zinet home
home home
home ИНТЕЛЛЕКТ-ПОРТАЛ
home Стартовал прием материалов в сборник XХХIX-й научной конференции. Требования к публикациям - в разделе "Объявления".

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

РЕСУРСЫ ПОРТАЛА:

Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 28 мая 2016 г.)


Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)


Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)


Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24-27 ноября 2015 г.)


Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13-17 октября 2015 г.)


Тридцать третья научно-практическая конференция
(20-27 мая 2015 г.)


Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2-7 апреля 2015 г.)


Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)


Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)


Двадцать девятая международная научно-практическая конференция
(19-25 ноября 2014 г.)


Двадцать восьмая международная научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)


Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)


Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)


Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)


Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)


Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабя 2013 г.)


Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноябя 2013 г.)


Первая международная научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцать первая научно-практическая конференция
(14-18 мая 2013 г.)


Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)


Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февряля - 3 марта 2013 г.)


Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)


Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)


Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)


Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01 - 07 марта 2012 г.)


Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)


Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)


Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)


Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля - 04 мая 2011 г.)


Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)


Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)


Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)


Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)


Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)


Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)


Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)


Третья научно-практическая конференция
(20-27 декабря 2008 г.)


Вторая научно-практическая конференция
(1-7 ноября 2008 г.)


Первая научно-практическая конференция
(10-15 мая 2008 г.)НАШИ ПАРТНЕРЫ:

Студия веб-дизайна www.zinet.infoСтудия ландшафтного дизайна Флора-МК


Уникальное предложение!Сайт-визитка - теперь
всего за 200 грн!

подробнее>>>ЗАСОБИ ФОРМУВАННЯ МІСЬКОГО ПРОСТОРУ НА ОСНОВІ ПРИНЦИПІВ УНІВЕРСАЛЬНОГО ДИЗАЙНУ

 

Кривуц С.В.

Україна, м. Харків

Харківська державна академія дизайну і мистецтв

 

У статті розглядаються засоби вирішення дизайну міського середовища на основі комплексного підходу. Задачи формування дизайну територій міста з доступним для інвалідів середовищем жіттєдіяльності спираються на використання планувального прийому безбар'єрного простору, спрямованого на створення умов для вільного самостійного пересування, відпочинку та спорту.

 

Постановка проблеми. Перетворення міського простору на сьогоднішній день відбувається на основі гармонізації навколишнього середовища, виховання певних естетичних смаків до краси і обов'язковим тут стає облік семи принципів універсального дизайну. Особлива роль належить ландшафтному дизайну, за допомогою якого звичайний міській простір стає більш гармонійним. Шляхи такого перетворення мають відповідати задачам створення безбар'єрного міського простору, де головними вимогами є: доступність, безпека, інформативність, комфортність. Проблема не проаналізована з позиції рішення дизайну міського простору з урахуванням вимог інвалідів, отже існує необхідність виявлення прийомів та засобів його формування.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання формування міського середовища в своїх роботах розглядали: В.Л. Глазичев [1], А.В. Ефімов [2], А.В. Іконніков [3] та ін. В роботі В.Л. Глазичева «Городская среда обитания» надано аналіз рішення проблем виживання та розвитку міста в нових соціальних умовах [1].

Мета роботи полягає у встановленні прийомів формування дизайну міського простору на основі принципів універсального дизайну. Впровадження принципів в процес створення дизайну міського середовища дозволить повністю вирішити проблеми уособлення людей з обмеженими фізичними можливостями.

Виклад основного матеріалу. Значним моментом у розвитку дизайну міського середовища кінця ХХ - початку ХХІ століття стало формування пішохідних вулиць і зон, де першорядне значення має їх естетично виразна організація з урахуванням вимог маломобільних груп населення. З метою створення комплексних програм розвитку територій, спрямованих на задоволення потреб населення і створення сприятливого середовища, дизайн міського простору підлягає ретельному вивченню. Слід зазначити, що в основу формування безбар'єрного простору міського простору покладені головні принципи ландшафтного проектування, що сприяють забезпеченню рівності використання середовища всіма категоріями населення. Основними складовими його мають бути: 1) пішохідні комунікації, які вирішені за принципами безперервності та доступності; 2) елементи системи візуальної інформації і орієнтації; 3) тактильні пристрої, тощо. Практика формування дизайну безбар'єрної зони міського простору базується на використанні комплексного підходу, що передбачає вирішення наступних завдань:

-                  Установка пандусів. Вони забезпечують доступність пересування для груп населення з обмеженими фізичними можливостями, а також сприяють створенню умов для самостійного їх пересування, без будь-якої допомоги. Приклад пандусу, який був інтегрований в сходовий проліт Робсон скверу у м. Ванкувер, є вдалим рішенням з професійної точки зору. Тобто, ті, хто міг використовувати кроки, могли продовжувати користуватися ними; але ті, хто потребував наявності пандусів, не повинні були виходити з їх шляху. Безперешкодна ширина колії за стандартами - не менше 0,9 м. Рекомендована ширина становить 1,2 м. Щоб забезпечити необхідний рівень переходу, максимальний схил пандусу запропоновано 1:12. Крім того, пандуси створені вдалині від місць, де скупчується вода. Сходи Робсон скверу є доступним засобом виходу для людей-інвалідів: безперервний і безперешкодний шлях вихідної подорожі з будь-якої точки об'єкту, який забезпечує доступний маршрут в необхідний для людини район.

-                  Створення пішохідних комунікацій є не менш важливим завданням формування дизайну міського простору, організованого за принципом безперервності та доступності. Для виконання даного завдання потрібне будування огорожі, парапетів, бортиків (в тому числі із зелених насаджень) для виявлення безпечних шляхів руху на ділянці. Слід також зазначити, що існує необхідність забезпечення огляду шляхів руху при їх перетині.

-                  Наявність систем візуальної і тактильної інформації – ще одне завдання, що допомагає вирішити проблеми маломобільних груп населення. Аналіз фотоматеріалів показав, що існує система виділення пішохідних шляхів на покритті за допомогою наступних елементів:1) знаків і покажчиків; 2) попереджувальних написів з розміром по висоті не меньше 0,5 м; 3) рифлення; 4) зміни фактури покриття. Інформативність пішохідних зон створює можливість ефективної орієнтації інвалідів в будь який час доби.

Слід зазначити, що тактильні засоби попереджувальної інформації і сигналізації повинні бути розміщені не ближче 0,8 м від зони зміни шляху. Одним з найкращих за своїми тактильними характеристиками є тротуарний камень Moselden Yorkstone (зносостійкий, з високим опором ковзанню), який має найвищі стандарти якості.

 -  Функціональна організація зеленої зони міських просторів – є також важливим завданням. Для виконання задач безпеки для маломобільних груп населення наявність озеленення, яке закриває огляд для оцінки ситуації на перехрестях та небезпечних ділянках, заборонена. Однак, організація лінійних посадок дерев і чагарників для формування кромок шляхів пішохідного руху осіб з фізичними вадами допомагає багатоплановому сприйняттю міського середовища за умовами, що затінення озелененням сигналів візуальної інформації буде відсутнім, а небезпечні місця будуть огороджені.

Максимальні можливості візуального розкриття дизайну міського середовища біля Технологічного університету (Сингапур) дає сприйняття його на основі принципу "перетікання" простору. Істотну роль грає тут вибір автором проекту конструктивно-планувальної схеми проектованої ділянки. Ключовою його особливістю є конструкції будівлі, нахилені під кутом майже 45 градусів із зеленими насадженнями на даху. Газон на даху складається з комбінації двох трав, зрошуваних за допомогою системи збору дощової води з датчиками дощу. Важливим елементом концепції проекту є творення озеленених зон відпочинку із застосуванням порід, що забезпечують оздоровчий ефект для інвалідів. У 2011 році даний проект отримав Платинову нагороду.

Отже, ключовою особливістю проектних пропозицій створення міського простору сучасними провідними архітекторами та дизайнерами є особлива увага до проблем інвалідів та їх професійне рішення. Впровадження принципів універсального дизайну в процес формування міського середовища дозволить повністю вирішити проблеми уособлення людей з обмеженими фізичними можливостями.

 

Список використаної літератури

1.     Глазычев В.Л. Городская среда. Технология развития: Настольная книга/ В.Л. Глазычев, М.М. Егоров, Т.В. Ильина и др. – М.: «Издательство Ладья», 1995. – 240с.

2.     Дизайн архитектурной среды: учебник для вузов / Г.Б. Минервин, А.П. Ермолаев, В.Т. Шимко, А.В. Ефимов, Н.И. Щепетков, А.А. Гаврилина, Н.К. Кудряшов М.: Архитектура С, 2004.– 504 с.: ил.

3.     Иконников А.В. Искусство, среда, время. (Эстетическая организация городской среды).– М.: Советский художник, 1984.– 336 с.: ил.

4.     Леонтьева Е.Г. Доступная среда глазами инвалида / Е.Г. Леонтьева / г. Екатеринбург. Изд-во «БАСКО», 2001. 64с.Первая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(10-15 мая 2008 г.)


(отчет)
Вторая научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(1-7 ноября 2008 г.)
(отчет)
Третья научно-практическая конференция
"Инновационный потенциал украинской науки - ХХI век"
(20-27 декабря 2008 г.)
(отчет)
Четвертая научно-практическая конференция
(10-17 апреля 2009 г.)
(отчет)
Пятая научно-практическая конференция
(20-27 мая 2009 г.)
(отчет)
Шестая научно-практическая конференция
(1-15 апреля 2010 г.)
(отчет)
Седьмая научно-практическая конференция
(28 мая - 7 июня 2010 г.)
(отчет)
Восьмая научно-практическая конференция
(05-12 декабря 2010 г.)
(отчет)
Девятая научно-практическая конференция
(27-31 декабря 2010 г.)
(отчет)
Десятая научно-практическая конференция
(15-23 марта 2011 г.)
(отчет)
Одинадцатая научно-практическая конференция
(26 апреля 04 мая 2011 г.)
(отчет)
Двенадцатая научно-практическая конференция
(28 мая - 06 июня 2011 г.)
(отчет)
Тринадцатая научно-практическая конференция
(28 октября - 09 ноября 2011 г.)
(отчет)
Четырнадцатая научно-практическая конференция
(12-20 декабря 2011 г.)
(отчет)
Пятнадцатая научно-практическая конференция
(01-07 марта 2012 г.)
(отчет)
Шестнадцатая научно-практическая конференция
(09-14 апреля 2012 г.)
(отчет)
Семнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 октября 2012 г.)
(отчет)
Восемнадцатая научно-практическая конференция
(22-26 декабря 2012 г.)
(отчет)
Девятнадцатая научно-практическая конференция
(26 февраля - 3 марта 2013 г.)
(отчет)
Двадцатая научно-практическая конференция
(20-28 апреля 2013 г.)
(отчет)
Двадцать первая научно-практическая конференция
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Первая международная научно-практическая конференция
"Перспективные направления отечественной науки - ХХI век"
(13-18 мая 2013 г.)
(отчет)
Двадцать вторая научно-практическая конференция
(4-9 ноября 2013 г.)
(отчет)
Двадцать третья научно-практическая конференция
(10-15 декабря 2013 г.)
(отчет)
Двадцать четвертая научно-практическая конференция
(20-25 января 2014 г.)
(отчет)
Двадцать пятая юбилейная научно-практическая конференция
(3-7 марта 2014 г.)
(отчет)
Двадцать шестая научно-практическая конференция
(7-11 апреля 2014 г.)
(отчет)
Двадцать седьмая научно-практическая конференция
(20-25 мая 2014 г.)
(отчет)
Двадцать восьмая научно-практическая конференция
(08-13 октября 2014 г.)
(отчет)
Двадцать девятая научно-практическая конференция"
(19-25 ноября 2014 г.)
(отчет)
Тридцатая научно-практическая конференция
(19-25 января 2015 г.)
(отчет)
Тридцать первая научно-практическая конференция
(25 февраля - 1 марта 2015 г.)
(отчет)
Тридцать вторая научно-практическая конференция
(2 - 7 апреля 2015 г.)
(отчет)
Тридцать третья научно-практическая конференция
(20 - 27 мая 2015 г.)
(отчет)
Тридцать четвертая научно-практическая конференция
(13 - 17 октября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать пятая научно-практическая конференция
(24 - 27 ноября 2015 г.)
(отчет)
Тридцать шестая научно-практическая конференция
(29 декабря 2015 - 5 января 2016 г.)
(отчет)
Тридцать седьмая научно-практическая конференция
(19 - 22 апреля 2016 г.)
(отчет)
Тридцать восьмая научно-практическая конференция
(23 - 25 мая 2016 г.)
(отчет)

На главную | Объявления | Отчеты предыдущих конференций | История Украины | Контакты

Copyright © Zinet.info. Разработка и поддержка сайта - Студия веб-дизайна Zinet.info