лише зміну економіки; треба змінювати систему управління, соціальну політику, ставлення до екології. У структурі соціально-економічного розвитку держави повинні чітко визначатися державні та регіональні пріоритети. Необхідно забезпечити ефективну реалізацію довготермінової стратегії розвитку для створення нових робочих місць. Інноваційна стратегія здатна зробити Україну конкурентоздатною у світі, незважаючи на зовнішні виклики. «Перший крок полягає втому, що держава має стати потужним користувачем найсучасніших технологій. З часом сформується культура користування сучасними технологіями, й українці почнуть самі робити нове та вкладати кошти в інновації» [1].

Важливо, щоб запрацювали майданчики для формування стратегії економічного розвитку України, орієнтовані на організацію діалогу експертів, бізнесу та влади. Адже «інновація – це новий підхід, креативність і нестандартність думки, простота і інтуїція, що разом несуть в собі потужний потенціал зміни майбутнього на краще. Саме цього сьогодні бракує українському суспільству для створення нової ідеології, нового типу взаємодії держави, бізнесу і окремого громадянина. Як сказав Стів Джобс, «інновація відрізняє лідера від того, хто його доганяє» [5]. Додамо принагідно, що і освіта публічних управлінців у даному контексті потребує інноваційних підходів.

На нашу думку, зважене використання досвіду провідних міжнародних та національних компаній у сфері інформаційних технологій, машинобудування, мікроелектроніки, енергоефективності, освіти та науки є однією з передумов формування державної політики щодо підтримки інноваційного бізнесу як комплексу правових, адміністративних та економічних заходів держави, спрямованих на поширення та активізацію інвестиційно-інноваційних процесів. А для розроблення та втілення в життя такої політики, забезпечення її дієвості потрібні належним чином підготовлені фахівці у сфері публічного управління. Зазначене передбачає наявність конкурентоспроможних на світовому рівні освітніх програм, створення інфраструктури генерації та поширення знань, партнерських відносин з освітніми організаціями, науковими центрами, комерційними та некомерційними організаціями, органами влади.

 

Список використаних джерел

1.     Асоціація «Інноваційний розвиток України». [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://uaid.com.ua

2.     Бахрушин В. Новий закон про освіту – які зміни нас очікують? / В. Бахрушин. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://education-ua.org

3.     Гриневич Л: Наступна реформа після вищої освіти – реформа науки / Лілія Гриневич. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://vnz.org.ua/novyny/nauka/6267-lilija-grynevych-nastupna-reforma-pislja-vyschoyi-osvity-reforma-nauky

4.     Інформаційно-аналітичні матеріали до засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти «Про дотримання Законів України з питань освіти щодо організованого початку 2014/2015 навчального року та визначення основних напрямів розвитку галузі». [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://mon.gov.ua/ua/news/34752-vru-uhvalila-zakon-ukrayini-pro-vischu-osvitu.

5.     Катерина Чала. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://uaid.com.ua/look/nunc-et-pulvinar-scelerisque-scelerisque/

6.     Квіт С. Професійно-технічна освіта повинна бути прив’язана до потреб регіону / С. Квіт. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=247930358

7.     Україна щороку втрачає $8 млрд та десятки тисяч громадян – В. Галасюк. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.bionic-hill.com/uk/news/labor_migration_Ukraine/

8.     Шульга Н. Вища освіта – це персональна інвестиція / Наталія Шульга. [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://kyiv1.org/news/nataliya-shulga-vischa-osvita-ce-personalna-inve-042972/Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info